SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Nawyki, które niszczą poczucie własnej wartości

 
Ludzie o niskim poczuciu własnej wartości działają często w pewien określony sposób. Zastanów się czy rozpoznajesz u siebie przedstawione zachowania.

Jeśli tak to sama próba bardziej świadomego działania pozwoli ci wzmocnić własną samoocenę. Każdy nawyk może zostać zastąpiony innym. To tylko kwestia tego, czy podejmiesz silną decyzję by je zmienić.

Oto 10 nawyków, które cechują ludzi o niskim poczuciu własnej wartości.

Unikanie -nie dostrzeganie szans, jakie pojawiają się w życiu. Niska samoocena sprawia, że dana osoba „boi się spróbować”. W każdej szansie dopatruje się porażki. Nie wierzy, że może się udać, nawet jeśli istnieją duże szanse powodzenia. Wiedz, że nie próbując, przegrywasz na starcie. Nie podjęcie działania nie jest wyjściem z sytuacji. Bez akcji niczego nie zyskujesz a jedynie pozostajesz w swojej strefie komfortu. Jak to mawiał Peter Shankman „Nie bój się zrobić czegoś głupiego. W najgorszym wypadku to po prostu nie zadziała.” W trudnościach warto dostrzegać szanse a nie zagrożenia. Jedni pojawiające się wydarzenia nazywają problemami inni wolą nazywać je okazjami do rozwoju.

Zazdrość na każdym kroku. Ludzie z niską samooceną czują się źle w swojej skórze. Mają negatywne spojrzenie na swój wizerunek i uważają, że każda inna osoba patrzy na nich w ten sam, negatywny sposób. Nie wierzą, że ktoś może ich traktować z miłością lub być nastawionym pozytywnie, więc stają się nieufne – nawet w stosunku do bliskich osób. Takie podejście burzy zdrowe relacje także w związku. Każda interakcja partnera z osobą płci przeciwnej budzi zazdrość. Nieufność, napięcia, podejrzenia mogą być całkowicie bezpodstawne. Problemem nie jest, więc zaistniała sytuacja. Przyczyna zamieszania leży w wyobrażeniu jakie kreuje osoba o niskim poczuciu własnej wartości. Zmieniając nieco sposób myślenia, zmienia się cały świat wokół.

Dziwny niepokój. Niskie poczucie własnej wartości budzi obawy o to, że znajomi czy przyjaciele odkryją w końcu kim jest się naprawdę. Niska samoocena nie pozwala człowiekowi być prawdziwie sobą i zachowywać się naturalnie w każdej sytuacji. Osoba o niskim poczuciu własnej wartości nieustannie przybiera różne role i maski, tak aby nie uzewnętrznić swojej prawdziwej natury. To działanie jest uzasadnione… Typowym tokiem myślenia takiej osoby jest „skoro ja nie akceptuję siebie, nie czuję się dobrze, będąc sobą, to inni tym bardziej tego nie zaakceptują. Spróbuję więc przybrać inną rolę”. Takie działanie niszczy zdrowe relacje. Tylko czując się dobrze jako w pełni wolna osoba można sprawić, że inni zaczną Cię akceptować w pełni.

Agresywna obrona. Wielu ludzi, których cechuje niska samoocena nie jest w stanie przyjąć krytyki i reagują na nią w bardzo agresywny sposób – często nie proporcjonalny do zaistniałej sytuacji. Jest to próba uwolnienia się z negatywnych emocji kosztem innych. Agresywna reakcja ma za zadanie zaniżyć ocenę rozmówcy a tym samym podnieść własną samoocenę. Takie zachowanie może wymykać się spod kontroli i dochodzi czasem do skrajnych reakcji jak posądzania innych za błędy jakie popełniło się samodzielnie.

Obgadywanie (obsmarowywanie za plecami). Ludzie o niskiej samoocenie często (nawet nieświadomie) obgadują innych za ich plecami. Takie działanie ma za zadanie podnieść poczucie własnej wartości kosztem innych. Można powiedzieć o czymś w stylu: „skoro ja nie jest idealny, to postaram się o to by inni też tacy byli”. Oczywiście takie działanie szkodzi najbardziej samej osobie, która głosi złą nowinę. Dlaczego? Zastanów się jak się czujesz w towarzystwie osoby, która wciąż narzeka i emanuje negatywnymi emocjami. Takich ludzi najczęściej się unika, bo z drugiej strony kto wie…może następnym razem to ja będę celem plotkującej osoby.

Czarny pas w odnajdywaniu błędów u innych. Ludzie o niskim poczuciu własnej wartości czują się lepiej wynajdując wady u innych. Dążenie do lepszego samopoczucia sprawia, że stają się oni ekspertami w odszukiwaniu wad u innych.

Niezdrowy styl życia. By dbać o swoje ciało, należy je doceniać, traktować jako unikalny dar. Niestety niska samoocena sprawia, że dana osoba czuje się mało wartościowa i niegodna. Uważa, że nie jest ważna czy chociażby potrzebna nikomu, więc dbanie o siebie nie ma większego sensu. Przesadza z używkami, pali, spożywa duże ilości alkoholu. Niezdrowa żywność nie jest powodem do zmartwień dla osoby z niskim poczuciem własnej wartości.

Zaśmiecanie umysłu. To czym karmisz swój umysł, tym się stajesz. Osoby z niską samooceną rzadko otaczają się pozytywnymi myślami, obrazami, słowami. Lubią oglądać telenowele, wiadomości, problemy innych by utwierdzać się w przekonaniu, że nic nie jest takie jakie być powinno. Dobrym pomysłem są też telewizyjne „tasiemce” w których można zobaczyć jak życie powinno wyglądać. Smutne piosenki o nieszczęśliwej miłości także należą do tych lubianych przez osoby z niską samooceną. Można powiedzieć, że takie osoby lubują się we wszystkim co utwierdza je w przekonaniu, że nie dostały od życia wystarczająco dużo lub pokazuje, że życie jest do niczego.

Asertywność? Nie dziękuję! Dla ludzi o niskiej samoocenie trudne jest powiedzenie słowa „Nie”. Odmowa jest dla nich bardzo trudna nawet w sytuacjach, które są dla nich ewidentnie niekorzystne. Nie chcą ryzykować, że ktoś mógłby ich przestać lubić więc zgadzają się i podejmują kolejne działanie by zadowolić drugą osobę. W ostateczności kończy się to marnotrawieniem całego życia na zadowalaniu innych. Niestety nigdy nie można zadowolić wszystkich a to jeszcze bardziej zaniża samoocenę.

Nie mam czasu. Ludzie o niskiej samoocenie nie poświęcają zbyt dużo czasu dla siebie. Rzadko oddają się działalności, którą lubią ponieważ zbyt dużo czasu pochłania zajmowanie się zadowalaniem innych. Nie rozwijają swoich talentów, bo uważają, że nie są wystarczająco zdolne, bystre, wykształcone itd. Nie czują się wystarczająco ważne i marnotrawią swój czas.

Co można zrobić z tą wiedzą? To proste: działać tak, by eliminować każde z tych negatywnych zachowań. Już wkrótce dowiesz się jak zmaksymalizować siłę umysłu by pokonywać przedstawione powyżej nawyki.

---------------------------------
Zapraszam po więcej: http://rafalkolodziej.pl/kurs/
źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń