SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Zasiej i poczekaj na plony

 
Pewne zasady działania i skutecznej pracy są tak powszechne, że paradoksalnie o nich zapominamy. Istnieją fundamentalne prawa i zależności, których nie sposób nie zauważyć, a jednak często działamy przeciw nim. Jednym z takich praw jest tak zwane prawo przyczyny i skutku, konsekwencji, czy po prostu prawo siania i zbierania.

Czy wiesz, jak wygląda praca rolnika? Nie pytam tutaj o to, czy znasz się na tym biznesie. Nie interesuje mnie w tej chwili obsługa kombajnu, czy data rozpoczęcia zbiorów. To, co mnie w tej chwili interesuje, to najbardziej ogólny zarys pracy, jaki można przypisać ludziom uprawiającym ziemię. Jak myślisz, jak będzie wyglądał taki podstawowy zarys?

Rolnik, mając nasiona, wysiewa je na swej ziemi. Zajmuje mu to pewną ilość czasu, po czym wraca do domu. Nasiona w większości przypadków nie mogą być pozostawione samym sobie – trzeba ich doglądać, nawozić je, nawadniać. Rolnik zajmuje się tym, by plony były wystarczająco dobre i obfite. Doglądając swojej roli, gospodarz czeka. Wie, że okres zbiorów nastąpi i wie, że jeśli będzie pomagał swoim nasionom urosnąć – powstaną z nich wspaniałe produkty. Jest świadomy tego, że jego praca - jak i każda inna – składa się z podjęcia działania, oczekiwania na efekt połączonego z doglądaniem i ulepszaniem swojego dzieła, a w końcu – ze zbierania plonów. Czy i Ty o tym pamiętasz?

Prawo siania i zbierania jest jednym z najstarszych – taki po prostu jest świat i nawet, jeśli ludzie nie zapisywali tej prawdy, to i tak o niej wiedzieli. Nie ma w tym nic odkrywczego, a jednak często zauważamy w życiu ludzi, którzy wydają się w ogóle o tym nie wiedzieć. Ile osób z Twojego otoczenia chciałoby rozpocząć pracę i od razu otrzymać jej efekt? Ilu chciałoby dostać wynagrodzenie jeszcze zanim zaczną? Mój ulubiony przypadek – czy znasz osoby, które mówią o zarabianiu milionów, deklarują się, że będą wspaniałymi osobistościami, a ich jedynym osiągnięciem jest przejście kolejnej gry komputerowej? Przypuszczam, że jak każdy – znasz wiele takich osób. Czy jesteś jedną z nich?

Zapamiętaj ten prosty schemat działania. Nie dostaniesz wynagrodzenia, jeśli nie zaczniesz pracy. Nie będziesz milionerem, jeśli nie będziesz pracował. Nie znajdziesz pasji, jeśli wyłącznie przeglądasz Internet. Nie będzie niczego, dopóki po to nie sięgniesz. Są rzeczy, które możesz dostać za darmo. Najczęściej jednak nie są one satysfakcjonujące, lub szybko odchodzą. Mówiąc „darmo” nie chodzi mi o to, że za całe życie musisz płacić. Mówię o tym, że aby coś mieć, musisz na to zapracować w odpowiedni sposób – czy to fizycznie, czy intelektualnie, czy to po prostu być dobrym człowiekiem etc.

Na świecie funkcjonuje wiele praw. Jestem jednak pewien, że nie ma drugiego tak prostego i starego prawa jak to, o którym piszę. Żadne ludzkie prawo nie jest tak bezbłędne, jak zasada siania i zbierania. A skoro jest tak stare i nieomylne – prawdopodobnie warto go przestrzegać.

Powodzenia,
Grzegorz Gajcy

-------------------------------
Jestem autorem bloga Programowanie Rozwoju, rozwojowych artykułów i kursu pod tytułem "Jak pozbyć się lęku przed opinią innych", w którym pokazuję jak odzyskać wolność odebraną nam przez manipulację ze strony otoczenia. Stworzyłem także bloga, na którym pokazuję jak rozpocząć rozwój osobisty - Zacznij Rozwój Osobisty! Zapraszam do czytania
źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń