SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Miernik Sukcesu - Jak Rozwiązywać Problemy


Powodzenie w życiu jest uzależnione od naszej umiejętności rozwiązywania problemów. Są one równie nieodłączną częścią życia jak oddychanie - jeśli masz problemy, wiesz, że żyjesz.

I możesz też być pewien, że kiedy uporasz się ze swoimi dzisiejszymi problemami, niewątpliwie pojawią się na ich miejsce jutrzejsze, być może trudniejsze do rozwiązania. Nie chodzi więc o to, by problemów nie mieć - chodzi o to by umieć się z nimi uporać.

Większość ludzi stara się problemów unikać. Oczywiście, nie jest tajemnicą, że taka beztroska do niczego nie prowadzi bo po jakimś czasie problemy się nawarstwiają i wcześniej czy później trzeba z nimi coś zrobić. Ludzie pod wpływem wielu problemów nie są w stanie normalnie funkcjonować, wpadają w stres, nawet w panikę. Drobne problemy, od których starali się uciec, stają się murem nie do przebicia i paraliżują ich twórczość, wydajność, entuzjazm...

Sprawności w szybkim rozwiązywaniu problemów można się nauczyć. Jest to nawet bardzo łatwe. Jednak jak wszystko co proste i efektywne wymaga też sporej dyscypliny i praktyki. Tylko w ten sposób nabiera się wprawy. Oto ten sposób na rozwiązywanie problemów - równie prosty co efektywny:

1. Koncentruj się na jednym tylko problemie

Być może masz ich wiele, ale teraz wybierz tylko jeden. To niezmiernie ważne, by rozwiązywać tylko jeden problem na raz!

Najpierw musisz go określić. Weź kartkę papieru i wyobraź sobie, że opisujesz ten problem w liście do jakiejś dobrej wróżki. Od tego, czy zrozumie ona jego istotę zależy, czy i kiedy przyłoży do sprawy swoją czarodziejską różdżkę. Im lepiej określisz swój problem, tym łatwiej będzie ci go rozwiązać!

Kiedy już dokładnie opiszesz swój problem na kartce papieru, może się okazać, że przestanie on być problemem. Tak, naprawdę! To zdarza się bardzo często.

Tak czy owak problem opisany na papierze nie wygląda już tak przerażająco, choćby nie wiem jak cię przedtem paraliżował. I problem opisany na kartce papieru jest naprawdę o wiele łatwiejszy do rozwiązania. Może dlatego, że w życiu najbardziej boimy się tego, czego nie widzimy.

2. Podziel swój problem na składniki

Bo każdy problem sklada się z kilku "pod-problemów". Na przykład masz jako problem główny swoją kiepską sytuację finansową. Prawdopodobne składniki to: zdobycie dodatkowych pieniędzy na bieżące wydatki (określ konkretną sumę jaką potrzebujesz), pozbycie się długów, rozmowy z ludźmi, którym jesteś winien pieniądze, zażegnanie kłopotów z komornikiem itp.

W miarę zapisywania nie próbuj szukać możliwych wyjść z sytuacji. Notuj tylko problemy - fakty.

3. Teraz szukaj rozwiązań

Dopiero kiedy skończysz powyższe, możesz zacząć szukać możliwych rozwiązań! Rób to z długopisem w ręce. Zapisuj krótko wszystko co ci się nasuwa na myśl, choćby wydawało się to bardzo nierealne. Nie ufaj teraz swojej pamięci. Nikt nie jest tak zdyscyplinowany, by pamiętać każdą myśl, która wpada do głowy i na ogół zapomina się o tym drobnym, najważniejszym.

Rozwiązywanie problemów to twórcza praca, pozbądź się wszelkich zahamowań. Puść wodze fantazji i nie wstydź się przed sobą. Nie bój się własnych pomysłów! Jeśli okażą się one później kompletnie nieprzydatne, to wcale nie znaczy, że były głupie. Głupio jest tylko nie próbować! Jeśli nawet będziesz je uważać za głupie, nie pokażesz ich przecież nikomu! Czasem najlepsze rozwiązania to te, których początkowo w ogóle nie chcieliśmy brać pod uwagę.

4. Przemyśl wszystko przed pójściem spać

Przejrzyj swoje notatki i przeczytaj ponownie zaczętą listę możliwych rozwiązań. Włączasz w ten sposób do pracy swoją podświadomość... Nastaw budzik na godzinę wcześniej niż zwykle. A po przebudzeniu zaparz szklankę dobrej kawy i weź się znów do pracy. Staraj się zapisać teraz przynajmniej dziesięć nowych rozwiązań o których nie pomyślałeś wcześniej (tak jak mówiłam, to wymaga dyscypliny - jak wiesz, że musisz, jakoś wymyślisz dodatkowo rozwiązania, obiecuję!). Nie myśl teraz o tym, co się stanie, jeśli nie uda ci się znależć dobrego wyjścia z sytuacji. To niepotrzebnie paraliżuje umysł i działa tylko destruktywnie. Twój mechanizm podświadomości musi tylko wyszukać to, co jest już gdzieś tam jest zakodowane. Bo przecież tak naprawdę to ty znasz już rozwiązanie! Potrzebujesz tylko swobody umysłu i spokoju, by je odnaleźć.

To trochę tak jakbyś starał się sobie przypomnieć jakąś datę historyczną, która kiedyś wykułeś w szkole na blachę... tylko trochę łatwiej.

Brzmi to trochę zabawnie, tak jednak rozwiązują swoje problemy ludzie sukcesu. Spróbuj! Bardzo prawdopodobne, że po krótkim okresie zmagań, po kilku minutach, albo po kilku godzinach - może nawet po kilku dniach - zależnie od wagi problemu - wykrzykniesz nagle "Eureka" i rozwiążesz problem, z którym nie możesz uporać się od dawna. I to w momencie kiedy się będziesz najmniej tego spodziewać. Całkiem prawdopodobne, że rozwiązanie, które zaakceptujesz będzie także zadziwiająco proste. Tak proste, że trudno ci będzie uwierzyć, że nie wpadłeś na nie wcześniej...

Dopiero kiedy uporasz się z jednym problemem, możesz przejść do następnego. Stosuj się do tych samych reguł. Obiecuję ci, że każdy następny problem będzie o wiele łatwiejszy do rozwiązania.

Problemy życiowe są naszym miernikiem sukcesu. Wszystko, co ma jakąś wartość - nawet miłość, zdrowie, szacunek otoczenia, pieniądze - osiągamy pokonując problemy. Nie da się ich osiągnąć bez rozwiązywania problemów. Jeśli więc w ogóle nie masz problemów, prawdopodobnie niczego w życiu nie osiągasz. Ludzie którzy zdobywają największe sukcesy życiowe, to ludzie którzy także rozwiązują największą ilość problemów.

------------------------
Autor: Wanda Loskot mieszka na stałe w USA gdzie jest doradcą do spraw rozwoju biznesu. Odwiedź jej strony internetowe AkademiaSukcesu.com i SukcesTwojejFirmy gdzie znajdziesz więcej podobnych artykułów - możesz się tam nawet zapisać na bezpłatny Kurs Planowania Życia!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń