SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Głowa pełna pomysłów, czyli 30 sposobów na zwiększenie kreatywności

Czy wiesz, że każdy może być pomysłowy?

Nie jest to umiejętność zastrzeżona tylko dla artystów i geniuszy. Co więcej, kreatywność da się wyćwiczyć. Więc jeśli zastanawiasz się skąd się biorą pomysły lub chciałbyś być bardziej kreatywny, zapoznaj się z tymi sposobami. Po przeczytaniu tego artykułu Twoja głowa już zawsze będzie pełna pomysłów. Oto 30 sposobów, aby pobudzić swój umysł do twórczego myślenia.

1.Bądź pozytywnie nastawiony
To jest absolutna podstawa, od której należy zacząć. Nie można być kreatywnym, nie wierząc w to i podświadomie się blokując. Dlatego zapoznaj się z tym artykułem.

2. Wyjdź poza rutynę
Jeśli chcesz myśleć nieszablonowo, musisz być elastyczny i otwarty na nowe możliwości. Jak tego dokonać? Wykonuj rutynowe czynności w inny niż dotychczas sposób. Dzięki temu w Twoim mózgu powstaną nowe połączenia neuronowe, co jest świetną gimnastyką dla Twojego umysłu, który potrzebuje stymulacji czymś nowym, niecodziennym. Podczas codziennych czynności, przełamuj schematy, np. umyj zęby lewą ręką (jeśli jesteś leworęczny, to prawą), weź prysznic z zamkniętymi oczami. Chodzi o to, abyś zaangażował jak najwięcej zmysłów. Co jeszcze możesz zrobić? Idź do pracy inną drogą niż dotychczas, weź jakiś przedmiot do ręki, zamknij oczy i przez minutę skup się tylko na dotykowych wrażeniach. Zjedz potrawę, której jeszcze nigdy nie jadłeś albo spróbuj jeść z zamkniętymi oczami. Podczas wykonywania czynności bądź skupiony i obserwuj swoje reakcje.

3. Rysuj mapy myśli
Mapy myśli to świetne narzędzie do generowania pomysłów i rozwiązywania problemów. Dzięki graficznej prezentacji zagadnienia spojrzysz na problem z szerszej perspektywy i uwzględnisz najważniejsze czynniki. A co najważniejsze – pobudzisz do myślenia lewą (kreatywną!) półkulę mózgu. Zresztą, zawsze jest przyjemniej kombinować z kolorowymi długopisami w obrazowej formie niż ślęczeć nad kartką i zapisywać zdanie po zdaniu sposób rozwiązania problemu.

4. Szukaj inspiracji
Zastanów się w jaki sposób myśleli ludzie, którzy dzięki swojej innowacyjności odnieśli sukces. Co mógłbyś od nich zaczerpnąć? Poza tym inspiracji możesz szukać właściwie wszędzie. Przekartkuj gazetę albo książkę w poszukiwaniu ilustracji, które sprowokują Cię do myślenia. Idź do galerii, poświęć 15 minut na przeczytanie czegoś inspirującego lub zaangażuj się w żywą dyskusję ze znajomymi. Polecam Ci lekturę bloga Think Simple Now, dzięki któremu na pewno dostrzeżesz więcej możliwości. Inspirację możesz też znaleźć, przeglądając grafiki internetowe. Sprawdź imgspark.com i Zootool.

5. Twórz
Twórz grafikę, origami, zabawki, modele samolotów. Cokolwiek. Majsterkuj, wymyślaj nowe zastosowania codziennych rzeczy i ulepszaj je lub po prostu twórz rzeczy piękne.


6. Przestań oglądać telewizję
Telewizja zabija kreatywność. Dostajesz gotowe lub uproszczone rozwiązania, przez co nie myślisz samodzielnie. Telewizja otępia. Nawet jeśli ten pomysł Cię przeraża, wyłącz telewizor. Zyskasz naprawdę wiele. I to nie tylko w kwestii kreatywności.

7. Notuj
Każdego dnia przed zaśnięciem lub rano, zaraz po przebudzeniu do Twojej głowy napływają setki pomysłów. Swoją drogą, zastanawiam się nad niewyjaśnionym jeszcze związkiem prysznica i kreatywności. :) Chyba „weź prysznic” powinno być odrębnym punktem. W każdym razie na pewno znasz to uczucie, o którym piszę. Jednak nie wystarczy mieć pomysły. Trzeba je też zapisywać. Większość osób myśli „nigdy nie zapomnę swojego pomysłu”. Oczywiście później dzieje się inaczej. Proponuję Ci założenie oddzielnego zeszytu do zapisywania pomysłów. Notuj wszystko, co przychodzi Ci do głowy: słowa, pomysły, frazy, myśli, idee. Ja pomysły na wpisy gromadzę w Springpadzie (tam też zapisuję inspirujące zdjęcia, blogi itp.), a na tablicy korkowej umieszczam pomysły, które zamierzam zrealizować w najbliższej przyszłości. Wszystkie inne swobodne zapiski i pomysły, które przychodzą mi do głowy zapisuję w zeszycie. Zawsze noś coś do pisania przy sobie. Nigdy nie wiesz, kiedy wpadnie Ci do głowy pomysł, który zmieni świat!

8. Rysuj
Może to zabrzmi śmiesznie, ale rysowanie jest jednym z najefektywniejszym sposobów na pobudzanie Twojej wyobraźni. Pozwala myśleć inaczej, spojrzeć na problem z odmiennej perspektywy. Nie wierzysz? Przyjrzyj się rysującemu dziecku.

9. Bądź otwarty
Nie zamykaj się na pomysły, które do Ciebie przychodzą, nie oceniaj ich. Doceń je, nawet jeśli wydają się głupie lub zbyt oczywiste. Przecież niedoskonałość jest ludzka. Pracuj nad tymi gorszymi pomysłami i rozwijaj je, aż w końcu uczynisz z nich świetne rozwiązania. Zresztą, w świecie nadmiaru, nienaturalnej perfekcji i czystości, takie „niewypolerowane” pomysły wydają mi się być bardziej kreatywne i inspirujące.

10. Wycisz się
Żyjemy głośno. Niektórym wręcz trudno jest znieść ciszę. Jednak w ciszy można usłyszeć głos własnej kreatywności. Dopuść go do siebie. Zapal wieczorem kilka świeczek i usiądź. Ot tak, po prostu. Bądź spokojny i słuchaj. Może za pierwszym Ci się nie udać, ale prędzej czy później nauczysz się czerpać z ciszy.

11. Łaskocz wyobraźnię
Wyobraźnia jest ogromnie wizualna. Postaraj się zamknąć oczy i wyobrazić sobie, że jesteś na scenie, jakiejkolwiek scenie. Dobierz idealne miejsce, zobacz szczegóły otoczenia i kolory. Poczuj fakturę przedmiotów. Co czujesz? Co słyszysz? Czy coś pachnie? Jaka jest temperatura? Wizualizuj jak najczęściej.

12. Bądź pewny siebie
Brak wiary w swoje umiejętności tłumi kreatywność, dlatego to takie ważne, by budować swoją pewność siebie. Notuj postępy, doceniaj swoje wysiłki i zawsze nagradzaj swoją kreatywność.

13. Otaczaj się kreatywnymi ludźmi
Z jakim przystajesz, takim się stajesz. Dlatego otaczaj się kreatywnymi ludźmi, którzy wywierają na Ciebie pozytywny wpływ, dyskutuj z nimi i wzoruj się na nich. Niech będą dla Ciebie źródłem inspiracji. Najbardziej twórcze są dzieci. Ich wyobraźnia nie jest zapakowana w pudełku.

14. Podróżuj
Jak zwykło się mawiać – podróże kształcą. Również kreatywność. Inny region, obcowanie z nieznaną kulturą oraz poznawanie ludzi – to wszystko może być dla Ciebie źródłem inspiracji. Jednak podróżować można też bez wychodzenia z domu. Jak?
- Przeczytaj relacje podróżników. Polecam portal peron4.pl.
- Oglądaj fotografie. TrekEarth to portal skupiających miłośników fotografii. Spośród kategorii możesz wybrać kraj, a potem miasto lub region. Polskim odpowiednikiem jest obiezyswiat.org.
- Zobacz wirtualne panoramy. Możesz to zrobić na serwisach panoramas.dk oraz wirtualnykraj.pl. Poczujesz się, jakbyś naprawdę był w danym miejscu. Możesz obracać się, przybliżać i oddalać.

15. Zobacz problem z wielu perspektyw
Jeśli masz jakiegoś mentora, przewodnika (jakkolwiek to nazwać), to zastanów się, co on by zrobił, co by dostrzegł. Jakie mentalne podejście możesz od niego zaczerpnąć? Pomyśl też, jak postąpiłaby osoba, którą dobrze znasz, np. mama, mąż, żona, siostra, przyjaciel. Jak oni widzieliby tę sytuację? A może zapytaj ich? To da Ci świeże spojrzenie na całą sytuację.

16. Idź własną ścieżką
Porzuć modę. Jeśli chcesz być naprawdę unikalny, utarte schematy są nieistotne. Moda jest przeciwnym biegunem do kreatywności. Nie próbuj wpisać się w jakiś konkretny gatunek. Nadawanie etykiet ogranicza i zabija kreatywność.

17. Wykorzystaj technikę sześciu kapeluszy
Technika sześciu kapeluszy wymaga spojrzenia na problem z sześciu różnych punktów widzenia. Dzięki temu, będziesz miał więcej pomysłów niż gdybyś oceniał sytuację, biorąc pod uwagę tylko jeden kontekst.
- Czerwony kapelusz: Spójrz na sytuację emocjonalnie. Co podpowiadają Ci Twoje emocje?
- Biały kapelusz: Spójrz na sytuację obiektywnie. Jakie są fakty?
- Żółty kapelusz: Bądź optymistą. Które elementy rozwiązania będą działać poprawnie?
- Czarny kapelusz: Bądź pesymistą. Co może źle funkcjonować?
- Zielony kapelusz: Uwzględnij możliwości. Czy istnieją jakieś inne, alternatywne rozwiązania, nowe drogi?
- Niebieski kapelusz: Bądź obserwatorem. Które rozwiązanie wydaje się ogólnie najlepsze?
[snoutlet] 18. Zadawaj pytania
Pytaj innych, ale także samego siebie. Gdy zadajesz sobie pytanie, pobudzasz swój umysł do wydobycia najcenniejszych informacji z Twoich doświadczeń. Zaczynają się generować odpowiedzi. Oczywiście odpowiedź nie musi pojawić się od razu. Może to się stać w niespodziewanym momencie. Pamiętaj, by zapisywać swoje odpowiedzi. Po drugie, nie zaczynaj pytań od „dlaczego”, zapytaj raczej „jak”.

19. Oczyść swoje środowisko
Stosy papierów, które zalegają na biurku lub składy ubrań nie działają na Ciebie zbyt motywująco. Dlatego warto zadbać o porządek w miejscu, w którym tworzymy. Mimo wszystko monotonia i rutyna zabijają naszą kreatywność. Więc jeśli oczyszczenie środowiska nie pomaga, spróbuj zmienić otoczenie. Przemebluj swój pokój, przeorganizuj biurko, spróbuj przenieść się do innego pokoju lub popracuj na dworze.

20. Posłuchaj czegoś nowego
Wiele osób ogranicza się do słuchania tylko ulubionej muzyki. Warto jednak posłuchać czegoś innego niż dotychczas. Bądź otwarty na inne gatunki muzyczne. To naprawdę rozwija. Polecam Ci stronę stereomood.com, na której określasz swój nastrój i słuchasz właśnie takiej dopasowanej do humoru muzyki. Warto też włączyć od czasu do czasu jakąś przypadkową stację radiową.

21. Rozważ alternatywne scenariusze
Kiedy pojawia się problem, zadaj sobie pytanie „co jeśli…” w celu rozważenia każdej możliwej opcji. Jeśli przyjmiesz taką postawę, to będziesz dostrzegał alternatywy wcześniej i będziesz zdolny do bardziej kreatywnego rozwiązywania problemów. Elastyczność i uniwersalność w myśleniu jest bardzo ważna.

22. Spaceruj
Przynajmniej pół godziny dziennie raz w tygodniu. Postaraj się zaangażować jak najwięcej zmysłów – posłuchaj ptaków, powąchaj kwiaty, przyjrzyj się. Albo jeszcze lepiej – biegaj. Pomysły pojawią się same. Bieganie to pewnego rodzaju medytacja. Zapominasz o tym, że biegniesz. Po prostu zakładasz słuchawki na uszy i skupiasz się na zagłębianiu w myślach.

23. Korzystaj tylko z niezbędnych narzędzi
MacBook Pro ani najnowsza wersja Photoshopa nie uczyni Cię kreatywnym. Świetne pomysły są w Tobie i nie zależą od narzędzi.

24. Bądź skoncentrowany
Każdy wybitny artysta tworzy, skupiając całą swoją uwagę. Sportowcy nazywają to „byciem w strefie”, jest to moment, w którym nie ma żadnych rozpraszających myśli.

25. Nie przejmuj się opinią innych ludzi
Ludzie mają dobre intencje, ale często nieświadomie doradzają lub odradzają Ci w kierunku najlepszym dla siebie, a nie dla Ciebie. To szkodzi Twojej kreatywności. Poza tym innowacyjność, zmiany, czy dynamizm budzą obawy u niektórych ludzi. Oni lubią rzeczy takimi, jakimi są. Nie pozwalaj sobie na krytykę w trakcie tworzenia. Ewentualnie, gdy już skończysz. Na pewno nieraz spotkasz w swoim życiu osoby, które powiedzą Ci „to niemożliwe”. Nie przejmuj się i dalej rób swoje. Skąd ktoś miałby wiedzieć, że to się uda albo nie uda? Wszystko zależy od Ciebie.

26. Wypróbuj burzę mózgów
Burza mózgów to potężne narzędzie do rozwoju Twojej kreatywności. Spróbuj wykorzystać tę technikę wśród kreatywnych osób, o których pisałam w punkcie 13. Wstrzymaj sądy i krytycyzm, po prostu zapisz powiązane pomysły i możliwe rozwiązania. Celem jest generowanie jak największej ilości pomysłów w jak najkrótszym czasie. Dopiero teraz włącz w dyskusję krytycyzm. Skup się na wyjaśnianiu i „oczyszczaniu” każdego pomysłu w celu dokonania najlepszego wyboru.

27. Rób zdjęcia
Eksperymentuj, baw się i nigdy nie przestawaj się uczyć. Kiedyś czytałam o założeniu pończochy na obiektyw, a to Ci dopiero pomysł. Warto też poświęcić trochę czasu na oglądanie fotografii.

28. Próbuj nowych rzeczy
Próbuj nowych potraw, uprawiaj sporty, których nigdy wcześniej nie uprawiałeś, przeczytaj książkę, której nigdy byś nie przeczytał, obejrzyj film, którego nigdy byś nie obejrzał itd. Dzięki temu Twój umysł będzie bardziej „elastyczny” i otwarty na to, co nowe, czyli mniej krytyczny wobec pomysłów.

29. Ćwicz umysł
- Baw się w skojarzenia słów. Możesz to robić z kimś lub samotnie. Jeśli robisz to sam, zapisz początkowe słowo na kartce i przez 10 minut zapisuj lub mów każde następne słowo, które przychodzi Ci do głowy, np. sztućce, jedzenie, restauracja. Skojarz początkowe słowo z ostatnim. Powinny być całkowicie różne. To rozluźni Twój umysł i pozwoli na luźne kojarzenie pomysłów.
- Jak długo potrafisz mówić (z sensem!) bez użycia powszechnych słów takich jak „i” „ale”, „ja”, „to”? 

30. Wyluzuj
Czasem warto odpuścić. Zapomnieć o sprawie i zająć się czymś innym. Odejdź od komputera, wyjdź z domu i zrelaksuj się. Przerwa i przerzucenie uwagi na coś zupełnie innego naprawdę pomaga. Gdy czujesz, że jesteś wewnętrznie zablokowany, nie ma sensu się zmuszać. Najprawdopodobniej pomysł pojawi się w Twojej głowie w najmniej oczekiwanym momencie.

----------------------------
autorka: Magda Bednarczyk
źródło: sukceslink.pl

1 komentarz:

  1. Świetne pomysły, czekam na więcej tego typu artykułów :) W moim przypadku kreatywność pomogła mi zajść mojemu biznesowi naprawdę daleko. Rozwinęliśmy się na tyle, że zdecydowaliśmy się właśnie na wdrożenie nowego systemu erp wraz z Anegis Consulting, microsoft dynamics 365. Oby była to zmiana na lepsze!

    OdpowiedzUsuń

Łączna liczba wyświetleń