SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Jak zyskać 2 godziny dziennie więcej czasu?

Jak wszystkim wiadomo każdy z nas ma do wykorzystania 24 godziny dziennie bo tyle trwa nasza umowna doba. Jeżeli chcemy je optymalnie wykorzystywać do osiągania sobie obranych celów, musimy być w tym bardzo skrupulatni, ponieważ czasu nie można cofnąć więc musimy robić wszystko co w naszej mocy aby go wykorzystać jak najlepiej.

Czas jaki mamy do zagospodarowania jest w miarę stały dla wszystkich i wcale nie jest go tak dużo, jak może się pozornie wydawać. Czas jest pożytkiem ograniczonym w formacie ilościowym, który co więcej nie daje się cofnąć, składować, nie można go kupić, zwielokrotnić, nie daje się niczym zastąpić i nieustannie upływa. Największym problemem ludzi jest marnowanie czasu. Istnieją dwie podstawowe grupy uwarunkowań marnotrawstwa czasu. Jedną grupę stanowimy my i nasze problemy z samokontrolą i zarządzaniem sobą w czasie, np. gadatliwość bez celu, z drugiej strony brak komunikatywności która uniemożliwia dużo szybsze załatwienie spraw na przykład przez skorzystanie z czyjejś wiedzy, brak ambicji.
Dużym minusem jest też lenistwo, które skłania nas raczej do siedzenia przed komputerem czy oglądania telewizji niż do działania i pracy, która na nas czeka. Innymi czynnikami marnowania czasu są to czynniki zewnętrzne, takie jak dojazd do pracy, kolejki w sklepach, nikomu niepotrzebne rozmowy z akwizytorami czy czasami reklamy przerywające nasze ulubione filmy.

Żeby zapobiegać marnowaniu naszego czasu najlepszym rozwiązaniem jest zarządzanie naszym czasem poprzez planowanie kolejnego dnia czy całego tygodnia z góry. Jest to bardzo efektywny zabieg, który pozwala nam zaoszczędzić nawet do 2 godzin dziennie. Kiedy mamy zaplanowany dzień, to po prostu wystarczy spojrzeć na spis zadań na dzisiaj i już wiemy co mamy zrobić. To wszystko połączone z dawką motywacji daje niesamowite efekty, nasz umysł błyskawicznie skupia się na zadaniu, myśli się nie rozpraszają i jesteśmy dużo bardziej efektywniejsi niż zwykle. Spisanie planu dnia zajmie ci ok. 5 min a naprawdę potrafi zaoszczędzić ponad godzinę czasu na wykonywanie innych zadań niż naświetlanie swojego mózgu laptopem. Plan dnia najlepiej spisywać przed pójściem spać, wtedy to już wiemy wszystko, co mamy jutro zrobić i raczej już nic nie dojdzie nam do listy zadań dzisiaj, chyba, że sami jeszcze coś wymyślimy do wykonania jutro a tak zwykle się dzieje.

Drugim podstawowym sposobem na odzyskanie czasu jest skrócenie czasu snu. To, że człowiek potrzebuje 8 godzin snu żeby się dobrze wyspać tak naprawdę jest kłamstwem. Tak naprawdę optymalna ilość snu to ok. 6,5 -7,5 h, spokojnie można się w takim czasie wyspać i normalnie później w ciągu dnia funkcjonować. Mit o ośmiu godzinnym śnie powstał po przeprowadzeniu pewnych badań, w czasie których ludzie nie mieli budzików i mogli wstawać kiedy poczują, że już się wyspali. Wtedy właśnie wyszło z tego badania, że średni czas potrzebny aby się wyspać to właśnie 8 godzin, lecz trzeba wziąć pod uwagę, że ci ludzie nie mieli żadnych limitów, mogli wstać kiedy im się to podoba dlatego nie jest to wiarygodne badanie (to tak jakby wpuścić dzieci na plac zabaw i pozwolić im się bawić ile tylko im potrzeba. Z tego badania prawdopodobnie by wyszło, że czas potrzebny dziecku na zabawę to średnio 5 godzin dziennie :D). Biorąc pod uwagę fakt, że możemy się wyspać nawet w 6,5 godziny to w tej sytuacji zyskujemy minimum 1,5 godziny dziennie tylko dzięki temu, że będziemy krócej spać (jeżeli ktoś był śpiochem do tej pory to zyska jeszcze więcej :]).  Najtrudniejsze w tym wszystkim jest przestawienie się z trybu 8 godzinnego snu, więc najlepiej robić to stopniowo. Kiedy już będziesz spać krócej zobaczysz ile rzeczy możesz zrobić jeszcze w ciągu dnia i jak wyspany jesteś w porównaniu z wcześniejszym czasem snu.

Dzięki tym dwóm prostym zabiegom zyskujemy ok. 3 godzin dodatkowo dziennie, a to nakładem tylko 5 min dziennie na planowanie bo skrócenie czasu snu nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania oprócz ustawienia budzika :P. Oczywiście najlepiej jest też kłaść się spać mniej więcej o tej samej porze, co powoduje wejście w nawyk i wtedy już stanie się twoją codziennością i będzie dziecinnie łatwe. Po obudzeniu najlepiej wykonać jakieś proste ćwiczenia gimnastyczne (skłony, przysiady, pompki), żeby rozbudzić się i rozgrzać swoje może jeszcze trochę zaspane ciało. Po 5 minutach takich ćwiczeń nasze samopoczucie na pewno się poprawi a krew zacznie szybciej krążyć w naszych żyłach.

PS. Oblicz sobie ile czasu po zastosowaniu tych prostych sposobów zyskasz w ciągu roku a zobaczysz, że naprawdę warto.

---------------------------
Wiele innych technik i przydatnej wiedzy znajdziesz w tej pozycji kliknij tutaj.
Pozdrawiam Piotr Bartosiewicz
piotrbartosiewicz.jor.pl
źródło: artelis.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń