SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Wątpliwości – kiedy budują, a kiedy niszczą?

 
Wątpliwość to jedna z najpopularniejszych emocji towarzyszących człowiekowi. Wyznacznikiem tego, kiedy się pojawia jest system przekonań, który człowiek posiada i wyznaje. Wątpliwość nie musi być stanem negatywnym. Są przecież rzeczy, w które nie chcesz wierzyć!

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zwątpić w siebie? Nie jest to przyjemny stan – wiele rozwojowych książek, szkoleń i filmów ma na celu wyeliminowanie go i zastąpienie niezłomną pewnością. Byłoby wspaniale, gdybyś nigdy nie czuł tego stanu w momencie podejmowania ważnych działań, prawda? Będzie jednak ciężko do tego dojść, jeśli nie wiesz na czym polega problem.

Jak już pisałem, wątpliwości powstają, gdy coś w Twoim świecie nie zgadza się z przekonaniami i światopoglądem, jaki wyznajesz. Przykładowo, być może będąc tak zwanym „realistą” czujesz ten stan, gdy ktoś mówi Ci o wpływania na świat za pomocą prawa przyciągania. Możliwe, że słuchając muzyki Vivaldiego wątpisz w jakość artystyczną prezentowaną przez dzisiejszych muzyków. Twój zestaw wzorców i filtrów, przez które filtrujesz swój świat warunkuje to, czy w coś uwierzysz.

Załóżmy, że wątpisz w słowa prezenterów reklamujących produkty w telewizji. Odczuwając ten stan pomyśl, co by było gdybyś zwątpił w wątpliwości dotyczące Twoich możliwości. Przeczytaj poprzednie zdanie jeszcze raz – jego struktura jest zaplanowana. Niejednokrotnie podczas działania w celu osiągnięcia celów na pewno zdarza Ci się nie być pewnym swojego potencjału. Teraz właśnie zrób to, o czym mówiłem – zacznij wątpić w to, że wątpisz. Mówiąc bardziej zrozumiale – wprowadź się w wątpliwość dotyczącą tego, że nie dasz rady. Nie jest to wcale takie trudne. Skoro udaje Ci się zachwiać swoją wiarę w siebie, to możesz zrobić też coś odwrotnego.

Wyobraź sobie, że zaczynasz zarabiać pieniądze. Prowadzisz jakiś biznes, tworzysz coś lub po prostu znalazłeś nową pracę. Pojawia się niepewność? Spróbuj ją odwrócić. Jeśli myślisz sobie „Nie jestem pewny, czy mam odpowiednie umiejętności do tej pracy”, spróbuj zastanowić się nad tym, czy aby na pewno jest coś, czego nie możesz się nauczyć i czy chwilowa nieumiejętność jest czymś, co przeszkadza – może to wspaniała okazja do rozwoju? Mając przed sobą trudny egzamin zacznij wątpić w jego trudność i swoją zdolność do jego niezdania. Postaraj się przećwiczyć to odwracanie i zrozumieć dokładnie o co w nim chodzi. Odwracaj każdą wątpliwość, która się pojawi – w końcu wejdzie Ci to w nawyk.

Zapewne zgodzisz się ze mną, że Twoje otoczenie bardzo często mówi lub robi coś, co mogłoby Cię zniechęcić. Myślę, że nie raz „życzliwi” znajomi zniszczyli Twój zapał do pracy i poczułeś, że mają rację i nie masz szans. Domyślasz się już, jaki stan w Tobie wytworzyli? Tak, to była wątpliwość! Co sądzisz o tym, by zacząć wątpić w wartość ich słów? Mógłbyś wtedy pytać o radę ludzi, którzy naprawdę znają się na rzeczy i są w stanie pomóc Ci w osiągnięciu jakiegoś efektu. Pomyśl, jak by to było, gdybyś mógł wątpić w swoje niepowodzenie – jak byś się czuł, gdybyś na słowa „nie uda Ci się” reagował uśmiechem i odpowiadał „Nie wydaje mi się”? Jest to wspaniałe uczucie i wierz mi lub nie – można i warto się go nauczyć!

Powodzenia
Grzegorz Gajcy

-------------------------
Jestem autorem bloga Programowanie Rozwoju, rozwojowych artykułów i kursu pod tytułem "Jak pozbyć się lęku przed opinią innych", w którym pokazuję jak odzyskać wolność odebraną nam przez manipulację ze strony otoczenia. Zapraszam do czytania
źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń