SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Dieta mózgu

 
To, co jesz, ma ogromne znaczenie dla wydajności Twojego mózgu, ponieważ zużywa on około dwudziestu procent energii wytwarzanej przez organizm. Warto więc stosować dietę wysokoenergetyczną, aby mózg mógł dawać z siebie wszystko.

Co warto jeść, aby mózg pracował wydajnie?

1. Owoce i warzywa - są bogatym źródłem potasu, który  do poprawiania pracy umysłu nadaje sie doskonale. Najbardziej bogate w potas owoce  to banany, pomarańcze, morele, brzoskwinie. Jeśli chodzi o warzywa to warto jeść pomidory i ziemniaki.

2. Pamiętaj o tłuszczach rybnych i roślinnych. Ryby to bogate źródło kwasów omega 3. Brak tego kwasu przyczynia się do powstawania depresji. Orzechy stanowią źródło kwasu linolowego, potrzebnego mózgowi do naprawy osłonek mielinowych. Ponadto orzechy pobudzają pracę mózgu i łagodzą stany depresyjne. Z tych samych powodów warto jeść ciemne pieczywo z nasionami i kasze. Jajka są bogate w tzw. prekursory acetylocholiny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego m.in. za zapamiętywanie słów.

3. Pij duże ilości wody, unikaj herbaty i kawy. Woda pozwala oczyścić ciało z toksyn, szybko i skutecznie gasi pragnienie. Takie napoje, jak kawa, herbata czy napoje gazowane, niszczą witaminy z grupy B, odwadniają organizm, a także mózg.

4. Ogranicz spożywanie słodyczy. Co prawda dostarczają one dużych ilości energii i poprawiają nastrój, jednak na bardzo krótki czas, po którym następuje gwałtowny spadek formy.

5. Zawsze jedz śniadanie. Jest to zdecydowanie najważniejszy posiłek dnia. Niech będzie bogate w węglowodany i białko, Dzięki śniadaniu energia będzie uwalniana stopniowo, co pozwoli mózgowi cały czas być w dobrej formie.

6. Nie objadaj się na noc. Po posiłku żołądek jest zmuszony do trawienia, angażuje do pracy serce, wątrobę oraz nerki. Ciało zamiast odpoczywać, będzie musiało pracować, a przez to również mózg nie będzie wypoczęty. A jak wiadomo, dobry sen sprzyja nauce. W czasie, gdy śnimy, dokonuje się tzw. konsolidacja slajdów pamięciowych. Informacje, które zostały do mózgu wprowadzone podczas dnia, w pewnym sensie się kodują i zapisują, dlatego bardzo ważne jest, aby sen był spokojny i niezakłócony. Dlatego też dużo lepszym pomysłem jest przeznaczenie większej ilości czasu na sen niż na naukę do rana.

7. Oprócz pokarmu do wydajnej produkcji niezbędnych neuroprzekaźników potrzebne są duże ilości tlenu. Dlatego należy regularnie uprawiać ćwiczenia fizyczne.

------------------------------
Na podstawie książki Michała Pasterskiego "Efektywna nauka"
źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń