SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Asertywność jako sztuka odmawiania, wyrażania emocji i reagowania na krytykę.

 
Asertywność to cecha, która jest niezbędna w każdej dziedzinie naszego życia. Przydaje się ona w sytuacjach, o których większość z nas nawet nie myśli, dlatego według mnie, każdy człowiek powinien posiadać tą cechę.

Dzięki niej nasze życie codzienne staje się znacznie łatwiejsze, a dzięki odporności na emocje i zdanie innych, jesteśmy w stanie dojść do tego, co nam nie przeszło nawet przez myśl. Czym tak właściwie jest asertywność? Nie można jej opisać w kilku słowach, ponieważ jest to cecha, która posiada wiele aspektów.

Najważniejszą z nich jest to, że osoba asertywna potrafi bez żadnego problemu wyrazić siebie i swoje zdanie w sposób taki, aby nie urazić drugiej osoby. Panowanie na swoimi emocjami również można zaliczyć do asertywności. W dzisiejszych czasach agresją nie zdziałamy nic. Jedynie postawa asertywna może uratować nas z niemalże każdej sytuacji. Asertywność to również sztuka odmawiania. Dlaczego właśnie za taką się ją uważa? Cecha ta to przede wszystkim zdolność do odmówienia w momentach, w których jest to potrzebne.

Warto jednak pamiętać, że asertywność polega na tym, że odmawiamy w sposób stanowczy, jednakże z wyrafinowaniem, a także w taki sposób, aby druga osoba nie poczuła się zraniona. Jest to ważna zasada, której osoby asertywne powinny się trzymać. Odpowiednie reagowanie na krytykę również należy do pewnych zasad osoby asertywnej. Osoba taka powinna brać pod uwagę nie tylko swoje dobro (jeśli taka sytuacja ma miejsce, to zazwyczaj mamy do czynienia z postawą egoistyczną a nie asertywną) ale i dobro osoby bliskiej, znajomej czy nawet obcego człowieka spotkanego na ulicy. Jak więc widzisz, asertywność ma wiele aspektów i powinniśmy pracować nad nimi wszystkimi, by w pełni sie rozwinąć. 

----------------------------
Autor zajmuje się 'umiejętnosciami miękkimi' - jego specjalizacja to szkolenia sprzedażowe. By dowiedzieć się więcej kliknij szkolenia sprzedażowe.
źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń