SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Czasorozciągacz - 10 pomysłów na rozciągnięcie czasu i zwiększenie efektywności

 
Brak czasu jest często wskazywany przez ludzi jako przyczyna nierealizowania planów, zamierzeń, nieudanego życia rodzinnego i innych niepowodzeń. Czasami faktycznie brakuje nam czasu, a czasami to tylko usprawiedliwienie własnego lenistwa.

Załóżmy jednak, że jesteś zajętą osobą i brak czasu daje Ci się we znaki. Co można z tym zrobić? Niestety nie dam Ci czasowstrzymywacza, ale... spróbujmy znaleźć jakiś czasorozciagacz.

Poniżej 10 pomysłów na rozciągnięcie czasu i zwiększenie efektywności. W trakcie czytania kilka razy prawdopodobnie pomyślisz: "zaraz, przecież ja to znam!". Być może znasz, ale czy stosujesz?

1. Planuj swój czas

Bardzo istotna sprawa - planuj swój czas. Nieważne, czy to będzie kartka z zadaniami do wykonania w następny dzień, terminarz czy zaawansowany program komputerowy + sekretarka :). Dzięki planowaniu efektywniej wykorzystujesz swój czas. Masz zdefiniowane zadania i jest większe prawdopodobieństwo, że będziesz je realizować a nie obijać się.

Doskonale wiesz jak to jest, kiedy masz TYLE rzeczy do zrobienia, że zaczynasz zajmować się pierdołami i na koniec dnia mówisz: "ojej, jak ten dzień szybko zleciał a ja znowu nic nie zrobiłem". Koniec z tym! Planuj swój czas!

Ale uwaga. Nie planuj z dokładnością do minut. Uwzględnij nieprzewidziane poślizgi. Inaczej kilka niezrealizowanych zadań ugasi Twoja motywację i zniechęcisz się do planowania. A przecież chodzi o to, żeby plan działał na Twoja korzyść.

2. Wstawaj 1 godzinę wcześniej

Chcesz uzyskać dodatkową godzinę dziennie? Po prostu wstawaj 1 godzinę wcześniej. Będzie to wymagać na początku samodyscypliny i przezwyciężania "strefy własnego komfortu", ale może okazać się doskonałym sposobem na "rozciągnięcie czasu". Idealne rozwiązanie dla śpiochów i nocnych balowiczów. Jeśli jednak już teraz śpisz zdecydowanie za mało, pomocny może być inny z opisywanych 10 sposobów.

3. Łap tylko 1 srokę za ogon

Skup się na jednej rzeczy naraz a osiągniesz najlepsze rezultaty. Odpada więc praca i nauka przy TV. Zazwyczaj bowiem jest tak, że skoncentrowanie się na określonej czynności i odizolowanie się od wszelkich rozpraszaczy uwagi zwiększy Twoja produktywność.

Wiele osób prowadzących jednoosobową dział. gosp. i wykonujących swoją pracę w domu przyznaje, że pracując w biurze czy warsztacie znajdującym się poza domem osiągają znacznie więcej. Nic dziwnego, w domu łatwo zająć się czymś innym niż planowaliśmy (przeszkadzająca rodzina, telewizor, przekąski, sąsiad itp) i w rezultacie nic nie zrobić.

4. A może spróbuj złapać 2 sroki...

Paradoksalnie bywa tak, że mimo wszystko łączenie dwóch czynności może dawać dobre rezultaty. Zadania te powinny się jednak w pewien sposób uzupełniać. Dobrym przykładem jest wykonywanie pracy fizycznej nie wymagającej dużego skupienia uwagi i jednoczesne słuchanie nagrań do nauki języka obcego lub książek w mp3. Staraj się dostrzegać takie możliwości i wykorzystuj je.

5. Stwórz własne szablony rozwiązań

Osoby tworzące strony www zapewne wiedzą o co chodzi. Jeśli często wykonujesz jakieś zadania, które mają wspólne ramy, być może uda Ci się opracować gotowe szablony rozwiązań. Webmasterzy korzystają nieraz z gotowych bazowych szablonów stron, dzięki czemu oszczędzają czas w przygotowywaniu kolejnego serwisu.

6. Pif-Paf, szybkie uderzenie!

Ogrom zadania do wykonania przeraża Cię i sprawia wrażenie, że potrzebujesz na to masę czasu? Podziel je na cząstkowe czynności, które możesz wykonać w krótkim czasie. Pif-Paf i po robocie! Niektórzy chcą uprawiać jakiś sport, ale twierdzą że ciężko się do tego zabrać i oczywiście nie mają czasu. Zaplanuj intensywne treningi 15-minutowe pobudzające całe ciało i trenuj oglądając Teleexpress.

7. Wyłap złodziei czasu

Złodzieje czasu... dobrze ich znasz... telewizor, bezmyślne surfowanie w internecie, gry komputerowe, ploteczki, czasowypełniacze - rzeczy, które niekoniecznie muszą być teraz zrobione ale robisz je żeby nie robić tych właściwych. Staw im czoło i prawdę mówiąc nie łap ich ale wywal na zbity p..k. Spisywanie przez kilka dni wszystkich swoich czynności i czasu jaki zabrały da Ci doskonały obraz złodziei czasu. Gdy już ich znasz, zdecyduj że nie będą dłużej Cię okradać. Żeby tak było planuj z głową swój czas (patrz punkt 1).

8. Szybkie decyzje

Jest takie powiedzenie, że lepsza zła decyzja niż jej brak. Nie zastanawiaj się zawsze po 10 razy nad wszystkim. Podejmij decyzję, zacznij działać. Przykład prosto z brzegu: masz coś kupić. Sprawdzasz ceny w internecie, jeździsz po wszystkich sklepach. Dalej nie wiesz co wybrać. Jedziesz poza miasto a potem jeszcze do innego miasta. Następnie wracasz do pierwszego sklepu bo już zapomniałeś co tam było i ile kosztowało. Okazuje się, że jednak poza miastem mają taniej. Wracasz za miasto. Ale okazuje się, że nie dowiozą ci tego do domu na czas. W końcu kupujesz w pierwszym sklepie. Koszty: kilka dni zwlekania, stracone paliwo i czas razem kosztowały więcej niż różnica w cenie.

9. Chwała niedoskonałości

Większość z nas nie tworzy superdokładnych narzędzi chirurgicznych ani części statków kosmicznych. Pozwól więc sobie na niedoskonałość w tym co robisz. Mały przykład. Załóżmy, że myjesz podłogę i w 5 minut wyczyściłeś ją w 80% czystości. Doczyszczenie brakujących 20% zajęłoby Ci 1 godzinę. Jeśli różnica między 80% a 100% jest bardzo niewielka a wręcz niewidoczna, może lepiej przeznaczyć ten czas na coś innego? Nie namawiam do odwalania fuszerki tylko rozsądnej oceny sytuacji. Perfekcja zazwyczaj nie jest wskazana. Warto zdawać sobie z tego sprawę i wykorzystać swoja energię na kolejne produktywne zadanie.

10. Zdefiniuj priorytety

Warto zatrzymać się na chwilę i przypomnieć sobie główne cele do jakich dążysz lub je wyznaczyć jeśli ich nie masz. Kiedy jasno wyznaczysz swoje cele, określ priorytetowe zadania, które pozwolą Ci na ich osiągnięcie. Skup się na tym co istotne i realizuj swoje priorytety. Pamiętaj, że rzeczy ważne ale niepilne są zazwyczaj najistotniejsze. Im bardziej będziesz się na nich skupiać, tym mniej będzie doraźnych pożarów do gaszenia.

Regularny trening fizyczny 3 razy w tygodniu po 45 minut nie tylko da Ci doraźne wspaniałe samopoczucie, ale w perspektywie 5, 10, 20 lat i więcej pozwoli cieszyć się dobrą kondycja i zdrowiem. Codzienna, nawet 30 minutowa nauka języka obcego za rok może pomóc Ci zdobyć zdecydowanie ciekawszą i lepiej płatną pracę. Ale to wszystko tylko wtedy, kiedy skupisz się na priorytetach. Sukces najpierw żąda zapłaty, a potem odwdzięcza się wielokrotnie.

A może masz jakiś swój sposób na rozciągnięcie czasu? Podziel się nim...


-----------------------
Konrad Dudek
źródło: akademiawiedzy.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń