SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Idea koła zamachowego - ciągła motywacja

 
Czy zastanawialiście się kiedyś jak to się stało, że duże firmy są naprawdę duże, że ktoś jest naprawdę dobry w tym co robi, że osiąga ponadprzeciętne rezultaty? Jaka motywacja musi działać? Jak to się dzieje, że inni tego nie potrafią? Nie stało się to z dnia na dzień.

W wyjaśnieniu mechanizmów jakie tu działają pomoże nam idea koła zamachowego. Koło zamachowe ma odpowiednią wagę, wprawione w ruch porusza się, wykorzystując swoją wagę(bezwładność), która w skutek grawitacji daje energię do dalszego napędzania. Dzięki tej dodatkowej sile w postaci grawitacji potrzebujemy dużo mniejszej siły aby utrzymać ruch koła na tym samym poziomie, a minimalne zwiększenie siły powoduje jego przyspieszanie. Wracając do ludzi i ich poczynań życiowych. W życiu każdego można znaleźć takie wirtualne koła zamachowe - może to być nasza praca, jakiś cel jaki chcemy osiągnąć, dla firmy będzie to np. zdobycie dużej części rynku, albo inne, dowolne.

Wrócimy do samego początku, stojącego koła zamachowego. Aby je wprawić w ruch potrzebujemy jakiejś siły. Jeżeli koło jest malutkie (mały cel) to możemy sami wprawić je w ruch. Jeżeli koło jest duże (poważny trudno osiągalny cel) to potrzebujemy do tego innych ludzi aby nam pomogli wprawić koło w ruch. Początki toczenia się koła są bardzo trudne, koło z trudem się obraca, potrzebujemy dużego wysiłku, żeby utrzymać koło w ruchu. Jednak przy odpowiednio długim okresie wzmożonego wysiłku wkładanego w utrzymanie ruchu koła, następuje moment przełomowy, kiedy siła potrzebna do utrzymania ruchu koła jest już mniejsza. Koło zaczyna się obracać szybciej i szybciej. Oczywiście jeśli przestaniemy wkładać w to energię, to z czasem się zatrzyma.

To jest właśnie główny mechanizm, który dokładnie pokazuje w jaki sposób duzi są duzi. Każda firma i każdy człowiek ma takie koła zamachowe. Jeżeli skupimy się na ograniczonej liczbie kół zamachowych i będziemy je konsekwentnie popychać, to efektem takich działań będzie sukces. Można to zrobić praktycznie w każdej dziedzinie życia, nie ważne co się robi. Jeżeli będzie się toczyć koło odpowiednio długo, z odpowiednim zaangażowaniem, to sukces jest gwarantowany.

Zwróć uwagę jeszcze na fakt iż duże znaczenie ma czas jaki się poświęca na toczenie koła. Jeżeli ten czas będzie za krótki, koło nie zdąży się rozpędzić. Wielu ludzi i wiele firm zaprzestaje popychania swojego koła w złym momencie, przez co nie realizuje swoich celów, dla których zaczęli popychać to koło.

Inne ryzyko jest związane z popychaniem zbyt wielu kół na raz. Im więcej kół chcemy utrzymywać w ruchu na raz, tym mniejszą mamy możliwość poświęcenia się jednemu z nich. Przez co skutecznie ograniczamy możliwość przyspieszania kół. To prowadzi do tego, że nawet po długim okresie czasu, żadne z kół nie będzie się toczyć samo.

Najważniejszym jednak wnioskiem z idei koła zamachowego jest fakt, że żadne koło pchnięte potężną siłą jednorazowo nie będzie się toczyć w nieskończoność. Czyli sukces nie bierze się z jednorazowej siły użytej na początku, tylko z konsekwentnego dokładania kolejnych, drobnych sił, napędzających koło, których nie można przerwać. Musimy po trochę, stopniowo napędzać nasze koło, a jego ruch będzie płynny i skuteczny.

--------------------
autor: Radek Kordziukiewicz
źródło: sukceslink.pl

1 komentarz:

Łączna liczba wyświetleń