SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

7 zasad bycia liderem

autor: Michał Pasterski

Zawsze przejmując inicjatywę gdy jesteś wśród innych ludzi na chwilę stajesz się liderem. Podczas rozmowy, wystąpienia czy pracy grupowej Twoi słuchacze dają Ci możliwość bycia ich przywódcą. Od Ciebie zależy czy ją wykorzystasz. 

Dziś poznasz 7 sposobów na bycie prawdziwym i autentycznym liderem, za którym ludzie chcą podążać – nie tylko w trakcie przemówienia czy prowadzenia dużej grupy, ale również podczas wieczornego spotkania ze znajomymi.


Wielokrotnie słyszałem, że aby stać się liderem potrzebna jest charyzma.

Jest ona niewątpliwie bardzo przydatna przy przewodzeniu innym. Jednocześnie zauważyłem, że nie jest to warunek konieczny. Mam znajomego, o którym nie można powiedzieć, że jest charyzmatyczny. Mimo to – inni niejednokrotnie podążają za jego pomysłami.

Charyzma jest wyjątkowo przydatna gdy za cel obierzesz sobie przewodzenie dużej grupie ludzi. W mniejszych społecznościach natomiast nie będzie już tak kluczowym czynnikiem. Przy odrobinie wysiłku każdy zatem może wcielić się w rolę lidera.

Przede wszystkim bądź świadom sytuacji, w których przejmujesz inicjatywę. To może się stać podczas wyjścia ze znajomymi, gdy decydujecie o następnym punkcie wieczoru. Podczas pracy w grupach na zajęciach w szkole lub na uczelni, gdy dzielicie między sobą zadania. Przy rozmowie w cztery oczy z płcią przeciwną, kiedy każdy czeka aż druga osoba wykona kolejny krok. Gdy motywujesz swoich pracowników aby mieli lepsze efekty.

Być może sam już zauważyłeś jak w różnego rodzaju sytuacjach chciałeś, aby ktoś inny podjął decyzję za Ciebie. Potrzebowałeś kogoś z inicjatywą – przywódcę, który pomoże Ci zrobić krok do przodu. No właśnie, ludzie potrzebują liderów w swoim otoczeniu, bo dzięki temu unikają trudnych wyborów. Jest im łatwiej. Możesz stać się takim liderem dla nich – nie po to aby Cię wielbili, ale po to aby zainspirować ich do działania.

Kilka lat prowadzenia tego bloga nauczyło mnie bardzo wiele o tym jak funkcjonują społeczności. Inspirowanie tak wielkiej grupy nie jest łatwym zadaniem i cały czas rozwijam umiejętności skutecznego komunikowania się z tyloma jednostkami.

Efekty możesz obserwować w ostatniej inicjatywie związanej z Eksperymentami – w 48 godzin od startu do uczestnictwa w eksperymencie zgłosiło się ponad 140 osób. Większość z nich podjęło autentyczne działania w zakresie zmiany swoich nawyków do dziś wytrwale je wdrażając. Pojawiło się sporo postów na forum Neureka, wpisy na grupie na Facebooku jak i kolejne komentarze pod wpisem na blogu.
Uwielbiam fakt, że gdy wiesz co jest dla ludzi ważne i jesteś świadom ich potrzeb, dając im coś od siebie dostaniesz w zamian ich otwartość i zaangażowanie. To jest świetny budulec Waszej relacji. 

Poniżej dzielę się z Tobą kilkoma konkretnymi zasadami bycia autentycznym liderem, za którym podążą ludzie. Naucz się je stosować w grupach kilku osób, a będziesz gotowy aby poprowadzić grupy kilkuset, a nawet kilku tysięcy ludzi.

1. Skup się na ludziach a nie na sobie. Gdy lider myśli tylko i wyłącznie o tym aby pokazać się z jak najlepszej strony inwestuje w utworzenie wyidealizowanego obrazu super-przywódcy. Niestety lider, który sam się nim nazwał nigdy nie będzie dobrym przywódcą. Aby ludzie za Tobą podążyli musisz się skoncentrować na nich – poznać ich charakter, życie, zachowania. Musisz rozwiązać ich problemy, wskazać im prawidłową drogę. Rozejrzyj się po swoim otoczeniu i zastanów się co możesz zrobić, aby świat był lepszym miejscem dla żyjących tu ludzi.

2. Nie staraj się być idealny. Aby być dobrym liderem przyda Ci się dobry raport z grupą, a więc potrzebujesz być do nich podobny. Jeśli ludzie będą Cię widzieć jako ideał pomyślą sobie „Ja nigdy taki nie będę”. Gdy natomiast będziesz autentyczny i pokażesz im swoje własne trudności i wyzwania, zaufają Ci i pomyślą „On jest jednym z nas”. Zaufanie to absolutna podstawa tego aby za Tobą podążyli.

3. Poznaj wartości ludzi, dla których chcesz być liderem. Dowiedz się co jest dla niż w życiu ważne. Ta wiedza Ci się później przyda, bo zrozumienie zachowań ludzi ułatwi Ci komunikację z nimi. Gdy oni otrzymają od Ciebie zrozumienie, poczują się dla Ciebie ważni i chętnie Cię wysłuchają.

4. Miej wizję i komunikuj ją. Oddaj się wyższej idei. Podziel się z ludźmi tym, w co wierzysz i powiedz im dlaczego w to wierzysz. Daj im solidny powód na to, aby oni mogli uwierzyć w to samo. Ludzie nie będą szli stricte za Tobą, ale za ideą, którą im zaprezentujesz.

“Jeśli Twoje działania inspirują innych marzenia częściej, uczenia się więcej, działania odważniej i stawania się lepszym, jesteś liderem”John Quincy Adams
Ta wizja musi być atrakcyjna dla nich samych – tylko wtedy będą chcieli za nią podążyć. Może nią być pomysł na życie, plan wielkich zmian, kreatywny sposób spędzania czasu. Znajdź swoją wizję i przedstaw ją innym. Pamiętaj jednak, że lider nie jest osobą, która trzyma się kurczowo swoich planów i wykorzystując swoją inicjatywę wciska je innym tak aby się z nim zgodzili. Dlatego:

5. Słuchaj ludzi. Daj im do zrozumienia, że chcesz aby się zaangażowali. Aby mogli podzielić się swoimi doświadczeniami i pomysłami. Aby wiedzieli, że ich głos jest dla Ciebie ważny. Jeśli ktoś podsunie Ci dobry pomysł – skorzystaj z niego i nie wychodź z założenia, że tylko Ty wiesz najlepiej. Otwórz się na głos swoich „podopiecznych”. To jak aktualnie działa mój biznes – blog, działalność szkoleniowa i coachingowa, sklep Neureka czy Life Architect jest wynikiem tego, że słucham moich czytelników. Dobre pomysły pojawiają się na pęczki w komentarzach czy na forum i każdy głos jest brany pod uwagę.

6. Umiejętnie motywuj. Gdy chcesz zachęcić grupkę osób aby zrobili coś, co Ty proponujesz – zawsze pamiętaj o motywacji. Zadbaj o jak największą ilość motywacji DO – czyli obrazów tego, jak skorzystają jak pójdą za Tobą. Możesz również dodać małą szczyptę motywacji OD, czyli nieprzyjemnej wizji tego co się stanie gdy podejmą inną decyzję. Nie zapomnij o odpowiednio zmotywowanym tonie głosu, który rezonując w ich ciałach wzbudzi emocje motywacji i zachęci do wysłuchania Twojej propozycji. Budując motywację możesz skorzystać również z innych metaprogramów.

7. Kochaj każdego, kto się do Ciebie zwróci. Pamiętaj, że ludzie mają pozytywne intencje bez względu na zachowanie, które wybierają. Myśl o każdym jak o w pełni otwartej istocie, z którą możesz nawiązać wspaniałą relację. Takie podejście czyni cuda.

A ponad wszystko pamiętaj, że liderem nie nazywasz siebie sam – to ludzie decydują kto nim jest a kto nie.

„Najlepszy lider to taki, o którym ludzie ledwo wiedzą, że jest liderem. Gdy jego dzieło jest ukończone, ludzie powiedzą: dokonaliśmy tego sami!”Lao Tzu

Wdrażanie powyższych kwestii to proces, który wymaga trochę czasu. Biorąc jednak pod warsztat jedną rzecz po drugiej jesteś wstanie wypracować w sobie odpowiednie podejście i umiejętności, dzięki którym będziesz liderem w swojej grupie, a może nawet liderem czegoś znacznie większego.

Życzę Ci tego z całego serca! :)

-------------------------------
źródło: michalpasterski.pl

2 komentarze:

  1. Bardzo dobry tekst! Najchętniej powiesiłabym go na ścianie u nas w biurze. Przeglądam ciekawe szkolenia, Warszawa ma bardzo bogatą ofertę, ale nawet taki tekst jest super nauką!

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się z Panią Anetą, bo ten wpis jest naprawdę świetny. Bycie liderem to trudny orzech do zgryzienia, szczególnie jeśli chodzi o np. wystąpienia publiczne. Szkolenie w tym zakresie jest potrzebne szczególnie dla menadżerów czy handlowców, którzy czasem muszą wyjść przed szereg i coś powiedzieć. Trudno pokonać nam własne lęki, dlatego po nieudanej próbie przełamania się po prostu rezygnujemy. Świetne są te Twoje porady, dlatego na pewno przydadzą się do stworzenia programu szkolenia chociażby w zakresie motywacji.

    OdpowiedzUsuń

Łączna liczba wyświetleń