SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Bądź liderem w młodym zespole

 
Każda grupa potrzebuje swojego przywódcy i wcale nie musi to być formalny szef. Lider to osoba, która potrafi wpływać na zachowanie zespołu, ale tylko pod warunkiem, że grupa mu na to pozwala. Liderowanie to przewodzenie innym w taki sposób by sami chcieli w tym uczestniczyć.
 
Lider czy menadżer?

Chociaż te dwie funkcje są często ze sobą mylone, nie można sprowadzać ich do jednego stanowiska. Najważniejszym zadaniem lidera jest planowanie. W przeciwieństwie do menadżera, który odpowiada za bieżącą organizację pracy, lider musi myśleć perspektywicznie, przewidywać przyszłość i planować z wyprzedzeniem.  Każdy może wypracować swój własny styl działania. Najważniejsze jest to by skutecznie motywować pracowników, pokazywać im, że ich głos się liczy a inicjatywa jest wysoko ceniona.

Czas najwyższy

Liderem nikt się nie rodzi, można też nim zostać na każdym etapie swojego życia.  Cech jakimi powinien wykazywać się dobry przywódca nabierasz w procesie kształtowania charakteru i osobowości, a te jak wiadomo modyfikują się w ciągu całego życia. Nie da się ukryć, że jako dojrzała kobieta masz już duże doświadczenie, znasz siebie bardzo dobrze, prawdopodobnie wiesz już, że nie musisz nikomu imponować a na wiele spraw potrafisz patrzeć z wymaganym u lidera dystansem. Jesteś więc idealnym przywódcą, musisz tylko wiedzieć co cię czeka.

Skuteczne przywództwo

Szef, lider, przywódca, po prostu osoba z autorytetem. Tylko niektórym przychodzi to łatwo, większość osób pracuje nad swoją postawą, sposobem podejmowania decyzji i stosunkiem do zespołu. Ci którzy mają to we krwi w naturalny sposób przejmują dowodzenie nad grupą, która wyraziła na to zgodę, choć i oni powinni wykazać się pokorą i z dystansem ocenić swoje zdolności przywódcze.  Musisz pamiętać, że zachowania lidera mają wpływ nie tylko na faktyczną realizację planów, ale też na ludzi, którzy z nim współpracują. Nie mogą oni czuć się zmęczeni, zestresowani a Żeby sprawdzić czy będziesz dobrym liderem odpowiedz sobie na kilka pytań:

1. Czy potrafię panować nad emocjami?

To najważniejsza cecha. Lider nie może być impulsywny, często zmieniać zdanie lub nastrój. Kontrola emocji i integralność charakteru pozytywnie wpływa na pracę całego zespołu, który jest w stanie przewidzieć zachowania swojego przywódcy i nie musi obawiać się jego wybuchowej reakcji.

2. Czy jestem zdecydowana?

Wszystko zależy od tego jaki przyjmiesz sposób przewodzenia, konsultacyjny czy partycypialny. Musisz pamiętać czy w przypadku pierwszego rzeczywiście konsultujesz wszystkie decyzje z zespołem i czy podejmujesz świadomą, wyważoną decyzję. Jeśli zdecydujesz się na model partycypacyjny, w którym w podejmowaniu decyzji uczestniczy cały zespół, musisz pamiętać by był on taki do końca. Jeśli ostatecznie wprowadzisz w życie projekt, który nie został zaakceptowany przez większość , możesz wiele stracić w oczach grupy.

3. Czy w łatwo dogaduję się z innymi?

Otwartość, wyrozumiałość ale też stanowczość stanowią bardzo ważne cechy dla każdego lidera. Musi on zjednać sobie ludzi, sprawić by chcieli się go słuchać. Ważne jest wywarzenie między spoufalaniem się a profesjonalną sympatią. Błędem jest wychodzenie z założenia, że pobłażaniem i nadmiernie przyjacielską atmosferą stworzymy dobrze działający zespół.

4. Czy dostrzegam wady tego co jest?

Lider musi projektować i odważnie podejmować działania związane z poprawą zastanej sytuacji.  Gdy wchodzisz w nowy zespół łatwo możesz zauważyć jakie stanowisko przyjmujesz, czy dostosowujesz się do tego co zastałaś czy może od razu dostrzegasz wady w działalności.

5. Czy potrafię zmobilizować się do pracy?

Samodyscyplina pomaga wprowadzać dyscyplinę w całym zespole. Zdyscyplinowany i sumienny szef działa mobilizująco i zachęca do pracy wszystkich. Na pewno wiesz jak bardzo irytujące jest gdy zawalona pracą patrzysz na beztroskiego szefa, który plotkuje z zespołem.

--------------------------

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń