SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

2 fakty na temat zarządzania czasem.

Przeciętny Polak spędza dziennie średnio 4 godziny przed telewizorem! 4 godziny! Jednocześnie, gdyby spytać go o to, czy zajmuje się czymś po pracy - np. chodzi na siłownię, rozkręca biznes po godzinach lub spędza czas z dziećmi - to z reguły otrzymamy odpowiedź, że "nie ma na to wszystko czasu"...

A Ty masz czas, czy też ciągle narzekasz na jego brak? Czy jesteś jak przeciętny Polak i spędzasz 4 godziny dziennie na oglądanie nic nie wnoszących do Twojego życia programów, by móc tylko stwierdzić potem, że na konkretne działanie brak Ci czasu?

Trzeba stwierdzić 2 fakty odnośnie zarządzania czasem:

1. Każdy z nas ma go dokładnie tyle samo!

2. Zarządzanie czasem tak naprawdę nie istnieje. No, bo jak zarządzać czymś, czego nie da się dotknąć? Czasu nie da się rozciągnąć, nie da się go zmagazynować ani zamrozić. Nie da się go spakować do sejfu wtedy, gdy go "mamy dużo" i wykorzystać w przyszłości, gdy będziemy narzekać na jego "brak". Zarządzać możemy pieniędzmi - możemy je odłożyć, podzielić, pożyczyć, pomnożyć. Możemy także zarządzać mieszkaniem. Mieszkanie możemy wyremontować, wynająć, przemeblować, przebudować, sprzedać. Ale zarządzać czasem się nie da! Możemy jedynie zarządzać sobą w czasie, jakim dysponujemy.

Czas jest sprawiedliwy i równy dla wszystkich. Nikomu siebie nie skąpi, ale tez nikomu nie daje siebie w nadmiarze. Każdy ma go tyle samo, i tylko od nas samych zależy, jak go wykorzystamy. Jeśli więc następnym razem przyjdzie Ci do głowy myśl, że nie masz czasu (a mnie przychodzi dość często), zastanów się raczej nad tym, jak mógłbyś poukładać sobie lepiej swoje zajęcia. Może z niektórych, tych które nic wartościowego nie wnoszą do Twojego życia mógłbyś częściej rezygnować, a na inne poświęcić więcej czasu i uwagi?

Może zamiast 4 godzin dziennie przed telewizorem, spędzić 3 (na początek, później niech będą 2, 1...)? A tą zyskaną godzinę przeznaczyć na coś innego - na czas z rodzinką, na przeczytanie wartościowej książki z Twojej dziedziny, na napisanie biznesplanu...

Oczywiście, wybór należy do Ciebie, ale bądź przynajmniej ze sobą szczery. Można przecież oglądać tv i cały dzień, ale niech wtedy nie będzie już miejsca dla wymówki "nie mam czasu".


źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń