SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Podstawy szybkiego czytania - cz. 1

Pierwsza część cyklu artykułów o technikach szybkiego czytania.

Wszystkie zaprezentowane w tym cyklu techniki zostały podzielone na dwie kategorie: przed i w trakcie. W kategorii „przed”, znajduje się wybór technik, które należy stosować przed rozpoczęciem właściwego procesu szybkiego czytania. Za to z kolei, kategoria „w trakcie”, zawiera te techniki, których wartość docenisz stosując je w trakcie lektury.

Kategoria przed:

a) Cel czytania


Czytasz i czytasz, no i co z tego tak naprawdę masz? Wczoraj przeczytałeś ciekawy tekst. Podobał Ci się. Tydzień temu przeczytałeś też jakiś tam tekst. Pamiętasz, że on także Ci się podobał, ale już nie pamiętasz, o co w nim chodziło. Wiesz, że coś czytałeś również miesiąc temu, ale już nawet nie pamiętasz, co to było. Czy poza pamięcią, że coś tam czytasz, masz z tego czytania coś więcej?

Generalną zasadą, na której opiera się szybkie czytanie jest czytanie z określonym celem. Im wyraźniejszy i dokładniej jest on określony, tym efektywniejsze będzie samo czytanie. Jest to warunek konieczny i absolutnie niezbędny, ponieważ czytanie bez celu nie ma sensu - jest tylko zwykłym marnowaniem czasu.

Z pewnością wiesz już o tym doskonale, ale trzeba to jeszcze raz powtórzyć, gdyż jest to szalenie ważne i istotne. Samo czytanie, to proces. W tym wszystkim, aby czytać szybko chodzi oto, aby samo to czytanie miało jakiś praktyczny wymiar (żebyś coś konkretnego miał z tego, że czytasz) i aby odbywało się to wszystko szybko. Praktyczny sens musi mieć dlatego, ponieważ jeśli go nie ma, to równie dobrze mógłbyś nic nie czytać, gdyż tyle samo z tego będziesz mieć. Musi odbywać się szybko, ponieważ czytanie nie jest celem samym w sobie. Celem jest ten efekt, jaki zamierzasz otrzymać z działania opartego na informacjach, które znajdziesz w czytanym tekście. Całą resztę możesz sobie śmiało podarować.

Jak to wygląda w praktyce?

- czytasz z nastawieniem, że znajdziesz w tym czytanym tekście konkretne informacje potrzebne Ci do wykonania pewnej konkretnej czynności;

- notujesz sobie w czasie czytania wszystkie potrzebne Ci informacje, zapisujesz także uwagi, przemyślenia i komentarze;

- na sam koniec wystarczy „jedynie” praktycznie wykorzystać to wszystko, co sobie wynotowałeś.

To, co większość z nas utożsamia z szybkim czytaniem, czyli sama szybkość czytania otrzymuje się poprzez pomijanie lub pobieżne czytanie tych partii tekstu, które nie zawierają poszukiwanych przez Ciebie informacji i uważniejsze czytanie jedynie tych, z których możesz odnieść praktyczną korzyść, czyli które zawierają potrzebne Ci informacje.

Szybkie czytanie zaczyna się od określenia celu czytania i konsekwentnego kierowania się nim w czasie czytania tekstu. Cel ten powinien być najlepiej wyrażony w praktyczny sposób (czyli odpowiadać na pytania: co?, jak?, gdzie?, kiedy? i dlaczego?). Czytając musisz mieć świadomość, że nie potrzebne Ci jest 100% informacji zawartych w tekście. Przede wszystkim dlatego, że i tak tego nie zapamiętasz, a ponadto nie ma takiej potrzeby. Praktyczne i potrzebne Ci informacje stanowią zwykle znikomą część całego tekstu. Może to być równie dobrze cały akapit, kilka zdań, ale to może być także pojedyncze zdanie. Dlatego też należy czytać z ukierunkowaniem na znalezienie, zrozumienie, zapamiętanie i praktyczne wykorzystanie tych informacji, które są Ci potrzebne w konkretnym celu.
 
źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń