SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Pięć sposobów na powiększenie ilorazu inteligencji

 
Jak powszechnie wiadomo, iloraz inteligencji nie jest cechą stałą, może ulegać zmianom w ciągu naszego życia. Często zdarza się, że ten sam test IQ wykonany w wieku 15 i 30 lat da nam inne rezultaty, ponieważ nasza inteligencja może wzrosnąć lub zmaleć.

Jest to związane z funkcjonowaniem mózgu, ponieważ podobnie jak mięśnie, które zanikają nieużywane, ale za to można je wzmocnić treningiem, nasz umysł działa sprawniej, kiedy poddajemy go wyzwaniom. W tym krótkim artykule chciałbym przedstawić czytelnikom kilka skutecznych sposobów na ćwiczenie własnego umysłu.

1. Czytanie książek. Nie od dziś mówi się, że w książkach jest zawarta mądrość. Oprócz rozrywki i pozyskiwania wiedzy, czytanie prowokuje do intensywnej pracy zarówno prawą półkulę mózgu (bo często wyobrażamy sobie to, o czym czytamy), jak i lewą (podczas czytania musimy kojarzyć wiele faktów dotyczących fabuły powieści, bądź przetwarzać informacje zawartych w literaturze naukowej).

2. Rozwiązywanie krzyżówek, rebusów i sudoku. Badania wykazują, że starsze osoby, które regularnie rozwiązują krzyżówki, utrzymują lepszą kondycję umysłową, niż osoby w ich wieku, które tego nie robią. Dlatego warto rozwiązywać krzyżówki dołączane do gazet, bądź zagrać w Scrabble, gdy chcemy ćwiczyć umysł w towarzystwie.
3. Zdrowe odżywianie. Prawidłowa dieta ma duży wpływ na funkcjonowanie mózgu. Szczególnie polecane jest jedzenie orzechów, a także imbiru, żeń-szenia, ananasów i ryb. Za to alkohol i fast-foody mają niekorzystne działanie na szare komórki, więc powinniśmy się ich wystrzegać (co będzie miało zbawienny wpływ nie tylko na inteligencję, ale ogólnie na nasz stan zdrowia).


IQ a dieta

4. Aktywność fizyczna. Nasze babcie powiadały "w zdrowym ciele zdrowy duch" i miały rację. Codzienna gimnastyka na świeżym powietrzu jest niezbędna, aby dotlenić mózg. Amerykańscy naukowcy badali grupę dzieci, z których część regularnie ćwiczyła fizycznie, a pozostałe spędzały większość czasu w domu przed telewizorem bądź komputerem. Okazało się, że dzieci aktywne fizycznie uzyskały w testach IQ lepsze wyniki, niż ich nieaktywni rówieśnicy.

5. Systematyczna nauka. Nie ma nic bardziej rozleniwiającego umysł, niż wakacje. Aby mózg prawidłowo funkcjonował, potrzebne są regularne wyzwania wymagające użycia inteligencji, a z tymi mamy styczność głównie w szkole i na studiach, zwłaszcza na kierunkach ścisłych. Najlepiej w testach IQ wypadają mieszkańcy Hong Kongu, Korei Południowej, Japonii, Tajwanu i Singapuru (w tej kolejności), gdyż w tych azjatyckich krajach bardzo mocno postawiono na edukację i ich obywatele uczą się w szkołach statystycznie więcej i dłużej, niż mieszkańcy Europy i Ameryki.

Oprócz tego na nasze wyniki w testach inteligencji mają wpływ zdrowy sen, poziom stresu oraz... gry komputerowe! Okazuje się, że regularne granie w gry komputerowe i konsolowe zawierające elementy planowania strategii, logicznego rozwiązywania problemów i szybkiego kojarzenia faktów bardzo pozytywnie wpływają na naszą inteligencję. Dlatego wszelkie obawy rodziców, kiedy ich dziecko siedzi przed "ogłupiającymi grami" są całkowicie nieuzasadnione.

-------------
źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń