SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Ogarnij się czyli metoda „dużych kartek”

Czy zdarza ci się, że przytłacza cię natłok spraw? A może na co dzień jesteś dobrze zorganizowany, ale nagle doszły ci nowe obowiązki i wydaje ci się, że nie potrafisz ich ogarnąć? Jeśli czytając te pytania, „w duchu” kiwasz potakująco głową, to artykuł dla ciebie!

Są takie sytuacje, kiedy warunki naszego otoczenia zmieniają się nagle i dochodzą nam nowe, nieprzewidziane obowiązki lub po prostu czujemy, że przestajemy panować nad ilością swoich zadań i obowiązków. Moim sposobem na takie wyzwanie jest tzw. metoda „dużych kartek” 

Dla kogo?

Dla każdego, kto czuje, że nie ogarnia tego, co się wokół niego dzieje; czuje się przytłoczony, podenerwowany samą myślą o ilości spraw do załatwienia i z tego nadmiaru nie wie, w co ręce włożyć.

Co mi to da?

- porządkuje myśli i zmusza nas do sprecyzowania ich

- spisanie na jednej kartce daje możliwość zobaczenia wszystkich zadań w jednym miejscu (często takie zobaczenie wszystkiego spisanego na jednej kartce papieru pozwala zobaczyć, że jest to możliwe do opanowania przez nas)

- daje podstawy do poczucia zapanowania przez nas nad sytuacją

- jest bazą wyjściową do dalszych działań związanych z planowaniem wykonania tych zadań po kolei

Jak to zrobić?

1. Weź dużą kartkę – najlepiej wielkości kartki z flipchartu lub jakiś stary plakat, który na odwrocie ma biały obszar. Do tego gruby marker.

2. Na kartce wypisz wszystkie dziedziny swojego życia/ projekty, obszary działań (np. praca, zdrowie, studia, projekt 1, projekt 2, hobby X, hobby Y), w których masz jakieś zadania lub chcesz je rozwijać. Możesz to zrobić w dowolny, wygodny dla ciebie sposób. Ja polecam grafy lub mapy myśli, które pozwalają nam zorganizować informacje w inny sposób oraz łatwiej zobaczyć powiązania lub dopisywać coraz mniejsze kroki..

3. W każdej z dziedzin wypisz wszystkie zadania, jakie chodzą ci po głowie – zarówno te duże jak i małe sprawy do załatwienia (jak wykonanie telefonu czy napisanie maila). Rozpisz je na mniejsze „kroki”, jeśli jest to możliwe. Zaznacz również, które działania są ze sobą powiązane lub bezpośrednio zależą od siebie.

4. Do tych, które mają narzucony z zewnątrz termin, dopisz deadline ich wykonania.

5. Zaznacz, które dziedziny w kontekście twoich planów długoterminowych są priorytetowe lub od ich zrealizowania zależą postępy w innych obszarach.

6. Działania priorytetowe oraz z bliskim terminem wpisz do swojej listy zadań/ kalendarza na najbliższe dni.

7. Zaglądaj na „duży karton” regularnie sprawdzając swoje postępy w poszczególnych dziedzinach.

Dzięki takiemu rozpisaniu wszystkich naszych spraw, mamy możliwość uświadomić sobie, że nie są to zadania niemożliwe do zrealizowania, a tylko my mieliśmy je niewystarczająco uporządkowane w naszych głowach. Teraz już tylko od ciebie zależy czy zaczniesz działać.

------------------------
Kamila Kruk
trener, coach
www.magickey.pl
źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń