SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Czy pieniądze dają szczęście?

Powiedzmy sobie szczerze jedną bardzo ważną rzecz o pieniądzach.

PIENIĄDZE SAME W SOBIE NIE DAJĄ SZCZĘŚCIA!

I drugą bardzo ważną rzecz o pieniądzach.

PIENIĄDZE SAME W SOBIE NIE SĄ ROZWIĄZANIEM!

Gdyby oba powyższe stwierdzenia nie były prawdziwe, to ludzie bogaci byliby zawsze szczęśliwi i nie mieliby żadnych problemów!

A wiesz doskonale, że i bogacze (choćby znane gwiazdy) mają dużo problemów. Tak samo jak i biedniejsi.

Pieniądze są Ci bardzo potrzebne. To fakt. Lepiej mieć więcej niż mniej pieniędzy. To też fakt. Lepiej mieć kłopoty i pieniądze, niż mieć kłopoty i nie mieć pieniędzy. Również to jest oczywiste.

Pieniądze dają komfort i zwiększają możliwości. Można być szczęśliwym bez pieniędzy, udowadniają to niektórzy ludzie, ale o wiele łatwiej być szczęśliwym z pieniędzmi. Samorozwój też kosztuje, choćby podróże i bilety na szkolenia. Noclegi, jedzenie, to wszystko kosztuje, więc zachęcam Cię do zdobywania pieniędzy. Oczywiście w legalny i moralny sposób. Potrzeba nam, całemu społeczeństwu, żebyś miał pieniądze!

Pamiętaj jednak, że jeśli teraz jesteś nieszczęśliwy, to pieniądze nie zmienią Twojego podejścia do życia w magiczny sposób. Nie zmienią odczuwanego codziennie nieszczęścia w szczęście. Pieniądze potęgują za to Twoje obecne przyzwyczajenia, bez względu na to, czy one są dobre, czy szkodliwe. Jeśli ktoś nie potrafi utrzymać pieniędzy przy sobie, to nie utrzyma żadnej sumy, czy będzie to 1000 zł, czy 1 000 000 zł. Tę drugą po prostu dłużej będzie wydawał, zanim się skończy. Jeśli ktoś kupuje rzeczy, żeby wypełnić pustkę w życiu, to musi wiedzieć, że więcej rzeczy nie zapełni bardziej tej pustki. Pieniądze dają tylko komfort i wygodę, i ułatwiają osiągnięcie szczęścia. Wcale go nie gwarantują!

Ty musisz zadbać o to, żeby być szczęśliwym. Ty i tylko Ty. Nie Twoja żona czy mąż. Nie dzieci, nie rodzice ani nie pieniądze. Twoje szczęście jest tylko Twoim szczęściem i Ty jesteś za nie odpowiedzialny.

Pieniądze nie są rozwiązaniem problemów. Jeśli masz kredyt na 10 000 zł w banku, wzięty na jakiś ważny sprzęt, którego używasz i który jest Ci potrzebny, i dostaniesz 15 000 zł z jakiegoś źródła, to rzeczywiście problem masz rozwiązany. Jeśli jednak nieustannie bierzesz kredyty na różne totalnie zbędne rzeczy, imprezy, wyjazdy za granicę, używki czy cokolwiek jeszcze, to pieniądze wpędzą Cię w jeszcze większe kłopoty. Bo ile ich nie dostaniesz, to zawsze można przecież kupić więcej!

Jeśli masz kłopoty z wydawaniem pieniędzy na rzeczy zbędne lub z braniem kredytów, to więcej pieniędzy nie rozwiąże Twoich problemów, bo są rzeczy tak drogie, że nawet ogromna suma pieniędzy może być szybko wydana. A utrzymanie rzeczy bardzo drogich wymaga też dużych wydatków.

Jest tu jeszcze inna pułapka. Jeśli masz dużo pieniędzy, możesz dostać większe kredyty. Przy nieostrożnym zarządzaniu pieniędzmi może być naprawdę źle, gdy pieniądze się skończą, a wielki kredyt zostaje i nie ma jak go spłacić.

Zawsze miej na uwadze to, że pieniądze POMAGAJĄ w życiu. Pieniądze są środkiem do wielu fajnych rzeczy, które możesz mieć i robić, ale same w sobie są nic nie warte. Ani pieniążka nie zjesz, ani się nim nie przykryjesz. Nawet palenie pieniędzmi w piecu jest niewiele warte, bo palą się szybko i dają mało ciepła, a farba, którą są pokryte, jest toksyczna.

Warto pieniądze mieć i je zarabiać, by potem wykorzystywać je zgodnie z ich przeznaczeniem. Do czynienia dobra sobie i innym!


-----------------------------------
Niniejszy artykuł jest fragmentem ebooka "Droga do doskonałości", którego autorem jest Andrzej Wojtyniak. Dowiedz się więcej o tej książce i ściągnij darmowy fragment >>

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń