SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Co zrobić, aby zmienić punkt widzenia?

Ostatnio zadano mi pytanie w jaki sposób zmienić swoją perspektywę patrzenia, kiedy już wiemy, że coś nie działa, kiedy mamy świadomość, co nam szkodzi, przeszkadza. Jak uzyskać nową perspektywę?
 
Znasz taką grę, w której piłeczka odbija się od różnych przeszkód, aż w końcu wpada w dziurę na dole planszy?(...) Tej odbijającej się piłeczce trudno wyobrazić sobie, że poza planszą jest jeszcze pokój. A to, że poza pokojem jest miasto, a dalej kraj, świat i tryliony gwiazd, to już zupełna abstrakcja. Rozumiesz, o co mi chodzi? Gdyby sobie to uświadomiła, to dziura na końcu planszy przestałaby być zmartwieniem. A wtedy mogłaby się odbijać znacznie dłużej.”
(T. Pratchett „Johnny i zmarli” s. 164)

Najprostsza odpowiedź, jaka przyszła mi na myśl to: po to właśnie pracuje się z drugą osobą mentorem, coachem, trenerem. To właśnie jednym z zadań coacha jest tak pracować z klientem, aby mógł on zobaczyć pewne sytuacje, sprawy z zupełnie innej perspektywy. To właśnie szkolenia mają inspirować do wymiany poglądów, zdobywania nowych punktów widzenia, poszerzania światopoglądu.

Bo ja nie mam pasji...

Czasami słyszę to zdanie. Bywa, że jest ono podane jako usprawiedliwienie bezproduktywnego spędzania czasu, uzasadnienie nicnierobienia czy braku energii życiowej. Jednak jest też często wynikiem małej samoświadomości czy niepobudzania swojej kreatywności. Co uważamy za hobby?

Wielu ludzi pasję, hobby, zainteresowanie kojarzy ze znajomością, lubieniem, zajmowaniem się określoną dziedziną często powiązaną tylko z określonymi tematami. Szczególnie ze sportem („Oglądam wszystkie ich mecze”, „Gram w lokalnej drużynie”), muzyką („Gram na ….(instrument do wyboru)”), „Chodzę na wszystkie ich koncerty”, „ Kupuję wszystkie płyty” ) i innymi sztukami typu malarstwo („Chodzę na wystawy”), ostatnio modny decoupage („Co chwilę prezentuje znajomym moje nowe arcydzieła”), teatr itp, zwierzętami („Mój pupil….”) czy tematyką przedmiotu ze szkoły np. historia.

Przez takie definiowanie pasji i określanie warunków, jakie uważamy, że muszą być spełnione sami znacznie ograniczamy swoje zainteresowania i działania.

Łączna liczba wyświetleń