SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

9 skutecznych porad dla początkujących inwestorów

 
Każdy z nas popełnia błędy. Mogą być one szczególnie dotkliwe jeśli dotyczą one naszych finansów. Poniżej przedstawiona jest listą porad, które pozwolą na zbudowanie strategii inwestycyjnej stanowiącej optymalny kompromis pomiędzy bezpieczeństwem oszczędności a osiągnięciem wysokiej stopy zwrotu.

Każdy z nas popełnia błędy. Mogą być one szczególnie dotkliwe jeśli dotyczą one naszych finansów. Poniżej przedstawiona jest listą porad, które pozwolą na zbudowanie strategii inwestycyjnej stanowiącej optymalny kompromis pomiędzy bezpieczeństwem oszczędności a osiągnięciem wysokiej stopy zwrotu.

1.Planuj
Podstawą każdego udanego przedsięwzięcia jest dobry plan. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji o ulokowaniu swoich środków finansowych powinieneś dokładnie przestudiować perspektywy przedsięwzięcia oraz przeanalizować ewentualne zagrożenia.
Powinieneś mieć jasno określone kryteria wycofania się z inwestycji gdy wartość jednostek spadnie poniżej określonego pułapu.

2.Monitoruj swoje inwestycje
Obserwuj uważnie zmiany na rynku ze szczególnym uwzględnieniem informacji dotyczących twoich inwestycji. Staraj się zachować przy tym bezstronność nie ignoruj negatywnych opinii na temat twoich inwestycji. Jednocześnie nie ulegaj panice w przypadku nawet najdrobniejszego niekorzystnego sygnału.

3.Nie oczekuj ogromnych zysków
Nie spodziewaj się, że w mgnieniu oka zostaniesz milionerem. Nie inwestuj zbyt agresywnie w złudnej nadziei zrobienia fortuny w krótkim czasie. To najkrótsza droga do bankructwa.

4.Panuj nad swoimi emocjami
Nie pozwól aby emocje przysłoniły ci pełny obraz sytuacji. Emocje są złym doradcą to one sprawiają, że kupujesz na szczytach by później wyprzedawać swoje aktywa po zaniżonej cenie w czasie spadków. Trzymaj się się swojego planu i nie inwestuj pochopnie!

5.Dywersyfikuj
Staraj się unikać lokowania całego kapitału w jedną formę inwestycji. Rozłożenie funduszy pomiędzy wiele rynków oraz typów inwestycji pozwala zmniejszyć ryzyko ewentualnych strat w przypadku korekty oraz zwiększać zyski w czasie wzrostów.

6.Rozłóż zakupy w czasie
Regularne inwestowanie niewielkich kwot pozwala na uchronienie się przez zakupami po zawyżonych cenach. Uśrednianie kwot zakupów akcji jest jedna z najefektywniejszych form ochrony zainwestowanego kapitału.

7.Kieruj się trendem
Nie staraj się działać na przekór rynkowi. Nie obstawiaj spadków gdy wszelkie dane wskazują inaczej. Inwestowanie to nie hazard.

8.Nie inwestuj całego kapitału
Unikaj inwestowania oszczędności całego życia w agresywne instrumenty jak fundusze czy akcje. Pozwoli to zapanować nad emocjami w trudnych chwilach oraz uchroni przed wyprzedawaniem aktywów w przypadku konieczności szybkiego zdobycia gotówki.

9.Nie zapominaj o cyklach koniunkturalnych
Pamiętaj, że po wszystkich wzrostach jest korekta, po każdej hossie przychodzi bessa. Cykle koniunkturalne są nieuniknione. Jedyną obroną przed słabą koniunkturą jest rozważne i roztropne planowanie swojej inwestycji.

-------------------------------
Artykuł pochodzi z serwisu najfundusze.pl - Porady dla inwestorów
źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń