SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Najlepsza Porada w Budowaniu Pewności Siebie: „Działaj Jak Gdyby…”

 
Potrzebujesz szybkiego zastrzyku pewności siebie? Może czeka Cię nowa, trudna sytuacja jak np. zapytanie szefa o podwyżkę? A może wybierasz się na imprezę, na której nikogo nie znasz? 


Sytuacje bywają różne i każdy czasem czuje brak pewności siebie, zwłaszcza, gdy musi się zmierzyć z sytuacją, której zakończenie nie jest znane i wiadomo tylko, że odniesiesz sukces lub porażkę.

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie można zrobić by przygotować się na takie sytuacje jest zastosowanie techniki „działaj jak gdyby…”. Zadaniem tej techniki jest zmiana nastawienia umysłu i przygotowanie na trudną sytuację. Nie ma ona nic wspólnego z udawaniem. To prawdziwe odnalezienie pewności w sobie i przeniesienie jej na obszary, w których tej pewności brakuje. Oto szczegółowa strategia działania:

Na początku rozpoznaj sytuację w swoim życiu, w której wykazałeś się pewnością siebie. Przypomnij sobie jedną z takich sytuacji, w której działałeś lub mówiłeś z dużą pewnością siebie. To nie musi być wcale jakieś wielkie, poważne czy wyzywające wydarzenie. Po prostu weź pierwszy obraz, który pojawił się w twojej głowie, gdy pomyślałeś o pewności siebie z przeszłości.

Teraz pozwól by Twoje ciało powróciło do tamtego momentu. Przypomnij sobie dokładnie jak się czułeś. Zwróć uwagę na trzy najważniejsze obszary, które wskazywały na twoją pewność siebie:

* Twoja postawa: Jaką miałeś postawę ciała, gdy czułeś pewność siebie? Przypomnij sobie dokładnie jak się wtedy zachowywałeś. Jak stałeś a jak siedziałeś? Przyjmij taką pozycję właśnie teraz

* Gesty: Jakie gesty wykonujesz, gdy jesteś pewną siebie osobą? Czy pozwalasz by ręce gestykulowały w sposób silny i wyraźny czy łagodny? Czy w ogóle wykonujesz jakieś gesty? Przypomnij sobie dokładnie i pozwól sobie gestykulować teraz w ten sam sposób. Dokładnie tak jakbyś przeniósł się do momentu z przeszłości, w którym miałeś mnóstwo pewności siebie.

* Twój głos: Jak brzmi twój głos, kiedy masz wysoką pewność siebie? Nie skupiaj się tak bardzo na tym, co mówiłeś w przeszłości, ale skup się raczej na tym jak on brzmiał. Przypomnij sobie swój ton głosu (głośność, wysokość, prędkość) i mów w ten sam sposób tutaj i teraz.

Tak więc, teraz, gdy dokładnie wiesz, jak wyrażasz siebie, gdy czujesz pewność wyobraź sobie siebie z tą właśnie pewnością w nowym, trudnym wydarzeniu. Pozwól sobie powoli przechodzić do wyobrażenia nowej sytuacji, z którą zmierzysz się w niedalekiej przyszłości. Wizualizuj siebie w tej nowej sytuacji z pewnością, jaką masz teraz (ze wszystkim gestami, postawą, tonem głosu). By uczynić ćwiczenie silniejszym, podczas wizualizacji, zamknij oczy.

Przenieś się powoli w myślach do tej nowej sytuacji, do tego środowiska, które wydaje się stresujące. Wyobraź sobie dokładnie całe otoczenie i zauważ jak brzmi teraz twój głos. Jak pytasz swojego szefa o podwyżkę? Zauważ swoje gesty (lub ich brak) i postawę, kiedy mówisz do tych nowych, nieznajomych ludzi na przyjęciu. Przyzwyczaj umysł do sposobu, w jaki będziesz się wyrażać w nowej sytuacji.

Pamiętaj by podczas wizualizacji skupiać się właśnie na tych 3 obszarach (postawa, gesty, głos). Jeśli zauważasz, że twoja pewność zaczyna spadać to powróć do starej sytuacji z przeszłości, w której miałeś pewność siebie i przywołaj uczucia, a także obraz siebie z tamtego czasu.

Przenoś się powoli w wizualizacji pomiędzy starym środowiskiem a nowym, w którym wciąż nie masz dużej pewności siebie. Zaczniesz powoli zauważać, że nowa sytuacja jest coraz mniej stresująca i masz coraz więcej zaufania do siebie. Zaczynasz odczuwać, że poradzisz sobie z nowym wyzwaniem. Przy odrobinie praktyki poczujesz całkowitą pewność w stosunku do nowego wyzwania i poradzisz sobie z nim bez problemu.

Kontynuuj wizualizację przez 3 następne tygodnie tuż przed zaśnięciem. Dzięki temu podświadomość będzie pracować nad wyobrażeniem podczas snu. Jeśli wydarzenia ma nastąpić szybciej wykonuj je nawet dwa razy dziennie (najlepiej po przebudzeniu i przed zaśnięciem).

Wkrótce poczujesz, że masz w sobie pewność siebie, o którą nigdy byś siebie nie podejrzewał. Tą wizualizację możesz stosować do najróżniejszych trudnych wydarzeń, jakie cię czekają. Pozwoli ona zmienić twoje nastawienie umysłu, które jest główną przyczyną pewności lub jej braku.

------------------------------
Więcej informacji z zakresu skutecznego działania i rozwoju osobistego na stronie:
Rafał Kołodziej - Strategie Rozwoju Osobistego
źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń