SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Twój największy wróg...

 
... to TY! Zgadza się, właśnie TY! Tylko Ty sam powstrzymujesz siebie od tego, o czym marzysz i czego jeszcze nie masz. Gdy spoglądasz w lustro, kogo widzisz – swojego najlepszego przyjaciela, czy największego wroga? 


Dlaczego nie zrobisz tego, na co masz ochotę, lub o czym od dawna marzyłeś? Co, lub kto Cię powstrzymuje? Czego, lub kogo się lękasz?

Lęk... nieodłączny i wierny "towarzysz" każdego człowieka. Zapytam raz jeszcze – czego się lękasz?

Według Napoleona Hilla najczęściej lękamy się: ubóstwa, krytyki, choroby, zawodu miłosnego, starości oraz śmierci. Na każdy z tych lęków można by napisać oddzielny artykuł, jednak na chwilę obecną zajmijmy się dwoma pierwszymi, które jak wierzę najczęściej stają na drodze do realizacji celów i marzeń. Przyjrzyjmy się bliżej tym paraliżującym siłom...

1. LĘK PRZED UBÓSTWEM

Niszczy wyobraźnię, zabija wiarę człowieka w siebie, rozmywa entuzjazm, osłabia inicjatywę, prowadzi do zwątpienia w obrany cel życiowy, podsyca niezdecydowanie, pozbawia człowieka władzy na sprawowaniem kontroli nad sobą, niszczy zdolność prawidłowego myślenia człowieka, dławi ambicję.
Objawy lęku przed ubóstwem, na które powinieneś zwrócić uwagę:
NIEZDECYDOWANIE,

czyli pozwalanie innym, by myśleli za nas.

ZWĄTPIENIE,

Wyraża się zazwyczaj wykrętami i usprawiedliwieniami. Czasami przybiera formę zazdrości wobec tych, którym się powiodło i krytykowanie ich.

PRZYGNĘBIENIE

Objawia się wyszukiwaniem winy u innych, zaniedbywaniem własnego wyglądu, a czasami także nadużywaniem alkoholu (niekiedy narkotyków) oraz nerwowością, niezrównoważeniem i brakiem samoświadomości.

NADWRAŻLIWOŚĆ

Zwyczaj skupiania uwagi na wszelkich szczegółach prowadzących do niepowodzenia zamiast kierowania uwagi na środki zapewniające powodzenie i opracowanie planów zabezpieczających przed porażką. Wyczekiwanie na "odpowiedni moment", dostrzeganie dziury w obważanku, pesymizm.

GNUŚNOŚĆ

Zwyczaj odkładania w nieskończoność tego, co powinno było zostać zrobione jeszcze w zeszłym roku. Tracenie czasu na wyszukiwanie wykrętów i usprawiedliwień, unikanie przyjęcia odpowiedzialności i obrony swojego stanowiska, uginanie się pod przeciwnościami losu zamiast pokonywanie ich i przetwarzanie tych zwycięstw w dalsze kroki prowadzące do sukcesu.

2. LĘK PRZED KRYTYKĄ

Lęk przed krytykowaniem pozbawia człowieka inicjatywy, unicestwia siłę jego wyobraźni oraz pozbawia go wiary we własne siły. Bardzo często krytyka zwłaszcza ze strony osób najbliższych służy rozwijaniu kompleksu niższości u osób podatnych na krytykę.

Osoby inteligentne emocjonalnie rozumieją, że więcej uzyskuje się od człowieka poprzez pozytywną sugestię i radę niż przez krytykę. Krytyka sprawia, że w ludzkim sercu rodzi się lęk lub niechęć i nie wzbudza ani miłości, ani życzliwości.

Pamiętaj – krytykowanie jest tą usługą, którą każdy świadczy z ochotą!

Najczęstsze objawy lęku przed krytyką to:

SAMOŚWIADOMOŚĆ LĘKU

Wyraża się nerwowością i skrępowaniem podczas rozmowy i w kontaktach z obcymi ludźmi.

BRAK OPANOWANIA

SŁABA OSOBOWOŚĆ

Objawia się m.in. brakiem pewności przy podejmowaniu decyzji oraz zdolności do zdecydowanego wyrażania opinii.

KOMPLEKS NIŻSZOŚCI

Próba naśladowania innych, ich sposobu ubierania się, wyrażania, zachowania i manier.

EKSTRAWAGANCJA,

czyli "życie ponad stan".
BRAK INICJATYWY

Objawia się m.in. brakiem wiary we własne pomysły, zaniedbywaniem okazji do samorozwoju, czy lękiem przed wyrażaniem opinii.

BRAK AMBICJI, 

to jest lenistwo umysłowe i fizyczne. Brak pewności siebie, poddawanie się wpływom innych przy podejmowaniu decyzji, zwyczaj krytykowania innych za ich plecami.

To wszystko. Znasz już swojego największego wroga i jakie formy potrafi przybrać. Pytanie, co zamierzasz dalej z tym zrobić – pokonać go, czy dać się pokonać?

Od dzisiaj spoglądając w lustro staraj się dostrzec swojego najlepszego przyjaciela, nie wroga. Uwierz w siebie i we własne siły, które drzemią wewnątrz Ciebie i czekają, byś je obudził. Jeżeli nie uwierzysz w siebie, dlaczego inni mieli by to uczynić? Jestem pewien, że potrafisz więcej, niż Ci się wydaje. Uwolnij swój nieograniczony potencjał. George Eliot wypowiedział niegdyś następujące słowa: "Nigdy nie jest za późno, by stać się tym, kim mogliśmy się stać." Pamiętaj o tym.

---------------------------
Łukasz Paluch
http://lukaszpaluch.pl
Pamiętaj – to Twoje życie – żyj odważnie!
źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń