SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Elementy sukcesu

Nie możesz trafić w cel, którego nie widzisz. Nie możesz osiągnąć w życiu wspaniałych rzeczy, jeśli nie wiesz, co chcesz osiągnąć. Wszyscy wielcy ludzie mają jedną wspólną cechę – wiedzą czego chcą. Artykuł ten poświęcony jest siedmiu elementom sukcesu człowieka.

 Siedem elementów sukcesu to wszystko czego Ci brak i wszystkie czynniki, które możesz uważać za decydujące o szczęściu. Obejmują wszystko, czego kiedykolwiek możesz pragnąć. To właśnie w oparciu o te elementy powinieneś wyznaczać swoje cele.


Spokój ducha – to najwyższa ludzka wartość, do niego dążymy przez całe życie. Kiedy żyjesz w harmonii ze swymi najwyższymi wartościami i wewnętrznymi przekonaniami, (Twoje życie jest zrównoważone) w Twojej duszy mieszka spokój. Osiągnięcie wewnętrznej równowagi musi być w Twoim życiu podstawą. Powinieneś mu podporządkować wszystkie inne cele. Jeżeli sam nie zajmiesz się swoim szczęściem, nikt inne tego za Ciebie nie zrobi. Nie możesz tez uszczęśliwić innych, jeżeli sam nie jesteś szczęśliwy. Innymi słowy nie możesz dać czegoś, czego sam nie masz.

Szczęście i spokój ducha odczuwasz wtedy, gdy jesteś całkowicie wolny od niszczących uczuć lęku, gniewu, wątpliwości, winy, żalu i zmartwienia. By odczuć spokój ducha musisz eliminować te stany i unikać ludzi i sytuacji, które je wywołują. Wyobraź sobie idealne życie (nie ważne czy to możliwe, czy nie, po prostu zrób to). Co byś robił w takim życiu? Z kim? Jak spędzałbyś czas i dni? Jak wyglądała by Twoja praca czy biznes? A życie rodzinne?

Gdy spokój ducha stanie się Twoim celem i będziesz planował swoje działania uwzględniając jedynie te pomagające w jego realizacji, nigdy nie popełnisz błędu. Będziesz postępować właściwie i będziesz się świetnie czuć ze sobą.

Zdrowie i energia – to naturalny stan fizyczny. Ciało w naturalny sposób dąży do zdrowia. Wystarczy przestać w pewien sposób postępować, by samo powróciło do zdrowia. Jeżeli osiągniesz wszystko prócz zdrowia, nie będziesz się mógł tym cieszyć. Wyobraź sobie siebie, jako idealnie zdrowego człowieka. Jak byś wyglądał? Jak byś się czuł? Ile byś ważył? Co byś jadł, jaki sport uprawiał? Myśl o tym, kim chcesz się stać, a nie o tym, kim jesteś teraz. To gdzie jesteś teraz, jest wynikiem Twoich przeszłych poczynań. To już przeszłość.

Udane związki – stosunki z tymi, których kochasz i na których Ci zależy oraz tymi, którzy kochają Ciebie. Relacje są prawdziwą miarą Ciebie, jako człowieka. Szczęście i nieszczęście w życiu w dużej mierze zależą od stosunków z bliźnimi. Prawidłowo funkcjonujący człowiek ma zdolność nawiązywania i utrzymywania długotrwałych przyjaźni oraz bliskich stosunków z ludźmi. Jakość stosunków z ludźmi można zmierzyć śmiechem. Kiedy stosunki są naprawdę szczęśliwe, ludzie bardzo dużo się ze sobą śmieją. Kiedy relacje te się psują, pierwszy znika śmiech. Podobnie jest w firmach. Problemy w życiu, to prawie zawsze problemy międzyludzkie. Jedynie pełna kontrola nad relacjami z ludźmi i ich harmonijne funkcjonowanie stwarzają warunki, które sprzyjają samoekspresji i samorealizacji oraz umożliwiają pełne wykorzystanie Twojego potencjału.

Niezależność finansowa – posiadanie tylu pieniędzy, by nie trzeba się było o nie ciągle martwić. Źródłem wszelkiego zła nie są pieniądze, ale ich brak. Osiągnięcie niezależności finansowej to jeden z najważniejszych celów w życiu i nie można go pozostawić przypadkowi. Stres i martwienie się o pieniądze powodują kłopoty zdrowotne oraz zgrzyty w kontaktach międzyludzkich.

Jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś osiągnął wszystkie cele finansowe? Jak by to wpłynęło na Twoje codzienne czynności? Czego robiłbyś więcej, a czego mniej? Ile chciałbyś zarabiać za rok, za 5 lat? Jaki styl życia odpowiadałby Ci najbardziej? Ile chciałbyś mieć na koncie? ile chciałbyś mieć na emeryturze? To niezwykle ważne pytania! Jeśli ich sobie nie zadasz, nie poznasz na nie odpowiedzi. Nie możesz osiągnąć celów finansowych, których nie widzisz.

Wartościowe cele i ideały – potrzeba celu i sensu w życiu to duża siła napędowa człowieka. Potrzebujesz zaangażowania w coś większego, niż Ty sam. Będziesz szczęśliwy robiąc coś ważnego. Pomyśl, jakie działania dają Ci największą przyjemność? Co robiłeś w przeszłości, kiedy czułeś się najszczęśliwszy?

Samopoznanie i świadomość – aby dawać z siebie wszystko musisz wiedzieć, kim jesteś i dlaczego myślisz i czujesz tak, a nie inaczej. Musisz zrozumieć siły i czynniki, które od wczesnego dzieciństwa kształtowały Twoją osobowość. Musisz zrozumieć swoje podłoże swoich reakcji na ludzi i sytuacje. Gdy rozumiesz i akceptujesz siebie, możesz osiągać postępy w innych dziedzinach życia.

Samorealizacja – uczucie stawania się takim człowiekiem, jakim możesz się stać. To podstawowa cecha ludzi szczęśliwych i osiągających sukcesy.


Bibliografia:
Brian Tracy „Maksimum osiągnięć”

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń