SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Bajka o tym, jak pielęgnować ogród, zwany umysłem.

 
Artykuł o pozytywnym myśleniu.

Problem z zasypianiem to ostatnio moja zmora. Zauważyłam jednak, że to, co najbardziej przeszkadzało mi w udaniu się na zasłużony odpoczynek, to moje własne myśli. Nie umiałam się wyciszyć, a moja głowa pękała od natłoku spraw i informacji, które się w niej kłębiły. Przyznaję, trudno jest kontrolować strumień myślowy, ale jeżeli już, to starajmy się zarządzać strumieniem, który jest do czegoś przydatny, zamiast odpadem, który nie dość, że nie pomaga, to jeszcze zatruwa.

Śmietnik w głowie.

Marek Szurawski w swojej książce ”Pamięć”, pisze o dwóch terminach wyjętych z języka informatyki, które oddają aspekt „mózgowego oprogramowania”. GIGO (garbage in, garbage out) i GIGG (garbage in, garbage grows). Krótko tłumacząc GIGO oznacza, że jeśli wrzucisz śmieci na wejściu (nieprawdziwe, błędne informacje), to i śmieci dostaniesz na wyjściu. GIGG z kolei mówi o tym, że jeśli śmieci cały czas wrzucasz na wejściu, to śmietnik narasta.

W naszych umysłach często dochodzi do przeładowań, w postaci nagromadzonych w nim: iluzji, pragnień, żalów lub niechęci. Przeładowań, bo myśli też niosą ze sobą pewien ładunek energetyczny. Pomimo tego, że ich nie widzimy, one są, i oddziałują na nas, poprzez swoje wibracje. Wiedza, którą wchłaniamy, i informacje, które katalizujemy, powinny być więc funkcjonalne i użyteczne dla nas na tyle, by prowadzić nas do harmonii i do lepszego życia.

Jak sobie poradzić z uprzątnięciem bałaganu? Posprzątaj pokój !

• Na początku warto zacząć przyglądać się swoim myślom. Możesz sam sprawdzić jakie z nich, dominują w twojej głowie. Czy są pozytywne, czy negatywne? Nad czym najczęściej się zastanawiasz, za jakim tematem najczęściej podąża twój umysł? Obserwacja ta pomoże wyodrębnić ci te myśli, które pojawiają się często. Wtedy sam zdecyduj, czy są one dla ciebie przydatne, i czy czemuś służą.

• Wystrzegaj się błędów myślowych. Generalizujemy, czyli wyciągamy ogólne wnioski z pewnych zdarzeń, i myślimy np. nikt mnie nie zrozumiał. Wyolbrzymiamy negatywy, pomniejszając pozytywy. Personalizujemy, czyli sami mówimy do siebie: powinnam była tego jednak nie robić, to wszystko moja wina. Takie myślenie, niestety nie wspiera naszej psychiki. A może następnym razem, kiedy złapiesz się na negatywnej myśli, wyobrazisz sobie wielką gumkę, którą natychmiast wymazujesz to, co pomyślało ci się w sposób negatywny ?

• Nasze myśli podparte są obrazami, które kreuje nasz umysł. Pielęgnujmy zatem obrazy, które pojawiają się w naszej głowie. Zamiast widzieć siebie, jako osobę niedoświadczoną w jakieś dziedzinie, pomyślmy o tym, na czym znamy się najlepiej. Nie umniejszajmy sobie swoim myśleniem. Myślę, że nie chodzi też o to, żeby się oszukiwać, kiedy coś, nie do końca jest prawdą, ale o to, żeby podkreślać i uwypuklać pozytywne cechy.

Warto wspomnieć tutaj o wizualizacji, nawiązując do obrazów, o których mowa powyżej. Dużo mówi się o tworzeniu przyszłości za ich pomocą, czyli kreśleniu w głowie takich stanów, których pragniemy. Projekcja takiego filmu, to korzystanie z wyobraźni w taki sposób, by przywoływane obrazy stały się rzeczywistością.

Pomocne w tym są też afirmacje, czyli wewnętrzne przekonania wyrażone w postaci pozytywnych stwierdzeń. Zdanie: „Lubię siebie.” powtarzane kilka razy, jest dobrym sposobem na podniesienie się na duchu, dodanie sobie siły i odwagi do działania. Za każdym razem, kiedy zwątpisz w siebie, sięgaj po afirmację. Ona podbuduje poczucie twojej wartości.

• Staraj się prowadzić przyjacielski dialog wewnętrzny. Akceptacja tego, co pojawia się w twojej głowie jest ważna. Czasami, dialog wewnętrzny może powodować nieprzyjemne doznania. Myślisz sobie: Ale ze mnie osiołek !!! Aha ! I pojawiła się etykieta ! Słowa też wiele znaczą w myśleniu. Wybieraj więc te, które są piękne, dobre, nawet, jeśli wypowiadasz je w myślach. Twój umysł jest mieszkaniem twojej duszy, warto więc o nie zadbać. Używaj więc słów: wyśmienicie, pięknie, cudownie, fantastycznie, kapitalnie, bosko, niesamowicie itp.

A ponadto:

• Trenuj swój umysł. To też mięsień. Czytaj, rozwiązuj łamigłówki umysłowe, zgaduj, kreuj, korzystaj z wyobraźni.
• Dotleniaj mózg. Spaceruj, ćwicz, medytuj, głęboko oddychaj.
• Unikaj ludzi wyczerpujących twoją pozytywną energię. Potrzebujesz wsparcia i motywacji, a nie marnowania czasu. Oczywiście, pomagaj tym, którym trudno w przezwyciężaniu depresji i apatii, ale pamiętaj, że co za dużo, to dla umysłu też niezdrowo.
• Zwracaj uwagę na to, jakie informacje do ciebie docierają, z jakiego źródła i o jakiej częstotliwości. Czasami warto zrezygnować z codziennych wiadomości telewizyjnych, na rzecz pozytywnej stacji radiowej.

Pielęgnuj ogród, wyrywaj chwasty. „To umysł czyni człowieka zdrowym lub chorym, zdesperowanym lub szczęśliwym, bogatym lub biednym.”

-----------------
źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń