SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Jak możesz wpływać na swoje życie, dzięki proaktywności?

 
Artykuł przybliża kwestię proaktywności i jej wpływu na Twoje życie. Jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób możesz zmienić swoje strategie myślowe i dzięki temu wprowadzić więcej energii, szczęścia i rozwoju do Twojego życia, to zapraszam Cię do lektury.

Zastanawiałeś się kiedyś, co wpływa na jakość Twojego życia, efektywność Twoich działań i to z jakim nastawieniem podchodzisz do swojego życia?

Jako psycholog, trener i człowiek zajmujący się NLP, często przyglądam się osobom w różnych działaniach, kontekstach i momentach ich życia i zawsze ciekawi mnie, w jaki sposób myślą, dlaczego akurat tak i jaki będzie wynik w postaci zachowania.

Często dochodzę do wniosku, że ludzie lubią utrudniać sobie życie. Denerwują się z błahych powodów , spychają odpowiedzialność na innych ludzi, kłócą się (często z powodu nieporozumień wynikających z nieumiejętności komunikacji) lub pozwalają sobie na złe samopoczucie z powodu zaistniałych okoliczności. Pod tym wszystkim tkwi prawdopodobnie pewne założenie. Zazwyczaj jest tak, że ludzie pozbywają się odpowiedzialności za swoje zachowanie, twierdząc że odpowiedzialne za nie jest rząd, rodzice, małżonek, narzeczona, pani w kasie, deszcz, słońce, błoto, śnieg (nawet) itp.

Jak pisze Stephen Covey, pomiędzy bodźcem a reakcją możesz tak naprawdę wybierać, jak chcesz się zachować. Masz całkowitą wolność wyboru. W wolności wyboru zawierają się takie zdolności jak samoświadomość, wyobraźnia, sumienie, świadomość zasad kierujących naszym postępowaniem i poczucie tego, jak daleko nasze myśli i działania są z nimi w harmonii. Masz również wolną wolę, czyli jak mówi Covey – zdolność do działania na podstawie samoświadomości, niezależnie od wszystkiego.

Jeśli chcesz być człowiekiem skutecznym, to akceptujesz fakt, że jesteś odpowiedzialny za swoje zachowanie. Dzięki temu możesz pozbyć się takich zachowań jak zrzucanie winy na okoliczności, innych ludzi, warunki zewnętrzne. Twoje zachowanie powinno być wtedy wynikiem świadomego wyboru opartego na wartościach. Ty wybierasz jak chcesz się zachować, wybierasz bycie odpornym na zjawiska i wydarzenia.. Muszę tu więc zaznaczyć, że rani Cię lub wzbudza w Tobie inne przykre emocje nie to, że coś Ci się przydarza, ale Twoja reakcja na to. Możesz więc zmienić sposób reagowania na różnego typu sytuacje – chociażby poprzez zmianę nawykowych strategii myślowych. Przyjrzyj się w jaki sposób możesz zmieniać swój monolog wewnętrzny.

„Nie mogę” – „Wybieram”

„Muszę” – „Wolę”

„On mnie doprowadza do szału” – „Kontroluję swoje emocje”

„Już dłużej tego nie zniosę” – „Mogę przestać brać odpowiedzialność za tą sytuację” (A więc wybieram…)

"To sprawia, że czuję taką bezsilność" – "Mogę sprawić, że zacznę czuć wpływ na tą sytuację"

"Nie mam na to wpływu" – "Sprawdzę, jak mogę to zmienić"

"Już taki jestem" – "Mogę zmienić swoje zachowanie"

"Zawsze muszę się przez Ciebie denerwować" – "To ja kontroluję swoje emocje."

Jakie Ty masz strategie myślowe? Zauważyłeś u siebie jakieś reaktywne zachowania lub myśli? Najlepiej wypisz wszystkie na kartce po czym pomyśl, w jaki sposób je zmienić. Pamiętaj o tym, że Twoje zamienniki muszą wskazywać na to, że to Ty jesteś odpowiedzialny i masz odpowiednie zasoby, by realizować swoje cele i wieść takie życie, jakie naprawdę chcesz. Niech Twoje proaktywne dialogi wewnętrzne staną się samospełniającą się przepowiednią – wtedy coraz częściej będziesz przekonywać się o tym, że to Ty masz wpływ na Twoje życie.

Powodzenia!

------------------------------
Władysław Ochojski
Zwielokrotnij swoją efektywność!
www.wladyslawochojski.pl
źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń