SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Jak akceptować negatywne emocje?

 
Często ludzie nie akceptując swoich negatywnych emocji, próbują się ich pozbyć ze swojej świadomości, tak jakby ich w ogóle nie było. Wypierając te wewnętrzne przeżycia, sprawiamy, że zaczynają one funkcjonować w naszej podświadomości.  Jak więc skutecznie radzić sobie z negatywnymi emocjami?


Brak akceptacji i ciągłe wypieranie emocji nie jest sposobem na rozwiązanie problemu. Z drugiej strony nie chodzi o to, aby emocjom ulegać ani być pod ich wpływem. Należy sobie uświadomić, że pierwszym krokiem w kierunku wyzwolenia się od negatywnych emocji jest ich akceptacja.

Dlaczego negatywne emocje są potrzebne?

Zapewne gdyby nie negatywne emocje, to większość z nas nie doceniłaby emocji pozytywnych. Nie dostrzegamy wartości wielu rzeczy, dopóki ich nie stracimy. To właśnie dzięki kontrastom – przejściu ze smutku w radość – doceniamy przyjemne emocje, cieszymy się z nich. Dlatego od teraz, gdy będziesz odczuwał negatywne emocje pamiętaj, że te emocje są potrzebne, inaczej dobry nastrój byłby dla Ciebie czymś powszechnym i nie sprawiałby Ci radości.

Obserwuj swoje myśli

Niepokojące myśli odbierają nam jasność myślenia i sprawiają, że nie możemy się na niczym skupić. Jeśli poświęcasz znaczącą część swojej uwagi na niepokojące myśli, to wizje, które tworzysz stają się samospełniającymi się proroctwami. Kontroluj swoje myśli i dialog wewnętrzny. Zaakceptuj negatywne emocje, ale nie poświęcaj im zbytnio uwagi.

Motywacja do działania

Denerwują Cię środki komunikacji miejskiej? To motywacja, by udać się na kurs prawa jazdy. Stresują Cię publiczne wystąpienia? Niech to będzie dla Ciebie motywacja do ćwiczeń lub zapisania się na kurs skutecznego przemawiania. Dostrzeż korzyści, które możesz osiągnąć dzięki negatywnym emocjom.

Negatywne emocje to informacja dla Ciebie

Naucz się wyciągać wnioski i dostrzegać problemy, o których jesteś informowany. Pokłóciłeś się ze swoim kolegą – co to może dla Ciebie oznaczać? Być może jesteś zbyt impulsywny, nie potrafisz trafnie odczytać czyiś intencji lub masz problem z przekazywaniem swoich myśli. Zastanów się, co jest nie tak.

Od teraz, gdy będziesz pod wpływem negatywnych emocji, pomyśl jak mogą Ci one służyć i do czego mogą Cię zmotywować. Zadaj sobie pytania i odpowiedz na kartce. Nie oceniaj ani nie potępiaj swoich emocji, przyjrzyj się im: skąd się biorą, dlaczego tak się dzieje, jak ja czuję te emocje, jakie mam myśli? Chłodna analiza pomoże Ci zaakceptować przykry stan emocjonalny.

Niezależnie od naszej postawy negatywne emocje istnieją. To część naszego życia. Zaakceptowanie ich to nieoszukiwanie samego siebie. Gdy nauczysz jak to robić, będziesz zauważał efekty praktycznie każdego dnia. Przed Tobą ciekawa przygoda, która pozwoli Ci lepiej poznać siebie i swoje emocje. Do dzieła!:)

-----------------------
www.magdabednarczyk.uniinfo.pl
źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń