SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Świat biegnie szybciej od nas


W dzisiejszym świecie nieustannie dążymy do polepszenia swojego dobrobytu materialnego, zapominając czasami o wyższych, o wiele ważniejszych wartościach niż pieniądz. W niektórych przypadkach pieniądze mogą być największym złem, jakie może się przytrafić człowiekowi. Może nie tyle pieniądze, co sposób postrzegania i traktowania ich oraz nieodpowiednie zarządzanie nimi.

Dla przykładu, mój znajomy kupił kiedyś telefon komórkowy za spore pieniądze. Zabawne było jednak to, że zostawiał go zawsze w domu, bo bał się, że mu go ukradną. Po co więc telefon takiej osobie, skoro nie nosi go przy sobie? Telefon komórkowy to przecież nie ozdoba, którą możemy upiększyć mieszkanie. Główną jego funkcją jest komunikacja z innymi ludźmi. Skoro telefon zostaje w domu, to jak mamy się komunikować z ludźmi? Jeżeli taka osoba przebywa 3/4 dnia poza domem, to w 75% ten telefon jest dla niej bezużyteczny. Gdyby policzyć jeszcze spanie, to wyszłoby, że w 95% jest bezużyteczny. No tak, zapomniałem o bardzo przydatnej funkcji, jaką jest budzik w telefonie.

Oczywiście każda osoba może robić ze swoimi rzeczami, co tylko zechce i wykorzystywać je dokładnie tak, jak chce… albo jak jej się wydaje, że chce. Do czego zmierzam? Można wysnuć z powyższej sytuacji wniosek, że im więcej masz wartościowych rzeczy, tym więcej masz zmartwień i stajesz się niewolnikiem posiadania. Kupujesz rzeczy, na które nie do końca Cię stać lub są Ci kompletnie zbędne.

Czasem uwolnienie od posiadania rzeczy sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Pomyśl nad tym. Czy faktycznie potrzebujesz tych wszystkich luksusów, aby czuć się szczęśliwym człowiekiem?

"Gdy guru siedział na brzegu rzeki pogrążony w medytacji, uczeń pochylił się i położył u jego stóp dwie olbrzymie perły na znak szacunku i oddania. Guru otworzył oczy, podniósł jedną z pereł i trzymał ją tak nieuważnie, że wyślizgnęła mu się z ręki i potoczyła po skarpie do rzeki. Przerażony uczeń skoczył za nią do rzeki, lecz mimo że nurkował wielokrotnie do wieczora, nie miał szczęścia. w końcu, cały mokry i wyczerpany, wyrwał guru z medytacji:

- Widziałeś, gdzie spadła. Pokaż mi to miejsce tak, żebym mógł ją dla ciebie odzyskać.

Guru podniósł drugą perłę, wrzucił ją do rzeki i powiedział:

- Właśnie tam! 3

Radość z małych rzeczy

Umiejętność radowania się z małych rzeczy to bardzo ważna umiejętność. Ludzie oddają się w wir codziennych obowiązków, nie dostrzegając wspaniałych chwil, które przecież przytrafiają się im każdego dnia. Nie dostrzegają ludzi, którym wiele zawdzięczają. Pozwól sobie zatem na dostrzeżenie tych wszystkich małych rzeczy, które przecież mogłyby sprawić Ci wiele radości. Tymczasem nie sprawiają, ponieważ w ogóle ich nie dostrzegasz.

"Przepraszam panią - rzekła jedna morska ryba do drugiej.

- Jest pani starsza ode mnie i bardziej doświadczona, pewnie będzie mi pani mogła dopomóc. Proszę mi powiedzieć, gdzie mogę znaleźć to, co nazywają oceanem? Szukałam już wszędzie — bez rezultatu.

- Oceanem jest miejsce, gdzie teraz pływasz — odpowiedziała stara ryba.

- To? Przecież to tylko woda… a ja szukam oceanu - odparła rozczarowana młoda ryba, odpływając, by szukać gdzie indziej." 4

Może "ocean", którego szukasz w życiu, znajduje się dokładnie przed Twoimi oczami? Może pływasz w nim na co dzień, nie dostrzegając tego? Może to Twoi bliscy? Może to pomoc innym ludziom lub jeszcze coś innego sprawia, że możesz być szczęśliwym człowiekiem?

W chwili, gdy piszę te słowa, siedzę sobie na balkonie. Nieopodal pewna pani zbudowała domek dla kotów pod swoim balkonem. Codziennie je karmi i dba o to, aby osiedlowe koty miały schronienie. Niby zupełnie prosta rzecz, prosta czynność. To jednak jest prawdziwy sukces! Robić to, co się lubi, pomagać zwierzętom i czerpać satysfakcję z tak prostych rzeczy jak dokarmianie kotów. Założę się, że ta pani jest szczęśliwsza niż wielu bogatszych materialnie od niej sąsiadów.


3 Anthony de Mello, Modlitwa żaby, Poznań, 2001.
4 Anthony de Mello, Śpiew ptaka, Poznań, 2006.


-----------------------------------
Niniejszy artykuł jest fragmentem ebooka "Skazany na sukces", którego autorem jest Arkadiusz Podlaski. Dowiedz się więcej o tej książce

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń