SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Gry dla mózgu

 
Neuroplastyczność to zjawisko, dzięki któremu Twój mózg regeneruje komórki nerwowe oraz tworzy nowe sieci neuronalne. Odpowiednia stymulacja mózgu może usprawnić ten proces i usprawnić rozmaite umiejętności poznawcze, takie jak myślenie, pamięć czy koncentracja.

Swój 2-kilogramowy komputer możesz stymulować na różne sposoby – dzisiaj proponuję Ci bardzo przyjemną formę takiej aktywności. Są to trzy proste gry, dzięki którym możesz oddać się treningowi szarych komórek na ekranie komputera :)

Kiedyś uważano, że mózg rozwija się tylko w trakcie dzieciństwa – i że to od tego okresu zależy ilość i jakość komórek mózgowych, które będą potem używane przez całe życie. To myślenie okazało się bardzo błędne, mózg rozwija się bowiem cały czas.

Oczywiście rozwój ten z czasem jest coraz mniej dynamiczny, ale nawet mózg osoby dorosłej jest zdolny do tworzenia nowych neuronów i dokonywania plastycznych zmian w jego strukturze.

Co więcej, dzięki neuroplastyczności osoby po udarach lub innych uszkodzeniach tego najważniejszego organu mogą odzyskać zdrowie za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Gdzieś również słyszałem, że jak założysz sobie opaskę na oczy, w ciągu kilku minut zaczną zachodzić drobne zmiany w Twojej korze słuchowej.
Ale to jeszcze nie wszystko – polecam obejrzenie dokumentu o niewidomym nastolatku, który wyrobił w swoim mózgu umiejętność echolokacji. Takie niesamowite historie pokazują, jak duży mamy wpływ na wydajność i sposób działania naszego mózgu.

Bardzo skutecznym i jednocześnie przyjemnym sposobem na stymulację mózgu w celu rozwinięcia jego umiejętności poznawczych jest wykonywanie przeróżnych ćwiczeń. Dzisiaj mam dla Ciebie propozycję treningu mózgu w formie prostych gier na ekranie komputera. Zabawa i rozwój w jednym :)
Poniżej znajdziesz trzy gry wraz z instrukcjami oraz opisem korzyści, które płyną z regularnego treningu. Aby przejść na stronę z grą, kliknij w jej tytuł lub link pod opisem. Baw się dobrze!

ZŁAP 33

Gra, w której zadaniem jest „łapanie” kolejnych liczb kursorem, zaczynając od 1 do 33. Po włączeniu gry w prawym górnym rogu ekranu jest napisane, który numer teraz należy złapać. Aby złapać konkretną liczbę wystarczy tylko najechać na nią kursorem myszy.

Gra rozwija umiejętność widzenia peryferyjnego, poprawia wizualną pamięć krótkotrwałą a także usprawnia koordynację między okiem i ręką. Zagraj kilka razy a zauważysz, że coraz szybciej udaje Ci się znajdywać kolejne liczby. Są to bardzo przydatne umiejętności podczas grania w dynamiczne gry komputerowe, uprawiania sportów drużynowych lub prowadzenia samochodu.
> Zagraj

SZYBKIE DOPASOWANIE

Jeśli Twoja praca wymaga szybkiego przetwarzania informacji, to jest gra dla Ciebie. Jej zasady są bardzo proste – rozgrywka polega na tym, że na ekranie pojawiają się proste kształty i symbole. Twoim zadaniem jest trafnie określić, czy aktualnie wyświetlany obraz jest taki sam jak poprzedni. Jeśli jest identyczny, klikasz w strzałkę w prawo na klawiaturze, jeśli jest inny, klikasz w strzałkę w lewo (możesz też klikać myszką w ikony na ekranie gry). To wymaga od Ciebie bezustannej koncentracji, bo każdy kolejny symbol musisz porównać z tym, co był widoczny chwilę przedtem.

Gra rozwija umiejętność szybkiego reagowania i przetwarzania informacji. Może mieć to duże znaczenie w sytuacjach, gdy potrzebujesz sporego refleksu lub musisz szybko podejmować dobre decyzje. Ponadto gra rozwija też inne kognitywne procesy, takie jak szybkie myślenie czy koncentrację.
> Zagraj

MATRYCE PAMIĘCI

Ta gra to wyzwanie dla Twojej pamięci. Zadaniem jest zapamiętanie układu kolorowych kwadratów na matrycy złożonej z kilku/kilkunastu takich samych kształtów. Po kliknięciu w Play przez niecałe dwie sekundy będziesz widzieć układ, który masz zapamiętać. Po chwili kolorowe kwadraty znikną, a Ty na matrycy masz zaznaczyć to co przed chwilą zobaczyłeś. Na początku zadanie jest dość proste, ale z każdym kolejnym poziomem matryce są coraz większe a układy coraz bardziej skomplikowane.

Matryce pamięci rozwijają pamięć wizualną oraz umiejętność rozeznania w przestrzeni. Dzięki temu lepiej zapamiętujesz położenie obiektów w Twoim otoczeniu – regularny trening tego typu położy kres gubiącym się kluczom od domu i ułatwi szybkie zapamiętywanie przejechanych samochodem tras.
> Zagraj

Serwis Lumosity, z którego pochodzą dwie z powyższych gier jest w całości poświęcony treningowi mózgu. Po darmowej rejestracji otrzymasz dostęp do większej ilości gier.
Sądzę, że nie potrzebujesz konkretnych badań naukowych aby być świadomym tego, że powyższe gry rzeczywiście mogą przyczynić się do rozwoju określonych umiejętności kognitywnych (choć, jeśli jednak potrzebujesz – zajrzyj tutaj). Ćwicząc regularnie zauważysz, że coraz łatwiej przychodzi Ci dane wyzwanie.

A gdy już umysłowy trening stanie się częścią Twojej codzienności – obserwuj siebie i sprawdź na ile sprawniej działają Twoje procesy poznawcze. Możesz też pójść krok dalej synchronizując swoje półkule mózgowe lub poznając dwa triki na zwiększenie jego wydajności.

I co najważniejsze – podziel się swoimi wynikami w komentarzach! ;)

------------------
źródło: michalpasterski.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łączna liczba wyświetleń