SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Mistrzowskie wymówki: No tak, ale nie wszystko zależy od nas

Jest kilka najbardziej na świecie znanych i stosowanych wymówek.

Mistrzowskie wymówki:
Nie mam czasu. Gdybym tylko miała pieniądze (może być - ale na to trzeba mieć pieniądze).
No tak, ale nie wszystko zależy od nas.

Każda z nich jest dobra i magiczna. Najlepsza jest jednak - No tak, ale nie wszystko zależy od nas. Stosowana zawsze pozwoli skasować wszystko w naszym i cudzym życiu. Wielbiciele tej magicznej wymówki stosują ją w wyrafinowany sposób. Po tej wymówce padają natychmiast pytania mające udowodnić tezę, że wszystko z góry jest zaplanowane i niemożliwe do zmiany.

Rozmowa z taką osobą może wyglądać w ten sposób:

- Każdy z nas może zmienić swoje życie.

- No tak, ale nie wszystko zależy od nas. Co powiesz o ludziach cierpiących głód? Jak Oni mają to zmienić skoro są chorzy, często są inwalidami? Co powiesz o kimś kto stracił dzieci. Jaki wpływ na to co kogoś spotkało ma osoba, która rodzi się bardzo chora? Jak mogą zmienić swoje życie ludzie bez pracy i dachu nad głową?

- Tak to ciężka sytuacja jednak wiele osób podejmuje skuteczne działania poprawienia swojego życia, losu.

- No tak, ale nie wszystko zależy od nas. Wiesz ile kosztuje opieka nad nieuleczalnie chorymi? Wiesz ile osób umiera każdego dnia? ....
....

Wchodzenie w wymianę zdań z wielbicielami zaklęcia i wymówki „No tak, ale nie wszystko zależy od nas" jest stratą czasu. Ludzie Ci są szczęśliwi ze swoim przekonaniem, że właściwie nic nie da się zrobić. Wiadomo, że na przykłady udowadniające ich wiarę i przekonania przywołają tylko ekstremalne i drastyczne przypadki dotyczące: katastrof, dramatów życiowych, utraty zdrowia, przemocy w rodzinie, wyzysku i tragedii na świecie.

Wiem, że nie na wszystko mam wpływ. Niektórych rzeczy nie można zmienić chociażby dlatego, że już się zdarzyły. Można jednak mieć wpływ jak reagujemy na to co nas spotyka.

Z całą pewnością mam wpływ na to jak widzę i postrzegam świat. Mam wpływ na to kim jestem. Mam wpływ na podejmowane działania i decyzje w życiu. Ode mnie zależy wybór partnera życiowego, to gdzie i jak mieszkam. To ja decyduję gdzie i na jakim stanowisku pracuję. Ode mnie zależy z kim się przyjaźnię. Ja wybieram czy kupię książki czy butelkę alkoholu. To czy czuję się z życiem jakie mam dobrze czy też szukam złych rzeczy zależy ode mnie i tylko ode mnie.

Co można zrobić w życiu i jakie bariery zdrowotne, społeczne są do pokonania pokazują   ludzie bardzo dotknięci przez życie, los, schorowani, biedni. Dają fantastyczne i niesamowite przykłady jak można zmienić życie pokonując ograniczenia fizyczne, finansowe. Wystarczy się wyczulić na pozytywne przykłady aby zrozumieć jak wiele zależy od człowieka i jego determinacji. Osoby, które odbudowują swoje domy, wygrywają walki z nieuleczalnymi chorobami, bez rąk, nóg. Matki odchodzące z dziećmi z domu gdzie była przemoc i nałogi. Ludzie zmieniający miejsce zamieszkania w poszukiwaniu pracy, wykształcenia, lepszych warunków dla siebie, rodziny. Kobiety zajmujące najwyższe stanowiska w krajach gdzie nawet przepisy prawa traktują kobiety jako mniej wartościowego obywatela. Osoby starsze uczące się języków, obsługi komputera. Biedacy zdobywający fortuny. Ach przykładów są miliony.

Narzekamy na nasze drogi, ile w nich dziur, kiepski asfalt. Co mogą powiedzieć osoby chodzące o kulach, poruszające się na wózkach? Mogą poddać się albo sprawdzić co zależy od nich, jak zmienić swój świat. Żyć normalnie i każdego dnia pokonywać niewidzialne dla zdrowych bariery.

No tak, ale nie wszystko zależy od nas. Tym zdaniem można udowodnić wszystko. Jeżeli nawet podam przykłady osób, które pokonały choroby, inwalidztwo, brak wykształcenia, upokorzenia to zawsze, ale to zawsze można powiedzieć, że to wyjątki. Przecież, nie wszystko zależy od nas.

Mój podziw dla bohaterów naszych czasów pokonujących bariery, jest tym większy. Bo skoro na starcie mieli trudniej to przecież jest to przykład na to, że prawie wszystko zależy od nas. Od nas zależy czy chcemy coś zrobić, podjąć działania czy mamy gotową odpowiedź: „No tak, ale nie wszystko zależy od nas".

- Podziwiam każdą osobę, która nie uwierzyła, że nie wszystko zależy od niej.

- Jeżeli jako człowiek uważam, że WSZYSTKO zależy ode mnie to co mogę osiągnąć?

- Jeżeli jako człowiek uważam, że NIE (nic) WSZYSTKO zależy ode mnie to co mogę osiągnąć?

- Kiedy mam szansę na odniesienie osobistego sukcesu?

- Kiedy mówię sobie i  innym, że chcę być odpowiedzialna za swoje życie?

- Kiedy mówię, że wiem dokąd zmierzam?

Co daje postawa: tak, ale .....?

Czy warto coś w życiu robić skoro nie wszystko zależy ode mnie?

Nie chcę nikomu udowadniać, że możemy w życiu na wszystko mieć 100 % wpływu. Jednak przyjęcie postawy, że właściwie niewiele zależy od nas jest zwykłą wymówką.

Zanim zaczniemy już wiemy, że nie warto szukać pracy, bo można ją dostać tylko po znajomości, a my ich nie mamy. Z szefem nie ma o czym rozmawiać, bo i tak nie mamy wpływu na jego decyzje. Za oknem jakaś tam pogoda i jaki niby na to mamy wpływ? W innym kraju to ludzie mają godne życie, ale przecież nie wyjedziemy bo i tak w naszym przypadku nic by to nie dało. Wiadomo, że nie zależy to od nas. Przecież tyle osób wyjechało i nie poprawiły swojego LOSU. To co można zrobić? Nic, przecież nie wszystko zależy od nas. To, że komuś się udało to nic innego tylko wyjątek potwierdzający regułę. Miał szczęście. Co zrobił ten szczęściarz? Chodził na kilkadziesiąt rozmów o pracę, ćwiczył kilka godzin dziennie, uczył się, podjął walkę o swoje prawa, zmienił dietę, przestał pić ............. Tak, tak , ale przecież nie każdy tak może, nie każdemu się uda, nie każdy potrafi, nie każdy wie jak. Przecież nie wszystko zależy od nas, nie na wszystko mamy wpływ.

Mamy wpływ na to czy chcemy sobie dać szanse, uwierzyć w swoje możliwości. Na poczucie szczęścia mamy wpływ. No to jakimi ludźmi jesteśmy mamy wpływ. Jaką postawę przyjmujemy w życiu zależy tylko od nas. Co zrobimy a czego nie zrobimy zależy od nas. Od nas zależy co robimy z każdym dniem w swoim życiu. To ja podejmuję decyzję z kim się przyjaźnię, spotykam, co czytam, oglądam.

Tak to ja mam wpływ na swoje życie i swoje wybory. Moje życie jest moim życiem.
Może czasem trudniej bo trzeba brać odpowiedzialność i podejmować działania ale jaka przyjemność i radość kiedy okazuje się, że umiem , mogę i potrafię.

Zaufaj sobie. Uwierz, że tylko Ty masz wpływ na to ile zależy od Ciebie.

Przygotuj sobie plan, realizuj go. Otaczaj się ludźmi aktywnymi i pozytywnie nastawionymi do życia, świata i innych ludzi a zobaczysz jak wiele zależy tylko od Ciebie.


-----------------------------------
Autor: Hanna Grendel-Wielisiej
coach, trener biznesu, inwestor
www.kobieta-sukcesu.pl
www.ergocoaching.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń