SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Do czego dążymy w rozwoju?

Nieodłącznym elementem każdego człowieka na ziemi jest ciągły rozwój. Rozwijaliśmy się wczoraj, rozwijamy się dzisiaj, będziemy rozwijać się jutro, ale czy tak naprawdę wiemy do czego dążymy? Jaki jest ostatni etap naszego rozwoju?

Nie wiem czy wiesz, ale nasz rozwój opiera się na 4 etapach, przez które każdy z nas przechodzi. Niezależnie od tego czy uczysz się manipulować ludźmi, jeździć autem czy też rozwijać umiejętności niewerbalne, by móc powiedzieć, że potrafisz coś dobrze robić musisz dojść do ostatniego etapu. W wielu przypadkach dojście dopiero do 4 etapu powoduje, że coś co robimy przynosi profity.

1. Nieświadoma niekompetencja.
Jak sama nazwa wskazuje jest to etap, w którym jesteśmy nieświadomi czegoś. W gruncie rzeczy chodzi o to, że nie wiemy, że coś istnieje. Większość z Was na przykład nie wie, że istnieje taka technika manipulacyjna jak drzwiami w twarz. Do kolejnego etapu przechodzimy w momencie bycia świadomym, że coś takiego istnieje.

2. Świadoma niekompetencja.
Drugim etapem jest świadoma niekompetencja. Odnosząc się do poprzedniego przykładu wiemy, że taka technika jak drzwiami w twarz istnieje, ale nie wiemy na jakiej zasadzie działa. Gdy dowiadujemy się na czym polega ta technika manipulacyjna, wtedy wchodzimy na kolejny etap naszego rozwoju.
Tak samo jest z nauką jazdy samochodem. Na początku nie wiem co do czego służy, jak zmieniać biegi, gdzie jest hamulec, gdzie się dolewa jaki płyn, ale z czasem zaczynamy się dowiadywać.

3. Świadoma kompetencja.
W momencie, którym dowiadujesz się co gdzie się znajduje, do czego służy no i co trzeba zrobić, aby ruszyć samochodem znajdujesz się na 3 etapie. Powtarzasz pewną sekwencję za każdym razem, gdy wchodzisz do samochodu. Zapinasz pasy, naciskasz sprzęgło, włączasz silnik, włączasz światła, redukujesz bieg do jedynki, ściągasz hamulec ręczny, naciskasz gaz i próbujesz jechać. Wszystko co robisz jest w pełni świadome. Każdy Twój ruch jest przemyślany, każde Twoje zachowanie jest jeszcze niewyuczone. Uczysz się ile gazu nacisnąć, jak mocno nacisnąć hamulec, aby zacząć hamować. Z czasem przechodzisz do ostatniego etapu.

4. Nieświadoma kompetencja.

Ostatnie etap jest właśnie tym, kiedy wsiadając do samochodu nie zastanawiasz się co musisz zrobić, automatycznie powtarzasz tę sekwencję, którą opisałem w świadomej kompetencji. Nie zastanawiasz się czy włączyłeś światła, nie zastanawiasz ile gazu nacisnąć, aby ruszyć, nie myślisz o tym, o zrobisz, gdy istnieje możliwość stłuczki, wiesz, po prostu, że zaczniesz hamować. Reagujesz intuicyjnie na takie sytuacje.

Dokładnie tak samo jest w innych dziedzinach życia. Nasz rozwój kieruje się do nieświadomego działania. Osoba ucząca się manipulacji innych osiąga stan nieświadomej kompetencji w momencie, kiedy nie zastanawia się jakiej techniki użyć, aby osiągnąć to co chce. Ucząc się umiejętności niewerbalnych osiągasz ostatni etap w momencie, kiedy nie zastanawiasz się nad swoimi ruchami ciała. Twoje zachowanie dopiero w ostatnim etapie wygląda naturalnie.

Wszystko co robisz powinieneś kierować do ostatniego etapu.

------------------
źródło: biegiemwzyciu.blogspot.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń