SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Metody szybkiego uczenia się

Tajemnicą poliszynela jest to, że nasz system edukacji wymaga reformy. Polska szkoła uczy wielu niepotrzebnych rzeczy lub uczy rzeczy potrzebnych, lecz w taki sposób, że uczenie się stało się dla wielu wyzwaniem nie do pokonania.

W dzisiejszych czasach uczniowie nie uczęszczający na dodatkowe korepetycje mają spore trudności w opanowaniu materiału. Mogło by się wydawać, że uczniowie są leniwi i żadnemu z nich nie chce się uczyć i to właśnie jest głównym powodem słabych wyników podczas egzaminów końcowych na każdym szczeblu nauki. Oczywiście, po części jest to prawda, jednak wina leży po obu stronach. W naszym kraju brakuje nauczycieli, którzy swoją pasją rozbudzaliby drzemiące w uczniach pasje, ale przede wszystkim brakuje takich, którzy oprócz tego, że będą wymagać od uczniów opanowania podstawy programowej, to jeszcze podpowiedzą im, w jaki sposób się nauczyć.

W Internecie można znaleźć bardzo dużo poradników szybkiego uczenia się, jednak są one bardzo obszerne lub język, którym zostały napisane, jest skomplikowany i nie wszystkim może odpowiadać taka forma. Natomiast ten tekst będzie takim skondensowanym poradnikiem, napisanym językiem zrozumiałym dla każdego. Każdy wie, że najskuteczniejszą metodą jest systematyczność, czyli codzienne powtarzanie treści, jakich chcemy się nauczyć, i wtedy nawet najbardziej oporni uczniowie bez problemu opanują materiał. W teorii wygląda to bardzo prosto, jednak dziś, aby móc funkcjonować, studenci, a nawet uczniowie szkół ponadgimnazjalnych imają się różnych zajęć i często po prostu nie wystarcza im czasu na to, by codziennie powtarzać materiały ze wszystkich przedmiotów. Istnieje metoda, która nie wymaga od nas praktycznie żadnego wysiłku, jednak jej stosowanie zalecane jest prawdziwym desperatom. Polega ona na wkładaniu książki wieczorem pod poduszkę i liczenie na to, że podczas snu wiedza sama przejdzie nam do głowy. Metoda sprawdza się średnio, mówiąc delikatnie, i najczęściej zamiast oczekiwanego opanowania wiedzy budzimy się z bólem karku, a ocena, jaką później otrzymujemy, jest bardzo mało satysfakcjonująca. Jakie zatem są metody szybkiego i skutecznego uczenia się? Pierwszą z nich jest czytanie każdej strony zadanego materiału przez ok 20 minut. Metoda jest bardzo dobra i sprawdza się znakomicie, jednak jeżeli materiał, jaki musimy przyswoić, nie jest zbyt obszerny, bo w przeciwnym razie nauka przy wykorzystaniu tej metody może zająć zbyt wiele czasu. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu, warto wykorzystać metody oparte na skojarzeniach. Ludzki mózg jest tak skonstruowany, że łatwiej zapamiętuje obrazy niż tekst. Zatem aby łatwo i szybko się nauczyć, należy wyobrazić sobie dany materiał w formie historyjek, a nasz mózg łatwiej przetworzy zawarte w nich informacje. Jeśli umiemy skupić się na wielu rzeczach naraz, to dobrą metodą będzie również uczenie się podczas słuchania muzyki. Nie chodzi jednak o to, by jedynie relaksować się podczas ulubionych piosenek, choć niektórym to pomaga. Metoda z wykorzystaniem muzyki polega na tym, by podczas nauki tworzyć z zadanego materiału własne naukowe piosenki. Chyba wszyscy zgodzą się, czasami wystarczy kilkukrotne przesłuchanie danej piosenki, aby znać jej tekst na pamięć. Podczas nauki z muzyką znajdujemy choćby najbardziej proste rymy, z których tworzymy piosenkę, a dzięki tej metodzie możemy doskonale się bawić i, co za tym idzie, mniej męczymy się nauką.

Skoro wiemy już, w jaki sposób uczyć się np. historii czy innych przedmiotów wymagających dobrej pamięci, przejdźmy teraz do języków obcych. Większość dostępnych w Internecie metod opiera się o mnemotechnikę, czyli właśnie metody ułatwiające nam zapamiętywanie. Są one skuteczne, jednak jeśli nie potrzebujemy uczyć się skomplikowanego, biznesowego języka, najlepszą metodą będzie po prostu zwykłe oglądanie filmów czy telewizji w języku, jakiego chcemy się nauczyć. Na początku pomocne będą napisy, z czasem jednak nie będą one nam potrzebne. Metoda ta jest bardzo skuteczna, ponieważ słuchając, w jaki sposób osoby konstruują zdania i jak wymawiają poszczególne słowa, sami przyswajamy sobie język. Od dawna wiadomo, że najlepszą metodą na naukę języka jest wyjazd za granicę i przebywanie wśród osób posługujących się danym językiem. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na wyjazd, a dzięki metodzie z filmami będziemy mieli możliwość wsłuchania się w język potoczny, który najbardziej przydaje się w kontaktach z obcokrajowcami. Podsumowując, najlepsze metody szybkiego uczenia się to takie, które sprawiają nam jak największą przyjemność i nie przemęczają naszego mózgu. Bo nie ma nic gorszego jak nauka z przymusu.

---------------------
Głodni wiedzy chcemy wiedzieć więcej
źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń