SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

10 rzeczy, za które ludzie Cię pokochają

Jeśli interesują Cię tematy związane z tworzeniem relacji, to bardzo przyda Ci się wiedza na temat tego, co lubimy. Jako przyjaciele, jako znajomi, jako rodzina i partnerzy. Wiedząc, co chcieliby od Ciebie otrzymać Twoi przyszli przyjaciele dajesz sobie możliwość świadomego i skutecznego tworzenia relacji, ale nie na zasadzie “Podejdę ją tak, żeby myślała że mi na niej zależy – ciekawe co z tego będę miał”. Nie zajmujemy się manipulacją – to jest dla gości, których życie opiera się na oszukiwaniu i wykorzystywaniu innych, a Ty chcesz wieczorem spokojnie i dumnie spojrzeć w lustro mówiąc “Zrobiłem tak, że i mnie i jemu (jej) wyszło to na dobre. To byłem prawdziwy ja i z tego jestem dumny!”.

Właściwie, jeśli tylko chciałbyś poświęcić trochę czasu na wymyślenie sposobów sprawienia ludziom przyjemności, mógłbyś sam znaleźć możliwe i skuteczne rozwiązania. Sprawa jednak polega na tym, byś nie wchodził w skrajność – nie chcesz być sługą, który daje wszystko, po czym zostaje zignorowany. To tak nie działa, bo zależy Ci ZAWSZE na obupólnej korzyści. Pamiętaj też, że jeśli ktoś będzie wyjątkowo źle nastawiony, to masz pełne prawo do wykluczenia go ze swojego grona zainteresowań i nikt nie zmusi Cię, byś starał się go polubić. Pozwól, że przedstawię to w formie 10 zasad, które być może chciałbyś zastosować w życiu. Pamiętaj, że ten wpis nie dotyczy relacji stricte uczuciowych.

Zasada 1 – Powstrzymuj się od krytyki, pouczania i pokazywania swojej racji
Możesz to zrobić na wiele różnych sposobów, by poczuć się lepiej kosztem innych. Nie jest to jednak Twój cel – chcesz sprawić, by Twój rozmówca poczuł się doceniany, a jeśli to niemożliwe, to niech chociaż poczuje, że nikt negatywnie go nie ocenia. Nie lubisz, gdy ktoś mówi Ci że jesteś do niczego, więc też tego nie rób. Zasada prosta i logiczna.

Zasada 2 – Wyraź swoje uznanie tak szczerze i uczciwie jak tylko umiesz, ale UNIKAJ pochlebstwa
Nie pochlebiaj nikomu, jeśli nie masz do tego szczerego powodu. Napisałbyś wspaniałą opinię sklepowi, który sprzedał Ci produkt i nic poza tym? Nie, bo to standard. Nie pochlebiaj więc nikomu, jeśli nie zrobił nic cudownego – wykaż jednak uznanie za to, że robi swoją robotę dobrze, bez zastrzeżeń. Doceń, gdy jest okey, doceń gdy jest lepiej niż się spodziewałeś, ale nigdy nie przeginaj – ludzie od razu to wyczują i stracą zaufanie.

Zasada 3 – Zainteresuj się ludźmi
Jeśli chcesz nawiązać z kimś pozytywną relację, interesuj się nim. Nie mam dobrych kontaktów z ludźmi, którzy mnie nie interesują – to jasne, bo nie mam z nimi o czym rozmawiać, nie jesteśmy do siebie podobni. Kiedys ktoś mnie interesuje, podczas rozmowy pokazuję to w zdrowy (nienachalny) sposób i automatycznie relacja jest lepsza. Pamiętaj – NIE chcesz nikim manipulować. Skup się na tym, by inni czuli się dobrze i byś Ty czuł się dobrze. Jeśli nie obchodzi Cię dana osoba, ciężko będzie wam się zaprzyjaźnić, czy po prostu porozumieć. Gdy znajdziesz w niej coś ciekawego, wszystko pójdzie fajnie. Szukasz prostego sposobu na okazanie zainteresowania? Zapytaj o to, co jest najfajniejszego w jego pasji, albo pracy (jeśli ją lubi) i zobacz efekty.

Zasada 4 – Uśmiechaj się
To chyba najważniejsza zasada! Nigdy nie zaszkodzi, a najczęściej pomoże. Jeśli jesteś facetem, uśmiechaj się do kobiety, którą poznajesz – nie chcesz, by pomyślała, że Twój twardy wyraz twarzy zapowiada nieprzyjemności. Jeśli jesteś kobietą to wiedz, że większość facetów twierdzi, iż nawet mniej atrakcyjne kobiety z uśmiechem są o wiele ciekawsze, niż ponure piękności. Jeśli uśmiech nie jest dla Ciebie naturalny, obejrzyj kilka odcinków serialu White Collar i zobacz, jak główny bohater używa swojego uśmiechu. Wierz mi, jest w tym dobry.

Zasada 5 – Mów o tym, co interesuje Twojego rozmówcę
Jeśli rozmawiasz z maklerem giełdowym na temat pracy na budowie, prawdopodobnie nie złapiesz wspólnych tematów i zanudzisz swojego rozmówcę. Lubisz, gdy ktoś zagaduje Cię godzinami o czymś, czego nie znosisz? Nikt tego nie lubi! Nie rób więc czegoś, o czym wiesz, że Cię pogrąży – chcąc stworzyć przyjemną i zdrową relację, daj coś z siebie i nawet jeśli nie obchodzi Cię pasja Twojej dziewczyny, zainteresuj się, pogadaj o tym i posłuchaj co ma do powiedzenia. Nie lubisz tego tematu? Spójrz na to z innej strony i ciesz się jej szczęściem, gdy o tym mówi – zawsze możesz znaleźć pozytywy, tylko zacznij szukać.

Zasada 6 – Spraw, by rozmówca poczuł się ważny
Lubisz czuć się ważny dla kogoś z kim rozmawiasz? Tak, ja też lubię. Ludzie od zawsze ścigają o się o to, by być ważniejsi niż reszta, by mieć pozycję, posluch wśród ludu, prestiż, czy władzę. Nie możesz tego dać swojemu rozmówcy, ale możesz mu pokazać, że jest ważną osobą. NIE znaczy to bynajmniej, że masz się poniżyć, by pokazać kontrast. Daj mu odczuć, że jest ważny DLA CIEBIE, a nie będziesz musiał obniżać swej wartości. Doceń jego, a on doceni Ciebie. Brzmi uczciwie i przyjemnie, nieprawdaż?

Zasada 7 – Unikaj kłótni, obrażania, wrogości i nie staraj się wygrać
Zastanów się – co z tego, że “wygrasz” kłótnię, skoro Twój rozmówca będzie zniechęcony Twoim zachowaniem? Co z tego, że przyzna Ci rację, skoro poczuje się przez to gorzej, bo udowodniłeś mu np jego niekompetencję? Co da Ci obrażenie go, jeśli przez chęć dowartościowania się sprawisz, że nigdy więcej się do Ciebie nie odezwie? Ego będzie Cię pchało do pokazania, że masz rację, że jesteś lepszy, że on jest idiotą. Będziesz chciał się kłócić. Stosowanie tej zasady nie jest łatwe, ale jest skuteczne. Zastanów się, jakich ludzi cenisz najbardziej. Ja cenię tych, z którymi nie potrafię się pokłócić.

Zasada 8 – Zrozum, współczuj, wspieraj i doceniaj
Jak już mówiłem – lubimy być ważni i doceniani. Nie jest to jednak wszystko, bo często doceniani, ale niezrozumiani ludzie bywają zagubieni i samotni. Mogą Cię doceniać za Twoje sukcesy i będzie Cię to cieszyć, ale gdy nikt nie rozumie, jak bardzo się starasz, jak cierpisz, czy po prostu co czujesz – będziesz się źle czuł. Dlatego właśnie chcesz, by Twój rozmówca czuł się dokładnie odwrotnie – daj mu zrozumienie, pokaż że bierzesz pod uwagę jego punkt widzenia. Współczuj, gdy coś z nim nie tak (ale nie pouczaj!), daj wsparcie i doceń to, co robi. To czasem wystarczy, by było między wami dobrze.

Zasada 9 – Wytykaj błędy tylko pośrednio i staraj się, by rozmówca sam je znalazł
“Źle to zrobiłeś, nie dajesz rady” – czy to brzmi dla Ciebie jak miła ocena sytuacji? Nie do końca – część z nas zna to z dzieciństwa, część z pracy, a część sama tak do siebie mówi. Taki system motywacyjny nie działa i nie chcesz go stosować na ludziach ze swojego otoczenia.

Widzisz, że ktoś zrobił błąd? Zadaj mu pytanie! Spytaj, co by pomyślał, gdyby spojrzał na to okiem nieznajomego. Zadaj pytanie, czy widzi tutaj coś do poprawienia i ulepszenia. Wróć też do punktu 8 i spytaj, czy jest coś, w związku z czym potrzebuje porady lub pomocy. Jeśli nie załapie, wskaż mu błąd i spytaj, czy widzi tutaj coś nie tak. Jeśli powie, że nie, nadal nie mów że jest do niczego. Zamiast tego możesz spytać, czy nie wolałby zamiast tego zrobić X – podaj przyczyny, które stoją za Twoją wersją. Spróbuj kiedyś, a zobaczysz że to działa. ZAWSZE pamiętaj, że też popełniasz błędy.

Zasada 10 – Ciągnij ludzi do góry i nie puszczaj w drodze na dół
Podobno największymi liderami i mistrzami relacji międzyludzkich są ci, przy których czujesz, że rośniesz. Gdy przebywasz w gronie osób, których obecność Cię rozwija, gdy pomagają Ci być lepszym człowiekiem – wtedy czujesz, że jesteś wśród najlepszych przyjaciół. Ci, którzy ciągną nas w dół i są kulą u nogi muszą zostać odrzuceni – gdy ktoś sprawia, że się “marnujesz”, zostaw go i idź dalej. Być może będzie cierpiał, ale przecież nie żyjesz by się dla kogoś poświęcać! Może to rozstanie sprawi, że podniesie się silniejszy i zrozumie. Rozwijaj się i staraj się być w najlepszym możliwym towarzystwie*. Bądź też takim towarzystwem dla innych! Ciągnij ludzi w górę – pokazuj im nowe, ciekawe rzeczy. Motywuj ich do pozytywnych rzeczy jednocześnie pamiętając, że nikt nie chce by go pouczano. Jeśli już rozmawiasz o problemach, rób to tak, by druga osoba NIGDY nie poczuła, że wciągasz ją w negatywne emocje. Twoi znajomi będą Cię dewaluować, będą chcieli, byś wrócił do ich “poziomu”, kiedy zaczniesz piąć się w górę. Nie bądź dla nich tym samym – zazdrość i bezsilność będą ich pchać w kierunku czynienia Ci szkody (np demotywowanie Cię), ale Ty tego nie potrzebujesz. Wzbudź w sobie szczerą chęć bycia dobrym dla ludzi. Niech czują, że przy Tobie kwitną.

* – zapamiętaj ten cytat: “Jeśli myślisz, że jesteś najmądrzejszą osobą w pokoju, to prawdopodobnie powinieneś zmienić pokój”

----------
źródło: http://programowanierozwoju.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń