SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Filtry percepcyjne

 
Jak wiadomo ludzie otrzymują oraz przetwarzają informacje z otoczenia za pośrednictwem narządów zmysłów. Są to:  wzrok, słuch, czucie, węch, i smak .

Te ‘systemy reprezentacji’ mają spory udział w tym jak odbieramy rzeczywistość. Ludzie różnią się między sobą m.in. tym, który system reprezentacji preferują. Obrazy znad morza można opisać według tych systemów reprezentacji np. „Czy widzisz tą piękną błękitną wodę? Czy widzisz jak spokojnie faluje? Spójrz w górę… zachód słońca widnieje na niebie piękną czerwona poświatą” lub „Czy słyszysz szum fal, śpiew mewy, sygnał z kutra…” lub „Czy czujesz delikatne muskanie bryzy po policzkach? Sypki piasek pod stopami…” itd. Do jednych przemówi system wzrokowy, do innych słuchowy, a do jeszcze innych kinestetyczny itd. Używanie tych systemów reprezentacji jest często bardzo mocną stroną reklam tekstowych… za pomocą tekstu trudno pokazać np. kawę… ale można zwizualizować ją za pomocą opisu zapachu. Im więcej emocji w opisach i tekstach tym więcej będzie on miał wymiarów. Najlepsi pisarze potrafili w taki sposób pisać, że czytelnik dosłownie odgrywał czytany tekst w swojej głowie. Jak to się mówi „widział go oczami myśli”.

Osoby niewidome także mogą w pewien sposób widzieć świat… dostrzegają go dotykiem, słuchem itd. Często u takich osób brak jednego systemu reprezentacji powoduje wyostrzenie reszty. Filtry determinują także kierunek skupienia.

Proponuję Ci wykonać teraz pewne ćwiczenie. Rozejrzyj się dookoła i postaraj się zapamiętać wszystkie zielone kolory. I dopiero wtedy przejdź do czytania dalszej części tekstu

Porozglądałeś się dobrze? Czy zapamiętałeś wszystkie zielone kolory? upewnij się tego i rozejrzyj się jeszcze raz

A teraz zamknij oczy i przywołaj w swojej pamięci wszystkie przedmioty o kolorze niebieskim. Zapewne teraz na Twojej twarzy pojawił się uśmiech, to normalne. Rozejrzyj się z powrotem po pokoju i zauważ, jak wielu niebieskich przedmiotów nie dostrzegłeś.

Na przykładzie powyższego ćwiczenia znalazłeś odpowiedź, dlaczego niektórzy ludzie potrafią odnajdywać tak wiele ciekawych sytuacji i je wykorzystywać – w biznesie i życiu codziennym. Otóż dzieje się tak dlatego, że mają filtry percepcyjne skierowane na znajdywanie ciekawych okazji i wykorzystywanie je. Chcąc się wzbogacić twój kierunek skupienia jest skierowany na szukanie okazji biznesowych, kiedy jesteś szczęśliwy będziesz widział znacznie więcej osób szczęśliwych itd.

------------------

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń