SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Podstawy szybkiego czytania - cz. 4

4 część mini kursu szybkiego czytania.

Chciałbym teraz zatrzymać się na chwilkę nad zjawiskiem, które jest częścią całego złożonego procesu czytania. Jednakże jest to tak subtelne (i istotne) zjawisko, że pewnie jeszcze nigdy świadomie go nie doświadczyłeś.

Zauważ, że przy czytaniu czegokolwiek, oglądaniu i/lub słuchaniu, napływający przez Twoje oczy i/lub uszy ciąg informacji stanowi podstawę do generowania strumienia określonych myśli i obrazów. Wszelkie tego typu wyobrażenia są tworzone przez Twój umysł na podstawie dostarczanych mu informacji. To jest to właśnie tym, o co w czytaniu naprawdę chodzi.

Rozumienie przychodzącej informacji odbywa się w naszym mózgu. W zależności od typu tejże informacji, zostanie ona przetworzona za pomocą lewej, lub prawej półkuli.

Dla przypomnienia:

- prawa półkula zajmuje się obróbką informacji graficznych oraz emocjonalnych,
- lewa półkula zajmuje się suchymi, logicznymi informacjami.

Jak łatwo się domyśleć (stosując logiczne myślenie, czyli naszą lewą półkulę) nie ma żadnego problemu z przetwarzaniem obrazów itp. rzeczy. Z kolei jednak może wystąpić problem z przetworzeniem abstrakcyjnych idei, z powodu braku „zaczepienia” dla analizowanej informacji w naszym umyśle. Stąd mogą się pojawiać takie odczucia, że czujesz, że rozumiesz, o co chodzi, ale nie potrafisz tego wytłumaczyć drugiej osobie, itp.


Jeśli podczas czytania będziesz świadomie wykorzystywać opisane powyżej zjawisko, to cały proces czytania powinien zamienić się w obserwowanie i koncentrowanie się na ciągu obrazów tworzonych przez Twój umysł oraz rozumienie ich. Jednakże, aby było to w ogóle możliwe, musisz być skoncentrowany na czytanym tekście, bez popularnego „odlatywania” (czy też „myślenia o niebieskich migdałach”). Z kolei koncentrację zapewni Ci szybkie czytanie, które jest pochodną opisywanego tutaj zjawiska.

źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń