SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Tajemnica podejmowania decyzji.

 
Na pewno wiesz, że ludzie różnią się miedzy sobą sposobem rozumowania. Działając zgodnie z własnym NADRZĘDNYM SYSTEMEM OCENY, nadają własne znaczenie poszczególnym wydarzeniom i różne są wobec tego ich decyzje o   koniecznych do wykonania działaniach.

Zrozumienie komponentów systemu podejmowania decyzji pomoże Ci nie tylko zrozumieć własne zachowanie, ale również przewidzieć, co będzie Cię odpychało, a co przyciągało.

Na każdą dokonywaną przez Ciebie ocenę i podejmowany wybór (od zestawu dań na obiad po zawarcie lub niezawarcie małżeństwa) wpływa 5 elementów. W każdym z nas elementy te łączą się w unikalną kombinację i właśnie dlatego życie każdego z nas jest wyjątkowe.

Nie oceniaj sytuacji na podstawie tylko jednego dnia. Dokładnie tak samo nie da się ocenić charakteru człowieka na podstawie tylko jednego zdarzenia. Ludzie nie są tacy jak ich zachowanie. Zrozum, co nimi kieruje, a poznasz ich naprawdę.

Pośród rzeczy, które można zaobserwować podczas badań nad strategiami i przekonaniami wspólnymi dla dzisiejszych liderów, z pewnością jedną z najważniejszych jest ta, że doskonałe oceny tworzą doskonałe życie.

Jeśli nie przejmiemy kontroli nad własnymi procesami oceny, mogą nas one wprowadzić na drogę kwestionowania naszych umiejętności i możliwości.

Pierwszym elementem systemu nadrzędnego jest stan umysłu – czyli stan emocjonalny w jakim się w danej chwili znajdujemy.

Jeśli znajdujesz się w stanie wiary w siebie i pozytywnych oczekiwań, podejmowane przez Ciebie decyzje są zupełnie różne od tych, które podejmujesz kierowany strachem i poczuciem bezradności.
Podczas, gdy w jednych sytuacjach ostrożność jest wskazana, w innych może Cię obezwładnić. Dlatego w chwilach podejmowania decyzji i oceny znaczenia poszczególnych wydarzeń, powinieneś znajdować się w stanie kreatywnym raczej niż nastawionym na przetrwanie.

Drugim elementem systemu nadrzędnego są pytania, jakie sobie zadajesz w danej chwili.
Zanim zrobisz cokolwiek, musisz dokonać oceny: “ Co to dla mnie znaczy?, Co muszę w tej sytuacji zrobić, by uniknąć cierpienia lub zyskać przyjemność?”

Fakt, czy podejmiesz działanie, czy zostaniesz bezczynny, w dużej mierze zależy od pytań, jakie sobie zadajesz.

Trzecim elementem systemu nadrzędnego jest hierarchia wartości.
Wszyscy chcemy odczuwać więcej przyjemności i mniej bólu, jednak każdy z nas nauczył się inaczej oceniać, co prowadzi do przyjemności, a co powoduje ból. W rezultacie każdy z nas ceni cobie bardziej pewne emocje wyżej, niż inne.

Hierarchia wartości jest listą stanów, które własnym przekonaniu powinieneś przywoływać (stany przynoszące przyjemność) i tych, których powinieneś unikać (ponieważ powodują ból ).
Każda Twoja decyzja kierowana jest podświadomym dążeniem do przyjemności i unikaniem cierpienia.

Czwartym elementem systemu wartości są przekonania.
Przekonania ogólne warunkują Twoje oczekiwania wobec samego siebie, innych ludzi i całego życia. Często decydują one o tym, co w ogóle poddajesz ocenie.
Czy potrafisz wskazać przekonanie, którym się kierujesz? Czy pomaga Ci, czy też odwrotnie?

Piątym elementem systemu wartości są nasze doświadczenia (odniesienia).
Jest to mieszanina doświadczeń i informacji przechowywanych w gigantycznym segregatorze, jakim jest Twój mózg.To surowiec, którego używasz do konstuowania przekonań, które kierują Twoimi decyzjami. Dysponujesz nieograniczonymi doświadczeniami, na których możesz się opierać.

Zastanów się nad jednym tylko przykładem: Czy potrafisz wyobrazić sobie różnicę pomiędzy zachowaniami człowieka, który dorastał w przekonaniu, że jest ciągle wykorzystywany, a zachowaniem kogoś, kto wychowywał się w bezgranicznej miłości? Jak wpłynęłoby to na oceny ludzi, życia i możliwości, przyszłości?

Możesz wjednej chwili dokonać całościowych zmian, które wpłyną na Twoje uczucia i sposób działania w wielu dziedzinach życia jednocześnie. JAK?

Wystarczy zmienić którykolwiek z pięciu elementów systemu nadrzędnego.

1.Możesz zmienić swój stan umysłu – iść na spacer, posłuchać muzyki, obejrzeć film, który lubisz – masz na pewno takie swoje sposoby :)
2.Możesz zadać sobie w danej chwili inne pytania, niż te, które masz w głowie :). Zamiast pytać siebie “ Dlaczego mi się nie udało?“ możesz spytać “Co mogę teraz zrobić, aby mi się udało?"
3.Możesz zmienić swoją hierarchię wartości w danej chwili,
4.Możesz przyjąć nowe przekonanie na jakiś konkretny temat, (…..to szeroki i ciekawy temat na pewno na niejeden jeszcze artykuł)
5.Możesz wziąć pod uwagę swoje inne doświadczenie, niż to, które właśnie Ci przyszło do głowy. Masz ich tysiące przecież.

Zmienisz tylko JEDEN element i JUŻ TWOJA DECYZJA będzie inna :) Sprawdź.

Dokonany przez Ciebie wybór określi znaczenie, jakie przypisujesz poszczególnym doświadczeniom, ukształtuje Twoje odczucia w związku z tymi doświadczeniami oraz zdecyduje, jakie działania podejmiesz. Każdy dzień niesie nowe możliwości zebrania odniesień, które wspierają nasze przekonania, precyzują wartości, każą zadawać nowe pytania i mogą popchnąć nas w pożądanym kierunku.
Różnica nie polega na rodzaju samego zadania, ale na sposobie, w jaki każde z tych zadań oceniasz.
Bądź proaktywny a nie reaguj na ślepo :) TO TY DECYDUJESZ.


Zmień system oceny, a natychmiast zmienisz swoje życie.

---------------------------------
Z inspiracji - Anthony Robbins - Olbrzymie kroki.
źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń