SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Optymizm jest w Tobie!

Optymizm odkreśla stosunek do życia, w którym świat postrzegamy przede wszystkim jako pozytywne miejsce, jako coś dobrego. Optymiści generalnie postrzegają ludzi i zdarzenia jako dobre. Jak to osiągnąć? Możesz wykorzystać mój sposób!

Od kilku lat jestem niepoprawnym optymistą. Mimo, że wielokrotnie nie mam wpływu na to, co się dzieje na Świecie, że są katastrofy, powodzie, wybuchają wulkany, toczone są wojny, pojawia się kryzys, to jestem przekonany, że osoba, która uzależni swoje podejście do życia od tych właśnie zdarzeń, będzie zawsze pesymistą. Ja jestem optymistą i jestem z tego dumny!

Wiele lat temu Bill Gates uznał, że w każdym domu będzie znajdował się komputer osobisty, został wyśmiany. Tak się nigdy nie stanie – mówili sceptycy. Dzięki własnym przekonaniom zbudował imperium dostarczające oprogramowanie do większości komputerów na całym Świecie. Uświadamia mi to, że można zmienić coś, co wydaje się niezmienne. Daje to nieograniczoność możliwości. Ta wiara w możliwości, to właśnie optymizm. Ci, którzy w to wątpią, pozostaną pesymistami. Oni niezależnie od sytuacji, będą widzieć tylko te negatywne rzeczy, będą się zastanawiać, jak to na nich wpływa. Przez to uzależniają swoje zachowanie, działanie i obraz Świata od tego, co bezpośrednio nie ma związku z ich osobą. Bo jaki ma związek wzrost cen żyta, w skupie z tym, że mam zrobić porządek w garażu? Odpowiedz sobie sam. Ile razy w życiu mówiłeś, że wstałeś lewą nogą, ile razy ktoś cię o to zapytał? To, że nie czujesz się najlepiej, nie oznacza końca Świata. Zastanów się, jak możesz to wykorzystać, może warto zmienić plany na bieżący dzień, gdy czeka cię długa podróż. Co z tym zrobisz, zależy wyłącznie od ciebie. Oczywiście możesz własne życie uzależnić od innych, od ich działań, poglądów. Ale co ci to da? Uważam, że staniesz się niewolnikiem na własne życzenie. Chcesz być wolny, czy wolisz cieszyć się dopiero, jak pozwolą ci inni? Decyzja należy wyłącznie od ciebie.

Zdolność człowieka do uczenia się, do rozwijania się, do zmiany jest podstawą optymizmu.

Przez wiele lat naszego rozwoju nauczyliśmy się jak funkcjonować, co jest ważne. Z czasem niektóre wartości straciły na znaczeniu. To, co w dzieciństwie było istotne i ważne, dziś już nie jest. Wtedy liczyły się kolorowe zabawki, prezenty na święta, możliwość wytarzania się w śniegu. Teraz ma to inne znaczenie. Mimo, że w dalszym ciągu daje sporo radości i zadowolenia. To, czym się dzisiaj kierujemy w naszych wyborach, w przyszłości także straci na ważności. Właśnie dzięki temu, że świadomie będziemy podążać za wiarą, to że jesteśmy inteligentni, mamy umiejętność robienia wielu rzeczy, daje gwarancje osiągnięcia celu. To wiąże się z tym, że tylko optymista, który widzi możliwość, widzi sens, mimo tego, że pojawiać się będą przeszkody, osiągnie cel. Dużego celu nie jest w stanie zasłonić mała przeszkoda. Jednak gdy wokół zauważasz wyłącznie olbrzymie przeszkody, nie zauważysz swojego celu.

Przyczyną wielokrotnych niepowodzeń jest nawykowe, wyuczone w przeszłości, postępowanie w oparciu o określony wzorzec zachowań. Zdając sobie sprawę z tego, że powtarzalne działanie spowoduje zawsze ten sam efekt, możemy motywować się do działania lub złudnie oczekiwać, że tym razem coś się uda. Jeżeli wynik uzależniamy od wielu niezależnych od nas zmiennych, to jest niskie prawdopodobieństwo sukcesu. Z tego wynika, że nie zmieniając działania, nie zmieni się też efekt. Jednak biorąc sprawy we własne ręce, osiągniesz cel. Handlowiec nie odwiedzający klientów nie zrealizuje planu, ale ten, który to robi, osiągnie efekt. Patrząc na całą sytuację pozytywnie, działając z nastawieniem na cel, osiągniesz go, jednak im większa będzie determinacja, tym wynik będzie bardziej spektakularny.

Badania dowodzą, że nasze zachowanie jest zdeterminowane środowiskiem, w jakim działamy. Jak postępuje twój lider? W czym go naśladujesz? Czy twoje działania zbliżają cię do sukcesu. Więc zastanów się jak poszczególne osoby wpływają na twoje postępowanie, im bardziej dana osoba cię wspiera, tym istotniejsza powinna być twoja relacja z nią. Jeżeli jest odwrotnie, zastanów się, czy w tym obszarze nie jesteś hamowany, a co za tym idzie, jak powinniście zmodyfikować tę relację. Jeśli zgadzasz się z tym, że jesteś wypadkową kilku otaczających cię osób, to zastanów się, jaka jest korelacja między twoim celem, a celami poszczególnych osób. Z czasem uświadomisz sobie, jak wiele inni dają tobie, pod warunkiem, że ty chcesz to przyjąć i odwrotnie, co ty im dajesz i jak wiele oni osiągają. Jak głęboko cele otoczenia są zbieżne z twoimi celami.

Wszyscy ludzie na Świecie mają bardzo ważną cechę wspólną, jest nią umiejętność myślenia. Tylko dzięki temu, że każdy z nas myśli i ma określone przekonania, z jednoczesnym przekonaniem o możliwości modyfikowania owych przekonań. Możemy być optymistami, tak samo, jak pesymistami. Zmieniając przekonanie, zmieniamy zachowanie. W każdym zły zdarzeniu, jest ułamek pozytywny, wystarczy chcieć go zobaczyć. Oczywiście przekonania nie mają nic wspólnego z prawdą, są one wyłącznie wskazówkami naszych zachowań.

------------------------
Maciej Kozubik
Coach i Trener Biznesu
źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń