SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Czynnik sukcesu


Czy istnieje szczególny czynnik, który odróżnia ludzi sukcesu od tych, którzy nie mogą się do niego zbliżyć? Gdzie leży formuła gwarantująca powodzenie w dążeniu do realizacji swoich celów?

Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego jedni ludzie odnoszą sukcesy – nieomal jakby byli na nie skazani, a inni wiecznie borykają się z problemami? Może życie jest niesprawiedliwe albo niektórzy z nas są mądrzejsi i bardziej zaradni? Czy jest czynnik, który różni ludzi odnoszących sukces od tych, którzy nigdy się do niego nie mogą zbliżyć?

To zaskakujące, ale decyzja o odniesieniu sukcesu rodzi się w naszych głowach a dokładnie w naszej świadomości i wiedzy. W 1897 roku znany, włoski ekonomista, Vilfredo Pareto, stworzył i upublicznił regułę, która sprawdza się również w XXI wieku. To zasada minimalnego wysiłku, która funkcjonuje obecnie częściej pod nazwą zasady 80/20, gdzie Pareto stawia sprawę wprost, twierdząc, że: „80% naszego sukcesu jest wynikiem 20% naszego wysiłku”. Wydaje się, że to nic odkrywczego, lecz może właśnie dlatego, że reguła jest tak prosta, ludzie często o niej nie pamiętają lub niedowierzają w jej skuteczność. Zasada jest z gruntu motywująca i co więcej, daje gwarancje sukcesu każdemu kto się do niej stosuje. Gdy podejmujemy rzeczywiste działanie nie tylko wysiłek myślenia o działaniu, zawsze zbliżamy się do osiągnięcia naszych celów. Takie są fakty. A co z druga stroną medalu? Bo przecież zawsze jest jakieś ale…

Po pierwsze, czy na pewno wszyscy mamy równe szanse? Przecież niektórym jest zdecydowanie łatwiej i prawie wszystko im się udaje. W tym miejscu, warto zebrać kilka faktów. Dla każdego z nas doba ma zawsze 24 godziny, więc wszyscy żyjemy w jednakowych warunkach czasowych. Czas jest kapitałem, który zawsze inwestujemy, realizując plan dążenia do wyznaczonego celu. Wynika z tego, że warunki wszyscy mamy takie same. Ważne jest w jaki sposób wykorzystujemy czas i czy robimy to efektywnie. Często słyszymy zdanie: „Nie mam na nic czasu”, lecz gdyby dokładnie przeanalizować tą sytuację, okazało by się, że w wielu sytuacjach marnotrawimy go na czynności błahe lub nie potrafimy umiejętnie go wykorzystać. Czasem mówimy: „żeby odnieść sukces potrzebujemy pieniędzy”. Tak naprawdę wszyscy startujemy z „punktu zero”. Różnice stanowi fakt, że niektórzy z nas szybciej uświadamiają sobie potrzebę zmian a dokładnie stworzenie przemyślanego planu zmian, wyznaczenia celu i konsekwentnej realizacji. Pieniądze pomagają głównie zaoszczędzić czas i w pewnym momencie „kupujemy sobie go więcej”.

Drugą barierą są tak zwane „excuse’y” czyli popularne wymówki. Wszyscy je znamy i każdy z nas jest ich autorem w niezliczonej formie i treści. Bo jest za gorąco, bo jest za zimno, bo jest brzydka pogoda, bo jest ładna pogoda albo nie poradzę sobie bo… Wymówki mamy zawsze i nigdy nie przybliżają nas od realizowania celu a często mogą prowadzić do całkowitej rezygnacji z zamierzonych działań. Są jak niewidzialne przeszkody, które musimy pokonywać codziennie. Interesujący jest również fakt, że często mamy skłonność do martwienia się sytuacjami hipotetycznymi, które często nigdy się nie wydarzą. Rozwiązanie jest proste, zamiast zastanawiać się – działaj! Najlepiej skomentował to Donald Trump, niewątpliwie człowiek sukcesu, który zapytany przez dziennikarza po tym jak zbankrutował i miał wielomilionowe długi, „Czy nie martwi się swoja obecna sytuacją?”, odpowiedział: „Mam tyle do zrobienia, żeby zmienić tą sytuację, że nie wystarczy mi czasu na to żeby się nią martwić”. Niezwykle proste przesłanie, działaj zamiast martwić się, myśl pozytywnie zamiast myśleć o wymówkach a zawsze będzie to dla Ciebie korzystne.

Ważną rolą w odnoszeniu sukcesu jest nasza świadomość. Podstawą jest działanie a sukces przychodzi zawsze po pewnym czasie. Jedyne co na samym początku musimy zrobić to zainwestować w przygotowanie planu a potem go zrealizować. Często popełniamy błędy ale na nich się uczymy i możemy udoskonalić nasz osobisty plan. Nie rzadko rezygnujemy za wcześnie lub zniecierpliwieni zaczynamy oddalać się od wytyczonej drogi co zwykle kończy się rezygnacja i fiaskiem naszych wysiłków. Należy pamiętać o tym, że na samym początku zawsze musimy zaprogramować nasz umysł na odniesienie sukcesu. Brzmi dziwnie ale większość ludzi nie jest przygotowana do tego aby go odnieść. Psychiczne nastawienie jest niezwykle istotne. Jeśli powtarzamy sobie, że na pewno nam się nie uda to z pewnością tak się stanie bo zaprogramujemy w ten sposób nasze rzeczywiste działanie. Zawsze myśl pozytywnie. Działaj i realizuj to o czym myślisz. Pokonuj przeszkody, które pojawiają się zawsze a często sami je tworzymy. Walcz z wymówkami i nie martw się na przyszłość. Obrazowo przedstawić można to powiedzeniem: „Nie dziw się, że masz pod górę w drodze na szczyt”.

Jeśli coś planujesz od dawna zacznij to robić już dzisiaj. Wyznacz swoje cele i stwórz własny plan, jak i kiedy chcesz tam dotrzeć. Działaj i nie poddawaj się. Pamiętaj, że to Ty sam programujesz swój los i decydujesz czy wykorzystasz swój potencjał w pełni czy zmarnujesz swoje szanse!

----------------------
Autor: Grzegorz Pawelec
źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń