SUKCES i MOTYWACJA ROZWÓJ FINANSE

Jak myślą bogaci?

Sposób myślenia ludzi bogatych jest diametralnie różny od ludzi biednych czy choćby klasy średniej. Inaczej rozumieją świat, inaczej działają.

Przykłady w różnicach w rozumowaniu i działaniu między bogatymi a „przeciętniakami”:

1. Dla przeciętniaków korzeniem wszelkiego zła są PIENIĄDZE. Według bogatych źródłem zła jest UBÓSTWO.

Pieniądze to zło. Bogaci to złodzieje i oszuści. Nie idzie uczciwie zarabiać. Myśli przeciętniaków są bardzo pesymistyczne i nastawione na NIE.

2. Dla przeciętniaków egoizm to wada. Dla bogatych — cnota.
Myślenie o sobie nie jest wadą. Sprawia, że potrafimy się skupić na swoich planach, realizować je od początku do samego końca.

3. Przeciętniacy mają w mentalności czekanie na bogactwo. Bogaci, zamiast czekać, wolą działać.
Wysyłanie kuponów Lotto, loterie, smsy, spadek po dziadku — przeciętniacy wolą czekać. Nic nierobienie, bierność, zero odpowiedzialności.

4. Przeciętniacy wierzą, że do bogactwa prowadzą wyższe studia. Bogaci wiedzą, że do bogactwa doprowadziła ich specjalizacja.

Pierwsze lepsze studia o profilu, po którym absolutnie nie ma szans na znalezienie pracy, nie są mądrą decyzją. Bogaci nie idą na łatwiznę, zdobyta wiedza ma być użyteczna.  

5. Przeciętniacy powtarzają, że „kiedyś to było lepiej”. Bogaci patrzą w przyszłość.
Zawsze jest kiedyś, przeciętniacy patrzą w przeszłość, nie żyją nawet teraźniejszością. Narzekają na podnoszące się ceny, nie mają pojęcia o inflacji i rynku finansowym. Bogaci wykorzystują szanse zarówno w bessie, jak i w hossie.

6. Przeciętniacy patrzą na pieniądze z ekscytacją. Bogaci myślą o nich logicznie.
Przeciętniak, gdy się czegoś dorobi, natychmiast wydaje pieniądze, najczęściej na zabawki np.: samochód, komórka. Bogaci kalkulują, kupują tylko potrzebne rzeczy, oszczędzają.

7. Przeciętniacy zarabiają, wykonując pracę, której nie cierpią. Bogaci zarabiają na swojej pasji.
Przeciętniacy nie zmieniają pracy, robią ciągle to samo, nie edukują się, za to dużo marudzą. Bogaci znajdują pasję i ją realizują.

8. Przeciętniacy nie mają wybujałych oczekiwań, żeby nie doznawać rozczarowań. Bogaci podejmują wyzwania.

"Tak Ci się nie uda! To tylko marzenia! Chyba oszalałeś!" — yakie teksty są domeną przeciętniaków. Zabijają pasję już w zarodku.

9. Przeciętniak sądzi, że aby być bogatym, trzeba coś ZROBIĆ. Bogaci wiedzą, że ważniejsze jest to, kim się JEST.

Bogaci pracują nad swoją osobą. Edukują się, doskonalą się w każdej dziedzinie życia. Myślą co mogą robić lepiej, w czym muszą być lepsi.

10. Przeciętni wierzą, że trzeba najpierw mieć pieniądze, by je pomnażać. Bogaci wykorzystują do pomnażania pieniądze innych.

Pieniądze zarabiają pieniądze — tekst który powtarzają leniwi, którym nie chce się działać i nie mają kreatywnych pomysłów. Dobry pomysł i realizacja to pewny sukces, nie jest to zależne od pieniędzy.

11. Zdaniem przeciętniaków rynkiem kieruje logika i strategia. Bogaci wiedzą, że kierują nim emocje i chciwość.

Bogaci znają się na ludziach, rozumieją ich zachowania i potrafią je przewidzieć.

12. Przeciętniacy żyją ponad stan. Bogaci wydają mniej niż zarabiają.
Przeciętniacy biorą kredyt na rzeczy, których nie potrzebują, chcą mieć wszystko teraz i już. Bogaci są cierpliwi, kredyty biorą jedynie na inwestycję.

13. Przeciętniacy uczą swoje dzieci, jak przetrwać. Bogaci uczą je, jak się wzbogacać.
Bogaci rozmawiają o pieniądzach w domu. Pieniądz nie jest tematem tabu. Dzieci mogą się na ten temat wypowiadać, przez co uczą się już od najmłodszych lat jak zarabiać.

14. Przeciętniacy pozwalają, by pieniądze ich stresowały. Bogaci znajdują spokój w swoim dobrobycie.
Bogaty osiąga spokój, gdy ma pieniądze na koncie, one tam po prostu leżą  – daje mu to spokój, Przeciętniak gdy tylko ma pieniądze od razu musi je wydać. Od razu!   

15. Przeciętniacy wolą, by ich zabawiano niż edukowano. Bogaci odwrotnie.
Bogaci lubią się uczyć, nie kończą nauki z otrzymaniem tytuły magistra. To dopiero początek. Szkolenia, rozmowy, książki pochłaniają wszystko byle wiedzieć więcej.  

16. Przeciętniacy uważają bogatych ludzi za snobów. Bogaci chcą po prostu otaczać się ludźmi takimi, jak oni.
Bogaci spotykają się tylko ze sobą, bo mają ze sobą o czym rozmawiać. Inny sposób myślenia sprawia, że rozmowa z przeciętniakiem nie jest interesująca.

17. Dla przeciętniaków najważniejsze jest oszczędzanie. Dla bogatych — zarabianie.
Oszczędzanie, strach przed wydaniem pieniędzy na inwestycję. Lepiej kupić jaką rzecz, przynajmniej będę coś miał. Przeciętniacy kupują więc samochód, który tworzy koszty i traci na wartości.

18. Przeciętniacy obchodzą się z pieniędzmi ostrożnie. Bogaci wiedzą, kiedy zaryzykować.
Bogaci przewidują rynek, ryzykują, czasami się nie udaje i także tracą, ale działają. Nabyte doświadczenie wykorzystują w następnych inwestycjach.

-------------------------
www.swiatjestnasz.pl
www.pb.pl
źródło: artelis.pl

3 komentarze:

  1. A ja bym dodała do tego kolejny punkt... Bogaci wiedzą, w jaki sposób lokować inwestycje w firmie. Tną koszty w mądry sposób, na przykład poprzez wdrożenie ERP do zarządzania firmą. Chociaż migracja kosztuje, długoterminowo bardzo się opłaca przejście na system zintegrowany. Dzięki temu dane, ważne zamówienia i faktury nie gubią się i nie generują dodatkowych kosztów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Absolutnie nie można generalizować. Znam ludzi i biedniejszych i bogatszych a jednak takiego podziału jak tu jest na pewno bym za prawdziwy nie uznała.

    OdpowiedzUsuń

Łączna liczba wyświetleń