SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Nie potrafię…nie mam talentu…i inne bzdury

W każdej dziedzinie jest tak, że większość ludzi wykonuje coś średnio, niektórzy okropnie a tylko paru robi to świetnie. Co sprawia, że jest taka różnica? 


W ciągu ostatnich 30 lat miały miejsce badania, które sprawdzały w jaki sposób ludzie osiągali światowe mistrzostwo w sporcie, szachach, muzyce, medycynie, nauce lub w wojsku. Czego możesz nauczyć się z ich osiągnięć?

Po pierwsze – tu nie chodzi o talent!

Wielu ludzi wierzy, że trzeba mieć specjalny wrodzony talent, by stać się mistrzem w pewnej dziedzinie. Jednak wysiłki zidentyfikowania jednostek ze specjalnymi talentami, które nie potrzebowały treningu i ćwiczeń okazały się nieskuteczne. Zostało  udowodnione, że ludzie, którzy osiągnęli mistrzostwo stawiali na wieloletnie ćwiczenia i praktykę. Osoby, które radziły sobie średnio w konkretnej dziedzinie mogą wykształtować w sobie wybitne zdolności we wielu dziedzinach po przejściu dobrego treningu. Jeśli skupisz się na tym, co możesz rozwijać a nie na tym czy jesteś utalentowany czy nie – osiągniesz większy sukces.

Badania pokazują, że wielu ludzi stale podnosi swoją wydajność w pracy lub doświadczenie przez pierwsze 2 lata. Po tym czasie, niektórzy ludzie kontynuują swój rozwój, ale wiele z nich osiada na laurach. Niektórzy ludzie nawet pogarszają swoje wyniki. Dlaczego ludzie przestają się rozwijać? Praktyka i ćwiczenia nie zawsze sprawiają, że dochodzą do mistrzostwa. Jeśli zawsze ćwiczysz tak samo, osiądziesz na laurach i stracisz motywację do robienia dalszych postępów. Tak więc wielu ludzi, którzy osiągają akceptowalny przez siebie poziom rozwoju, przestają starać się i nie idą dalej. Popełniają mało znaczące błędy, więc ich klienci rzadko narzekają a ich manager przestaje na nich naciskać, żeby wysilili się bardziej. Jeśli chcieliby jednak zrobić coś ponad to, musieliby mieć więcej motywacji, czasu i know how. Jednak większości ludzi brakuje tych trzech rzeczy.

Wydeliberowana praktyka to klucz do wspaniałości!

Wydeliberowana praktyka to typ treningu, który zaprowadzi Cię do rozwinięcia swoich kompetencji. W tym przypadku pracujesz na nieco wyższym poziomie, niż zazwyczaj – stale walczysz ze sobą, wychodząc poza strefę komfortu i starasz się być jeszcze lepszym. Wydeliberowana praktyka charakteryzuje się konkretnymi celami, dokładnymi informacjami zwrotnymi (feedback), uporządkowanym wzrostem kompetencji oraz warunkami, pozwalającymi na postępy.

Określenie celu

Musisz zwrócić uwagę na to, co dokładnie chcesz rozwinąć i w jaki sposób to zrobisz. Następnie musisz zacząć ćwiczyć, robiąc konkretne postępy. Twój cel powinien zostać rozpisany na mniejsze kroki, które jesteś w stanie osiągnąć w krótkich okresach czasu. Musisz jednak pamiętać, że jeśli  ich nie osiągniesz, stracisz motywację i napęd, który wcześniej pchał Cię w kierunku osiągnięć.

Konkretne i precyzyjne informacje zwrotne

Konkretne i precyzyjne informacje zwrotne są podstawą do tego by efektywnie się rozwijać. Jednak nie jest to takie proste. Wyobraź sobie, że strzelasz z broni palnej do celu z zawiązanymi oczyma. Odkąd nie masz pojęcia, czy Twoje strzały są dokładne to nie masz również informacji zwrotnej – nikt nie mówi Ci w jaki sposób robić to lepiej. Jesteś więc ograniczony w swoim rozwoju. Teraz pomyśl, co by było, gdyby po 6 miesiącach takich „ćwiczeń” otrzymałbyś raport o swoich postępach. Czy byłoby to dla Ciebie pomocne? Na pewno lepsze niż nic. Ale zapewne nic by Ci to nie dało.

Niestety można tutaj podać wiele przykładów z życia – dzieje się tak zarówno w szkołach, na studiach ale także w miejscu pracy. Informację zwrotną dostajesz zwykle w postaci oceny semestralnej lub oceny od managera. To niestety zbyt późno. Kiedy próbujesz schudnąć lub popracować nad swoją sylwetką a nie wiesz, w jaki sposób ćwiczyć, ile posiłków dziennie zjadać i w jakiej ilości, jakie suplementy jeść – to informacja zwrotna, otrzymana po kilku tygodniach może być zbyt późna.

W jaki sposób możesz otrzymać dokładną informację zwrotną?

- Coaching – w biznesie bardzo często jest to bardziej doświadczony współpracownik, lub specjalnie wynajęty konsultant. Dobry i efektywny coach wyróżnia się między innymi tym, że potrafi dać Ci konkretną informację zwrotną oraz zmotywować do stawiania kolejnych kroków. W sporcie lub diecie może być to trener lub diet coach, który będzie śledził każdy Twój krok i mówił, jak być jeszcze efektywniejszym.

- Informacja zwrotna z otoczenia – Jeśli jesteś managerem, otrzymujesz natychmiastową informację zwrotną od swojego podwładnego, który może określić czy jest dostatecznie zmotywowany, przeszkolony itp. W późniejszej fazie widzisz również jak dobrze go wyszkoliłeś – obserwując czy i jakie osiąga efekty. Osoby, które osiągają nieprzeciętnie wysokie wyniki, szukają wszędzie możliwości otrzymania informacji zwrotnych. Dobrze byłoby więc sprawdzić, w jaki sposób Ty możesz to wykorzystać w swoim otoczeniu. Jeśli pracujesz nad swoją sylwetką, możesz otrzymać informację od swojego trenera, swojej wagi a także znajomych. Sam również będziesz czuł i widział swoje postępy.

W jaki sposób sprawdzić, czy Twój coach/trener daje Ci dobre informacje zwrotne? Powinieneś tutaj sprawdzić, czy jego informacje pokrywają się z tym, co mówi Ci świat zewnętrzny.

Uporządkowane postępy

Jeśli otrzymujesz informację, że rozwinąłeś się w konkretnym obszarze, musisz zidentyfikować swój następny krok. Musisz to robić stale. Zaprowadzi Cię to do Twoich długofalowych celów. Dobrze było również, żebyś miał plan o określonej strukturze, który będzie kierował Twoimi postępami – może być to chociażby lista najważniejszych umiejętności w Twojej pracy, o których dowiesz się rozmawiając z innymi ludźmi w firmie.

Warunki, które pozwalają się rozwijać

Wydeliberowana praktyka wymaga byś stale starał się być odrobinę lepszym niż do tej pory. Musisz wykrzesać z siebie wszystko, żeby osiągnąć jeszcze lepsze wyniki. Nie ma tutaj miejsca na wymówki. Pomoże Ci tutaj również dobre samopoczucie – zadbaj o odpowiednią ilość snu, odpowiednie pożywienie itp. Unikaj nadmiernych stresujących sytuacji podczas ćwiczenia konkretnych umiejętności. Pamiętaj że dobry coach będzie pracował z Tobą, dając Ci informacje zwrotne w sposób wspierający, by stres nie przeszkodził Tobie w uczeniu.

Idealnie by było, gdybyś  działał w bezpiecznym otoczeniu, w którym będziesz mógł ćwiczyć i popełniać większą ilość błędów, niż podczas zwykłego uczenia. Niestety w rzeczywistości bardzo często nie ma takiej możliwości. W niektórych profesjach takich jak np. szkolenia, sztuki walki i inne można pozwolić sobie na ćwiczenia w warunkach „laboratoryjnych”, które pozwalają na popełnianie dużej ilości błędów. Jednak w takich zawodach jak chirurg będziesz musiał skupić się na wykonaniu swojej pracy jak najlepiej potrafisz a nie na tym, by wytrenować konkretną umiejętność. W ostatnich latach trenerzy i coachowie zaczęli opracowywać sposoby, które mają dostarczyć szerokich możliwości uczenia się w różnych środowiskach. Bardzo często udaje im się osiągać niesamowite rezultaty.


---------------------------
Jesteś ciekawy, jak działa coaching? Chciałbyś sprawdzić, w jaki sposób możesz popracować nad swoją sylwetką? Zapisz się na mój newsletter a już wkrótce zobaczysz, co dla Ciebie przygotowałem.
źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń