SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Jak poradzić sobie z nawałem problemów? – rady w pigułce

Problemy życia codziennego to główna przeszkoda dla wszystkich ludzi, którzy chcą coś osiągnąć.

Mamy plany i marzenia, być może czytamy książki i/lub uczęszczamy na kursy pozytywnego myślenia, budujemy w sobie motywację i pragnienie zwycięstwa, niektórzy jeszcze medytują lub uprawiają białą magię… Następnie przychodzi co do czego i… nic! Zamiast wejścia na ścieżkę rozwoju osobistego, drogę do bogactwa, sławy i szczęścia uzyskujemy piękne, okrągłe zero. Czemu?

Powód najczęściej jest jeden – brak koncentracji na celach, które chcemy osiągnąć. Większość z nas jest bez przerwy rozpraszana przez natłok codziennych drobnych spraw, które skutecznie zapobiegają zajęciu się przez nas tym, co najważniejsze.

Oto kilka rad,jak nie dać się codziennym problemom i zrealizować swoje wielkie marzenia.

1. Zachowaj proporcje

Należy wyważyć proporcje pomiędzy tym, co najważniejsze (czyli Twoimi celami życiowymi), a tym, co drugorzędne. Zgódźmy się: nie możesz po prostu zacząć ignorować wszystkiego, co nie wiąże się z Twoimi marzeniami. Na przykład niesatysfakcjonująca Cię praca prawdopodobnie pozostanie Twoją pracą jeszcze przez jakiś czas – choćby dlatego, że zależy od niej dobrobyt Twojej żony i dzieci.
 
Z drugiej strony nie wolno Ci pod żadnym pozorem rezygnować ze swoich marzeń tylko dlatego, że w danej chwili wydają się one być nierealne.

Dlatego zachowaj spokój i pamiętaj, że musisz realizować zarówno swoje wielkie marzenia, jak i codzienne obowiązki. Nie wolno Ci lekceważyć ani jednych, ani drugich.

2. Kategorie problemów

Kiedy czujesz, że problemy nawarstwiają się i blokują Ci drogę, nigdy nie próbuj rozwiązać wszystkich na raz! Zamiast tego podziel je na cztery kategorie:

a/ pilne i ważne,
b/ ważne, ale niezbyt pilne,
c/ nieważne, ale pilne,
d/nieważne i niezbyt pilne.

Następnie zacznij je rozwiązywać w tej właśnie kolejności. To znacznie prostsze i nie powoduje uczucie “nawarstwiania się” problemów.

3. Zadania dziel na części

Rzecz niemożliwa do zrobienia dzieli się zwykle na trzy niezwykle trudne, a każdy niezwykle trudny problem może zostać rozwiązany dzięki zajęciu się trzema problemami, które są tylko średnio trudne. Zamiast próbować “rzucać się z motyką na słońce”, pracuj wolniej, ale skuteczniej. Podziel każdy problem, jaki masz, na elementy, po czym zajmij się nimi po kolei.

4. Nagradzaj się za drobne sukcesy

Nawet, jeśli jeszcze daleko Ci do osiągnięcia zamierzonego celu, nagradzaj się. Na przykład nowa bluzka w zamian za tydzień spędzony na siłowni jest jak najbardziej na miejscu nawet, jeśli jeszcze nie udało Ci się schudnąć zamierzonych 10 kilo. Drobne nagrody pozwalają łatwiej przejść przez cały proces rozwiązywania problemu i zmniejszają poziom stresu, jak się z tym wiąże.

Pamiętaj o nagrodach – one są naprawdę ważne! Bez nich narażasz się na to, że zniechęcisz się w trakcie i rzucisz wszystko w kąt! Jeżeli zrobiłeś coś dobrego, to należy Ci się nagroda – zawsze!

5. Proś o pomoc, jeśli jej potrzebujesz

Ostatnia sprawa – jeśli potrzebujesz pomocy, zawsze o nią proś. Nie bój się okazać słabości – to Twoja największa siła. Zwróć uwagę, że większość ludzi sukcesu nie próbowała nigdy zrobić wszystkiego samemu. Jeśli zaczniesz próbować rozwiązywać wszystkie swoje problemy samemu, klęska jest niemal nieunikniona. Nikt nie jest wspaniały we wszystkim. Cokolwiek teraz myślisz, większość ludzi wokół Ciebie chętnie Ci pomoże, nawet jeśli nie znacie się najlepiej.


--------------------------------------------
Maciej Wiencki
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń