SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

7 pytań, które należy zadać, by skutecznie uczyć się na swoich błędach

 
Mówi się, że złe doświadczenia, błędne decyzje i odniesione porażki są tym, co kształtuje nas i nasze efekty. Wyciąganie wartościowych lekcji z przykrych przeżyć jest podstawą do budowania czegoś, co potocznie nazywamy „doświadczeniem” - życiowym, zawodowym, rodzinnym, czy jakimkolwiek innym.

W życiu rzadko zdarza się, że mamy do wyboru tylko jedną, właściwą drogę. Praktycznie zawsze trzeba wybierać spośród kilku możliwych rozwiązań, a jak wiadomo – człowiek jest omylny i popełnia błędy. Nie mając doświadczenia nie ma się czemu dziwić – istnieje przecież powiedzenie „Jeśli się nie przewrócisz, to się nie nauczysz”. Przewracać będziemy się często, ale to co warunkuje sukces to nie ilość upadków, ale to, czy jesteśmy w stanie się podnieść. Tym właśnie różnią się zwycięscy od nieudaczników. Mówi się, że człowiek mądry uczy się na błędach swoich, sprytny – na czyichś, a głupiec nigdy się nie uczy. Zamiast wybierać pomiędzy dwoma pierwszymi proponuję Ci połączyć obie cechy i stać się tym, który korzysta z błędów swoich i czyichś – stać się zwycięzcą.

Przykre doświadczenia bardzo często wywołują w nas na tyle silne emocje, że unikamy nawet myślenia o tym, przerywamy rozmowę, gdy ktoś rozpocznie temat związany z danym wydarzeniem, lub po prostu pozytywny nastrój zostaje wtedy zastąpiony zdenerwowaniem, przygnębieniem, czy rozczarowaniem. To naturalne, tak funkcjonują nasze emocje. W momencie, gdy negatywne reakcje nie są już tak silne i nie denerwujemy już tak mocno na myśl o złych doświadczeniach, należy przeanalizować je pod względem tego, co możemy wynieść na przyszłość, by stać się lepszymi ludźmi. Nie chcemy znowu popełniać tego samego błędu – jeden raz wystarczy, by już nigdy go nie powtórzyć oraz wykorzystać zdobyte doświadczenie.
Aby wyciągnąć konstruktywne wnioski, należy w swoich wspomnieniach z danego wydarzenia usytuować się na miejscu obserwatora, czyli spojrzeć na wszystko tak, jakby było się nieznajomym przyglądającym się sytuacji. Przykładowo, jeżeli analizujesz kłótnię z przyjacielem, spójrz w swojej wyobraźni na całe zajście tak, byś widział siebie, tego przyjaciela, ale nie znał żadnej z tych osób i nie przejmował się ich kłótnią. To pozwoli Ci na w miarę bezstronne rozpatrzenie sprawy.

Zrobiwszy to, należy spojrzeć na całą sytuację jeszcze raz i zadać sobie kilka pytań. Najlepiej zrobić to na kartce, gdyż często ważne wnioski nasuwające się podczas takiej analizy szybko „uciekają” z głowy po jej skończeniu i duża część przydatnej wiedzy po prostu się marnuje. Pytania, które należy sobie zadać to:

1) Czy naprawdę były powody, by tak rozegrać całą sprawę?

2) Jeśli tak, to jak mogę ich uniknąć, by w przyszłości nie powtarzały się takie sytuacje?

3) Czy dałoby się to rozstrzygnąć inaczej, gdyby miało dojść do tego ponownie?

4) Czy znając konsekwencje tego zdarzenia zrobiłbym coś inaczej, gdybym mógł ponownie rozegrać całe zajście?

5) Czego uczy mnie ta sytuacja?

6) Co mogę poprawić w sobie i swoim zachowaniu, by w przyszłości tego typu sytuacje wypadały lepiej?

7) Co było dobre w moim zachowaniu a czego następnym razem powinienem unikać? Wypisz cechy, słowa, działania itp.

Bardzo ważna uwaga – podczas robienia takiej analizy NIE oceniaj innych, nie tłumacz się, że to oni zepsuli wszystko, że to ich wina. Pamiętaj o tym, że nie masz wpływu na to, co zrobią inni ludzie, a już na pewno nie możesz odwrócić tego, co już zrobili. Pamiętaj, by odpowiadać tylko za siebie, bo tylko nad sobą masz kontrolę i tylko swoje działania możesz zmienić. Możesz powtarzać wszystkie te pytania kilkakrotnie, by wyciągnąć jak najwięcej wniosków.

Aby być szczęśliwym, skutecznym i zadowolonym z życia nie wystarczy czytać o rozwoju. Trzeba zejść na niższe poziomy i zająć się tym, co jest źródłem, zamiast poruszać się po samym wierzchu. Zapraszam Cię na mojego bloga - zejdziemy o wiele niżej i głębiej, niż pozornie "wystarczy" zejść.

--------------------------------------------
Programowanie Rozwoju - zapraszam
źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń