SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Jak określać cele życiowe?

 
Wyznaczanie i realizowanie celów dla większości ludzi nie jest czymś, co mogą oni opanować intuicyjnie, często potrzebne jest wprowadzenie pewnych zasad, by uczynić ten proces efektywnym i skutecznym.

Wyznaczanie sobie celów jest jednym z najważniejszych aspektów rozwoju osobistego. Dzięki niemu możemy mieć świadomość że poruszamy się naprzód w naszym życiu. No i realizowanie tych celów sprawia że naprawdę żyjemy lepiej, bardziej zgodnie z naszym pełnym potencjałem. Jednak wyznaczanie i realizowanie celów dla większości ludzi nie jest czymś co mogą oni opanować intuicyjnie, często potrzebne jest wprowadzenie pewnych zasad, by uczynić ten proces efektywnym i skutecznym. Poniżej przedstawiam kilka takich pomocnych zasad.  

Cele powinny być szczegółowe a nie ogólne. Na nasz system po prostu nie działają aktywująco stwierdzenia w rodzaju ‘będę się zdrowo odżywiał’. Dlatego potrzebna jest nam bardziej konkretna decyzja w rodzaju ‘odstawiam chipsy i słodycze’

Cele powinny być mierzalne. Na przykład w takiej dziedzinie jak wystąpienia publiczne dobrym celem dla prezentacji może być, ‘co najmniej 5 osób zada mi pytania po prezentacji’ – to jest konkretna wartość liczbowa w przeciwieństwie do celu w rodzaju ‘ludzie będą zainteresowani tym co powiem’.
Cele powinny być realistyczne. To jest problem dla niektórych osób zaangażowanych w różne formy ‘pozytywnego myślenia’ czy przyciągania. Po prostu niektórzy zbytnio odlatują przy ustalaniu celów. Celem realistycznym będzie więc zazwyczaj ‘zwiększam moje dochody o 30%’ a niekoniecznie ‘zwiększam moje dochody trzykrotnie’.

Cele powinny być określone w czasie. A więc ‘będę w stanie pobiec maraton’ jest słabo określonym celem, a ‘będę w stanie przebiec maraton w kwietniu 2012 roku’ – znacznie lepszym.

Zastosuj się do powyższych czterech zasad przy wyznaczaniu celów a szybko zobaczysz pozytywną różnicę – będziesz znacznie skuteczniejszy w ich realizacji. Powodzenia! 

------------------------------------------
Autor prowadzi stronę o rozwoju osobistym ze szczególnym naciskiem na wystąpienia publiczne
źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń