SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Biznes na starcie, czy jesteś gotowy?

 
Własny biznes to pozornie sposób na rozwiązanie problemów zawodowych wielu absolwentów liceów i uczelni, osób które straciły pracę i bezrobotnych. Czy jednak założenie własnej firmy to faktycznie rozwiązanie problemów czy ich początek? Warto sprawdzić stan przygotowania do roli przedsiębiorcy.

Własna firma czy etat?

Ten dylemat dotyczy coraz większego grona absolwentów, osób które straciły pracę i trwale bezrobotnych.

Problemem dla potencjalnych przedsiębiorców jest też brak pomysłu na własny biznes.

Może to więc czas na realizację marzeń?

Jeśli nie masz pomysłu na biznes może podpowiedzią będą twoje od dawna pielęgnowane pasje, które do tej pory traktowałeś jako sposób na spędzenie wolnego czasu. Wielu z nas nie zdaje sobie często sprawy jak ogromnym zasobem wiedzy w tym zakresie dysponuje. Może warto się nią podzielić. Przyznasz, że zarabianie pieniędzy w taki sposób to wymarzone zajęcie.Taka praca nie męczy, przeciwnie dodaje skrzydeł i nadaje sens naszemu życiu. Einstein ponoć powiedział kiedyś, że w życiu nie przepracował ani jednego dnia bo zawsze robił to co kochał.

A co tobie w duszy gra?

Jeśli jeszcze tego nie wiesz doskonałą podpowiedzią dla skonkretyzowania twoich umiejętność mogą być opinie najbliższych członków rodziny, znajomych i przyjaciół. Zapytaj ich jak opisaliby ciebie jako osobę, co uważają za twoją mocną stronę i z czym im się kojarzysz. Te opinie mogą cię zaskoczyć ale też mogą utwierdzić cię w przekonaniu, że dokonałeś jedynego słusznego wyboru. Warto więc sprawdzić ten najbardziej wiarygodny i życzliwy ci kanał informacji.

Istnieje jeszcze inny chyba najbardziej oryginalny i spektakularny sposób na wielkie wejście w świat biznesu. To twój innowacyjny pomysł, nowa usługa czy produkt, który w końcu masz odwagę pokazać światu. Może nie jest to najprostsza droga, ale wiele fortun powstało również na twoich oczach właśnie dzięki odwadze i determinacji autorów często zwariowanych i niewiarygodnych pomysłów. Nie pozwól odebrać sobie marzeń i w końcu uwierz w siebie.

Dla osób bardziej ostrożnych idealnym sposobem wejścia w świat biznesu jest wykorzystanie istniejącego już potencjału.  Możesz dołączyć do jednoosobowej firmy, tworząc z jej właścicielem spółkę cywilną, jawną czy komandytową. Forma nie ma w tym momencie większego znaczenia. Ważne jest to, że firma posiada już określoną pozycję na rynku a ty inwestujesz swoje, bądź pożyczone pieniądze w pewniejsze  i sprawdzone przedsięwzięcie.

Wybierając takie rozwiązanie musisz  jednak odpowiedzieć  sobie uczciwie na jedno bardzo ważne pytanie. Czy jesteś gotowy na dzielenie się obowiązkami i odpowiedzialnością ale czy też bez żalu oddasz część zysków i władzy w firmie? Dla wielu osób ta sytuacja  jest tak poważnym obciążeniem, że  nawet za cenę utraty wymiernych korzyści rezygnują z tego rozwiązania.

Moim zdaniem wszystko zależy od samych zainteresowanych. Gdybyś zdecydował się na taką formę prowadzenia działalności pamiętaj, że w spółce podobnie jak w małżeństwie partnerzy powinni się uzupełniać. Jeśli jesteś osobą z dużym temperamentem, ogromną pasją i kreatywnością ale  nie jesteś  systematyczny i wytrwały, niech twoja biznesowa połowa  będzie człowiekiem o wyważonym i spokojnym charakterze. Ty będziesz motorem twórczych i odważnych rozwiązań a on  z wrodzoną sobie analityczną naturą wszystko przekalkuluje i będzie idealnym realizatorem przyjętej strategii.

Innym sposobem organizacji firmy wykorzystującym sprawdzone rozwiązania jest utworzenie przedstawicielstwa lub franczyza. W środowisku, które budzi twoje szczególne zainteresowanie czy sympatie możesz nawiązać jako podmiot gospodarczy współpracę z firmą, która posiada już określoną markę, doświadczenie i jest zainteresowana rozwojem sieci dystrybutorów. Rozwiązanie takie można realizować na kilka sposobów. Firma wyposaża cię w niezbędne narzędzia promocji i sprzedaży i rozlicza się z twoją firmą wyłącznie w formie prowizji od sprzedanych produktów lub też ryczałtowo pokrywa część kosztów twojej działalności i premiuje sprzedaż określoną ale niższą prowizją.

Oczywiście kombinacji tej formy współpracy może być więcej i zależy ona tylko od stron umowy, które się na nią decydują. Zaletą tego rozwiązania jest to, że realizujesz pomysł, który cieszy się już powodzeniem na rynku, dostajesz gotowy i sprawdzony sposób na zarabianie pieniędzy. Wadą jest jednak fakt, że to nie twój pomysł.

Przykładem takiej szczególnej formy partnerstwa jest franczyza. Na jej podstawie  firma będąca właścicielem technologii, produktu czy usługi  przekazuje drugiej firmie uprawnienie do wykonywania tego samego produktu, jego promocji i sprzedaży na ściśle określonych zasadach, oczywiście za wnoszenie ustalonych opłat. To dobre rozwiązane dla osób, które chcą   realizować swoje biznesowe plany pod szyldem znanej marki i posiadają „na starcie” odpowiednie środki finansowe.

Jeśli chcesz kreować własny wizerunek i twój portfel nie jest obficie wyposażony w bilety NBP to przedstawione rozwiązanie zostaw mniej wymagającym uczestnikom życia gospodarczego.

Czas podjąć decyzję.

-------------------
Bożena Kubera
http://biznesnastarcie.pl
źródło: artelis.pl

1 komentarz:

  1. Ja jakiś czas temu stałem przed takim wyborem. Teraz mam własną, niedużą, ale przynoszącą sensowny zarobek, firmę i nie żałuję ani trochę. Jeśli chodzi o konkretne rady dla początkujących przedsiębiorców to mogę polecić program do wystawiania rachunków i faktur od ifirmy, sprawdź szczegóły. Niby niepozorna rzecz ale warto się nad tym zastanowić jeszcze przed założeniem firmy.

    OdpowiedzUsuń

Łączna liczba wyświetleń