SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Ograniczające przekonania

 
Jak bardzo jesteś świadomy, że Twój mózg nie zawsze jest Twoim przyjacielem? Każdego dnia większość ludzi funkcjonuje według określonych schematów, wykonuje te same czynności, rozmawia i spotyka się z tym i samymi ludźmi, udaje się do tej samej pracy całe życie czy ogląda te same programy telewizyjne.

Spójrz teraz na swój dzień i sam oceń na ile schematy ograniczają Twoje życie!!! Powielając każdego dnia ten sam wzorzec, jest on coraz bardziej umacniany, a każda jego późniejsza zmiana zaczyna się wiązać ze stresem, frustracją czy zakłopotaniem. A skoro tak to tym bardziej człowiek nie chce wychodzić poza swoje „utarte ścieżki”, bo wędrując nimi czuje się bezpiecznie, nie musi ryzykować, zna je jak własną kieszeń. To poczucie braku ryzyka, poczucie bezpieczeństwa jest czasami niesamowicie złudnym stanem i może zaprowadzić do miejsca gdzie frustracja i stres będą jeszcze większe.

O czym jesteś przekonany?

 
Skąd wiesz jakie są twoje obecne przekonania? To może być troche skomplikowana sprawa, gdyż nasze przekonania często stanowią nieodłączną część nas samych tak bardzo, że nie uświadamiamy sobie ich wpływu na nasze życie. Mogą więc równie dobrze służyć nam na każdym kroku, lub odwrotnie podcinać skrzydła przy każdej próbie lotu. 

Lecz jest jeden sposób aby je wydobyć na światło dzienne...

Pewne hinduskie przysłowie obrazuje jak bardzo możemy być nieświadomi swoich przekonań: „Na świecie istnieją trzy tajemnice: powietrze dla ptaka, woda dla ryby i człowiek dla samego siebie”. Ryby nie są świadome istnienia wody – pływają w niej cały czas, tak samo dzieje się z ptakiem i powietrzem. To są ich normalne środowiska. Takie też są Twoje przekonania: pływamy w nich przez cały czas, wiec w zasadzie są dla nas niewidzialne, nie dostrzegamy ich.

Gdy stoimy w miejscu

 
Kiedy w nieskończoność odwlekamy podjęcie decyzji, w rzeczywistości również decydujemy. W najgorszy z możliwych sposobów. Oddając innym inicjatywę.

Każdy z nas dobrze o tym wie, że są takie sytuacje, w których ostrożność jest najbardziej zalecaną strategią. Niekiedy brak reakcji może oczywiście przynieść pozytywne skutki. Tak jest na przykład kiedy jesteśmy atakowani przez psa i nie mamy możliwości uciec, zanim nas dopadnie. Nie powinniśmy wówczas uciekać za wszelką cenę, ani tym bardziej wdawać się w szarpaninę ze zwierzęciem. Może go to co najwyżej rozjuszyć, a wściekłe zwierze jest przecież jeszcze groźniejsze.

Nikt nie może dać ci wolności

 
Żeby być wolnym nie trzeba wcale czyjejś łaski. Jeżeli potrafimy doprowadzić do sytuacji, w której uniezależnimy się od innych, poczujemy się wolni. Wówczas będziemy mogli realizować się w taki sposób, jaki najbardziej nam odpowiada.

Patrząc na powyższy tytuł można się zastanawiać, czy aby nie jest to drobna przesada. Nietrudno bowiem wyobrazić sobie następujące sytuacje z przeszłości: w czasach wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych bogaty właściciel ziemski, który przeczytał jakieś przekonujące publikacje abolicjonistów, decyduje się dać wolność swoim niewolnikom. Albo bogaty rzymski patrycjusz, w uznaniu zasług dla starzejącego się już gladiatora, daje mu glejt, zwalniający go ze służby. Możliwe? Oczywiście, na pewno takie przypadki mogły mieć miejsce.

Bądź liderem w młodym zespole

 
Każda grupa potrzebuje swojego przywódcy i wcale nie musi to być formalny szef. Lider to osoba, która potrafi wpływać na zachowanie zespołu, ale tylko pod warunkiem, że grupa mu na to pozwala. Liderowanie to przewodzenie innym w taki sposób by sami chcieli w tym uczestniczyć.
 
Lider czy menadżer?

Chociaż te dwie funkcje są często ze sobą mylone, nie można sprowadzać ich do jednego stanowiska. Najważniejszym zadaniem lidera jest planowanie. W przeciwieństwie do menadżera, który odpowiada za bieżącą organizację pracy, lider musi myśleć perspektywicznie, przewidywać przyszłość i planować z wyprzedzeniem.  Każdy może wypracować swój własny styl działania. Najważniejsze jest to by skutecznie motywować pracowników, pokazywać im, że ich głos się liczy a inicjatywa jest wysoko ceniona.

Łączna liczba wyświetleń