SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Odkryj i wykorzystaj swoje możliwości.

 
Co zrobić aby stać się człowiekiem który czerpie radość z nauki, wykorzystuje w pełni swoje możliwości i jednocześnie ma mnóstwo czasu na własne przyjemności? Jak z uśmiechem i podniesioną głową radzić sobie w szkole, na studiach, w pracy czy biznesie?

W erze wszechobecnej telewizji i komputerów coraz rzadziej sięgamy po słowo pisane – książki, artykuły, czasopisma. Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, ale na pewno jednym z kluczowych czynników jest wychowanie w tzw. „społeczeństwie obrazkowym”. Interesuje nas tylko to co kolorowe, ładnie opakowane (choć często zupełnie bezwartościowe), i podane „na tacy”. Tak właśnie jest m.in. z telewizją, gdzie mamy wszystko na wyciągnięcie ręki (z pilotem), to na dodatek „gapienie” się w ekran nie wymaga od nas wysiłku intelektualnego. Stajemy się umysłowymi leniami. A przecież „z umysłem jest jak ze spadochronem – przydatny jest tylko wówczas, kiedy się go rozwinie”.

Kolejnym powodem niezbyt częstego sięgania po książkę jest – brak czasu. Ile to razy brałeś do ręki lekturę odkładając ja za chwilę na półkę czy też stawałeś przed swoją biblioteczką obiecując sobie, że kiedyś nadrobisz zaległości w literaturze. I co się dzieje? Praca, dom, zajęcia dodatkowe, telewizja, komputer, gry itd. I koło się zamyka.

Czytamy mało, ponieważ „nie potrafimy” czytać. Popełniamy wiele błędów czytelniczych, o których istnieniu nikt nam nie powiedział. Męczymy się – zamiast czerpać z tego przyjemność, tracimy czas – zamiast wykorzystać koncentrację i czytać efektywnie, wkuwamy materiał na klasówkę (czasem wiele razy) po czym zapominamy – zamiast nauczyć się raz, porządnie, szybko, przy pomocy technik pamięciowych, wyobraźni, obrazów – łatwo i przyjemnie. Wiedza, którą w taki sposób zdobędziemy pozostaje na długie lata.

Żyjemy w czasach niespotykanego dotąd przepływu informacji. Jesteśmy wręcz bombardowani wiadomościami, newsami czy „gorącymi tematami”. Wiedza w każdej dziedzinie rozwija się w ogromnym tempie więc aby być na bieżąco i nadążać za wciąż zmieniającym się światem musimy wciąż uczyć się i poznawać nowe rzeczy. Niestety, jak bardzo byśmy się nie starali, nie jesteśmy w stanie opanować całego materiału choćby z jednej dziedziny.

Wiadomo, że szkoła rządzi się swoimi prawami. Musimy zdobywać wiadomości z różnych dziedzin, żeby mieć ogólny obraz o świecie. Natomiast prędzej czy później dojdziemy do wniosku, że tak naprawdę wystarczy szkolić się w jednej, wybranej dziedzinie – najlepiej tej, która jest naszym hobby, naszą pasją - aby osiągnąć w życiu wspaniałe rzeczy.

Jak twierdzi Brian Tracy – światowej sławy trener rozwoju osobistego – czytając tylko jedną książkę w tygodniu z interesującego nas zakresu, po 3 latach jesteśmy znawcami tematu, po 5 latach, jesteśmy już specjalistami w tym zakresie, natomiast po 7 latach jesteśmy ekspertami klasy światowej. I to czytając tylko jedną książkę tygodniowo. Oczywiście potrzebujemy do tego również motywacji, koncentracji, wytrwałości, dyscypliny, celu itd. A co byłoby gdybyśmy mogli czytać dwie, trzy, pięć książek w tygodniu? Niemożliwe? Otóż jest to osiągalne dla każdego.

Dlaczego czytamy tak mało? Dlaczego czytanie nie sprawia nam radości? Dlaczego czytanie i nauka kojarzą się ze stresem, ciężką pracą i godzinami spędzonymi nad książką? Ponieważ nie wiemy jak to robić:

- jak czytać i uczyć się efektywnie, z przyjemnością, radością i pasją,

- jak zrozumieć i zapamiętać to co czytamy i to co chcemy sobie przyswoić,

- jak bawić się czytaniem, nauką i zdobywaniem wiedzy,

- jak wykorzystać możliwości mózgu i rozwinąć swój potencjał,

- jak stać się kreatywnym i uwierzyć w siebie,

- jak używać swojej genialnej wyobraźni,

- jak skrócić czas czytania i nauki co najmniej trzykrotnie,

- jak sprawić żeby nauka sama wchodziła nam do głowy – koncentracja i motywacja,

- jak wyznaczać i realizować swoje cele – te małe i te wielkie – życiowe.

Jak tego dokonać? Co zrobić aby stać się człowiekiem który czerpie radość z nauki, wykorzystuje w pełni swoje możliwości i jednocześnie ma mnóstwo czasu na własne przyjemności? Jak z uśmiechem i podniesioną głową radzić sobie w szkole, na studiach, w pracy czy biznesie? To proste – wystarczy wyeliminować błędy, fałszywe przekonania na temat uczenia się (wbijane nam od dziecka do głowy), złe nawyki czytelnicze, uwierzyć w siebie i przede wszystkim ćwiczyć (czytać) - „ćwiczenie może sprawić wszystko. Nie ma dla tej metody rzeczy niemożliwych”.

--------------------------
Jacek Lorkowski
www.sentencje.tnb.pl
źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń