SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Ucieczka z więzienia ograniczających przekonań


"Ludzie nie są więźniami losu, a jedynie więźniami swoich własnych umysłów." - Franklin Roosevelt. Dowiedz się czy, również ciebie, ograniczające przekonania powstrzymują przed realizacją potężnego potencjału.

Kiedy cyrkowy słoń jest jeszcze mały i słaby jedna z jego nóg przywiązywana jest liną do drewnianego pala. Oczywiście próbuje się on uwolnić, lecz jego usilne starania wciąż są ograniczane przez zbyt mocną dla niego linę. Próbuje do utraty sił przez minuty, godziny, dni, tygodnie, lata… by w końcu poddać się i odsunąć wolność w rzecz straconą i niemożliwą. Lata później, gdy słoniątko staje się potężnym zwierzęciem a jego masa wynosi 6 a nawet 7 ton jego noga wciąż jest przywiązywana do tej samej liny i tego samego już starego drewnianego pala. Słoń jednak już się nie wysila… nie próbuje się uwolnić. Jakiś czas temu, poznał smak porażki i doświadczył na własnej skórze, że uwolnienie się jest niemożliwe. Został uwięziony przez ograniczające przekonanie. Mimo swojej siły i możliwości, które w każdej chwili pozwalają mu pokonać przeciwności on pozostanie na zawsze w cyrku bez realizacji marzenia o wolności.

Ta smutna historia jest wspaniałą metaforą życia ludzkiego. Czy ty również chowasz w sobie ograniczające przekonania, które hamują cię przed realizacją własnych pragnień? Mogą one być ukryte pod wciąż pojawiającymi się w głowie myślami tj.: Nie mogę/ Nie jestem wystarczająco dobry/Nie jestem godny – wart tego/ Nic nigdy mi się nie udaje. Każda z takich myśli odbiera twoją energię i blokuje cię przed możliwościami, które tylko czekają na urzeczywistnienie.

Wszystko, czego doświadczasz w życiu jest ograniczane, bądź rozszerzane dzięki wewnętrznym przekonaniom. Granice przekonań i ich wpływ na twoje życie nie jest czymś stałym i można je zmieniać, zmieniając przy tym całe swoje życie. Niezbędna będzie jednie decyzja o chęci zmiany i podjęcie działania.

Nie jest ważne ani w niczym pomocne ustalanie, kiedy powstały twoje ograniczające przekonania czy też skąd pochodzą. Co jest ważne to czy twoje wewnętrzne przekonania przyczyniają się do ogólnego poczucia szczęścia w twoim życiu czy raczej ograniczają jego ilość? Poznaj 5 głównych ograniczających przekonań i zdecyduj czy dalej chcesz być ich niewolnikiem. Kiedy zdemaskujesz swoje ograniczające przekonania ich moc nagle osłabnie. Będziesz mógł zdecydować się na ich porzucenie i zastąpienie ich myślami, które wzmocnią cię i zachęcą do osiągnięcia własnych celów.

5 ograniczających przekonań:

1. Nie jestem wystarczająco dobry

Ludzie o takim przekonaniu hołdują myśli, że wciąż brak im zdolności, talentu, pieniędzy, znajomości by zacząć zmierzać w kierunku realizacji marzeń. Takie przeświadczenie będzie cię zawsze blokować, nawet przed wykonaniem pierwszego kroku. Gdy tylko w twojej głowie pojawi się myśl „tak bardzo chciałbym to osiągnąć” zaraz za nią pojawi się kolejna: „to mi się nie uda”, „to nie dla mnie”, „brakuj mi tego czy owego”.

Być może jeszcze nie zdajesz sobie sprawy z możliwości, jakie tkwią w tobie. Jak potężny masz umysł i jak wielkie możliwości. Na drodze twojego życia ludzie udowadniali ci wiele razy, że nie jesteś wystarczająco dobry. Może zrobili to rodzice, może znajomi, a może szkoła, która osiągnęła w tej dziedzinie mistrzostwo. Odrzuć to przekonanie, którego uczono cię przez lata i wiedz, że “Jeśli czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie byś mógł to pragnienie spełnić” (P. Coelho „Alchemik)

2. Strach przed odrzuceniem i odmową

To nie porażka zazwyczaj hamuje przed realizacją własnego potencjału. W większości przypadków jest to strach przed odniesieniem porażki. To przez niego unikamy możliwości, jakie podsuwa nam życie. Ile rzeczy zrobiłbyś gdyby strach nie istniał – gdyby porażka nie bolała? Czego byś spróbował, gdyby obawa przed odpowiedzią „Nie” przestała istnieć?

To ograniczające przekonanie dotyczy ludzi w najróżniejszych etapach życia: pracownik boi się zapytać o podwyżkę czy zabiegać o awans. Strach pojawia się przed zaproszeniem osoby przeciwnej płci na randkę, kolegi o pomoc, mentora o poradę.

Odpowiedzi odmowne są częścią życia i będą się pojawiały zawsze. Gdy spotykam się z odmową to wiem, że jest ona wynikiem tylko tego, że dana osoba nie jest przekonana do mojego pomysłu i nie widzi sensu lub korzyści dla siebie. W takim wypadku skupiam się na tym, co ona może dzięki temu zyskać. Ta delikatna zmiana perspektywy sprawia, że rozmowa całkowicie zmienia swój bieg.

3. Dostrzeganie tylko jednego wyjścia z sytuacji

Wiara w to, że dla każdego problemu, czy okoliczności jest tylko jedno rozwiązanie jest niezwykle ograniczająca. Często objawia się to patrzeniem na różnego rodzaju sprawy w stylu “ nie mam innego wyjścia”, “nie można mieć wszystkiego”, a nawet “muszę to robić”

To ograniczające przekonanie można łatwo zademonstrować na przykładzie typowych pracowników etatowych. Praca taka jest trudna, wymaga spędzania wielu godzin każdego dnia na wykonywaniu tych samych rutynowych obowiązków. Często zmusza do sporego wysiłku, poświęcania własnej energii, zainteresowań a nawet rodziny tylko by otrzymać pensję na koniec każdego miesiąca. Trudno się nie zgodzić z tym, że na życie zarabiać jakoś trzeba. Faktem jest jednak, że istnieją także alternatywy a sposobów na zarabianie jest mnóstwo. Kilkoma alternatywami mogą być: własny biznes, inwestycje, zarabianie przez Internet, giełda. Na początek trzeba jednak pokonać barierę z ograniczającego przekonania we własnej głowie i dostrzec inne perspektywy. A może na twojej pasji da się zarabiać? Kwestia by zadać sobie pytanie „Jak?” W jaki sposób mogę zarabiać na tym, co kocham robić?

4. Wiara w to, że w ostateczności czeka cię porażka

To jedno z najbardziej niszczących samo ograniczających przekonań, jakie może mieć człowiek. Niestety znaczny odsetek ludzi nosi je w sobie. Osoby z tym przeświadczeniem wierzą, że cokolwiek zaczną robić to zakończy się to porażką. Z tego powodu często nie podejmują żadnych kroków lub wycofują się w połowie drogi w dążeniu do upragnionego celu. Czy na pewno czeka cię porażka? Uważam, że najtrafniej na to pytanie odpowiadają słowa, które wypowiedział Henry Ford: „Jeżeli wierzysz, że coś możesz lub czegoś nie możesz zawsze masz rację”.

Sukces tak jak i porażka zaczynają się w głowie. Uważam, że uzupełnieniem tego punktu a także receptą na sukces, bo obraniu odpowiedniego sposobu myślenia są słowa Winstona Churchilla: „Nigdy, nigdy, nigdy nie poddawaj się!!!”

5. Uwierzenie, że nie możesz osiągać sukcesów.

To ograniczające przekonanie zawiera w sobie wszystkie wspomniane powyżej. Czy naprawdę nie możesz odnosić sukcesów? Może masz ku temu jakieś konkretne powody? Czy brakuje ci talentu, pieniędzy, znajomości, jesteś za młody, za stary, za mądry za głupi? To wszystko tylko przekonania, którym ludzie hołdują usprawiedliwiając przed samym sobą swój brak osiągnięć.

Masz więc przed sobą 5 głównych ograniczających przekonań. Warto zwracać uwagę na chwile w życiu, w których to właśnie one cię blokują. Żyjmy bardziej świadomie z wiedzą, że wiele problemów istnieje tylko w naszych głowach.

-------------------------
http://rafalkolodziej.pl/

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń