SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Mapy Myśli na codzień

Wielu osobom zdaje się, że mapy myśli mają tylko zastosowanie w szkole czy na studiach. Jednak tak na prawdę, jest zupełnie inaczej. Dowiedz się, gdzie możesz wykorzystać mapy myśli w życiu codziennym!

Wielu osobom zdaje się, że mapy myśli mają tylko zastosowanie w szkole czy na studiach. Jednak tak na prawdę, jest zupełnie inaczej. W szkole owszem, jest to bardzo potrzebne do nauki bo pomaga zaoszczędzić do 90% czasu na robienie notatek, pomaga znacznie w ich zapamiętaniu (już podczas tworzenia mapy myśli) i ułatwiają powtórki – tak bardzo ważne w efektywnej nauce.

Jednak dopiero w życiu okazuje się, jak bardzo są potrzebne na co dzień...
Poniżej pokażę Ci kilka przykładów z mojego życia. Po przeczytaniu artykułu, zapisz - gdzie Ty zastosujesz mapy myśli!

Przykład z pracy. W zeszłym roku bawiłem się w telemarketingu (żeby pracować nad swoimi umiejętnościami skutecznej komunikacji i sprzedaży).

W firmie co raz zmieniał się projekt, czyli to co sprzedajemy przez telefon. Zdarzało się tak, że w ciągu miesiąca były 3 zmiany, albo i więcej.

W takiej sytuacji robione było szkolenie, gdzie dostawaliśmy stertę materiałów (wydruki z prezentacji, itd).

Potem, gdy obserwowałem pracowników, zwłaszcza w pierwszych dniach – obkładali się kartkami. Gdy klient zadzwonił – grzebali w nich nerwowo żeby odnaleźć potrzebną informację.

Natomiast ja wolałem zrobić mapę myśli. Robiłem ją chociażby w czasie pracy. Na środku duży obraz projektu (np. logo firmy/produktu), od niego odgałęzienia (główne działy, np. cechy (produktu), korzyści (dla klienta), wymogi (do spełnienia przez klienta) itd), następnie drobniejsze gałązki z szczegółowymi danymi ale w postaci słów kluczy.

Dodatkowe informacje (które nie pasują do mmapy) zamieszczałem w boksach w którymś z rogów (np. numery telefonów BOK, treść i nr SMS’a itp).

Rezultat: Miałem przed sobą jedną kartkę, na której jest cały projekt. Wszystko w jednym miejscu, bez zbędnego szukania. Druga sprawa, to łatwe i znacznie szybsze zapamiętanie projektu.

Inne zastosowania?

Planowanie dnia

Najpierw symbol dnia na środku. Następnie dookoła niego zadania do realizacji. Kolejne odgałęzienia to czas trwania zadania, priorytet oraz cele (dlaczego chcę to zrobić).

Taki plan z mapy myśli dopiero wrzucam do swojego rozkładu dziennego (OPA, wzorowany na systemie Anthony Robbinsa, czyli tabelka z checkmarkiem, priorytetem, czasem trwania, akcją, wynikiem i celem).

Kolejne zastosowanie – pisanie magisterki, książki, artykułu.
Kilka lat temu, gdy jeszcze studiowałem - rozwinąłem doskonały sposób na tworzenie wszelkich prac pisemnych. Metoda ta doskonale sprawdziła się podczas pisania pracy inżynierskiej i magisterskiej. Swoją pracę napisałem taką metodą w tydzień, poświęcając jedynie godziny wieczorne na pisanie.
Obecnie tej metody używam do pisania artykułów i ebooków.

Krok 1. Mapa myśli
a) Temat główny na środku
b) pod-tematy
c) słowa klucze, o sprawach które chcę napisać

Krok 2. Inkubacja
Zostawiam wszystko na godzinę, noc - pozwalam na nieświadomą pracę podświadomego umysłu. Jest to zjawisko dobrze poznane w psychologii.

Krok 3. Pisanie. Czyli siadasz do komputera i stukasz w klawisze

Jeszcze inne zastosowanie: Notatki z przydatnych informacji zebranych w ciągu dnia.

Zamiast kopiować, lub drukować cały tekst (kiedyś tak robiłem, potem nie było komu tego czytać...) - prosta mapa myśli. Potem chowam do segregatora, gdzie mogę w błyskawicznym tempie przejrzeć i przypomnieć sobie to co ważne.

Kolejny przykład: Planowanie szkolenia. Zanim zrobię nowe szkolenie (np. dla konkretnej grupy osób, lub z konkretnej tematyki) – rozpisuje na mapie myśli.

Rozwiązywanie problemów
Ostatnio koleżanka prosiła mnie o pomoc (problemy…). Jadąc tramwajem wyjmuję notesik, i maluje mapę myśli z pomysłami na rozwiązanie jej problemu.

Tworzenie strony internetowej.
Najpierw domena/symbol na środku kartki, potem konary: tematyka (czyli o czym strona), struktura (czyli artykuły, multimedia, teksty, kursy – wg typu), źródła tekstów, dodatki na stronę itd…

Potem z czasem dochodzi kolejna gałąź: poprawki – czyli co zmienić/dodać/ulepszyć…

I tak zrobiłem (i nadal robię) każdą ze swoich stron.

(…)

Codziennie są dziesiątki możliwości, gdzie można wykorzystać mapy myśli. Wystarczy wyrobić nawyk ich tworzenia!

Zadanie dla Ciebie:

Wypisz na kartce przynajmniej 10 sytuacji, w jakich możesz posłużyć się mapami myśli. Zrób to teraz!  A potem, po prostu używaj map myśli. Zobaczysz sam jakie to daje efekty.

Pozdrawiam,
-----------------------------
Marcin Kijak

źródło: artelis.pl 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń